Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2019. Kiedy wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna

rik
Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny przypada 21 marca
Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny przypada 21 marca Archiwum GL
Pierwszy dzień wiosny 2018 przypada na 21 marca. Wtedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Jednak pierwszy dzeń astronomicznej wiosny nie pokrywa się z tą datą. Kiedy zatem przypada?

Za oknem coraz cieplej, choć ostatnie dni nie zapowiadały przyjścia wiosny. Było zimno i bardzo wietrznie. Tak, czy inaczej kalendarz nie kłamie i wiosna w końcu musi przyjść. Jak co roku ta kalendarzowa przypada na 21 marca. W tym roku będzie to czwartek. Inaczej jest z pierwszym dniem wiosny astronomicznej. Zaczyna się ona zawsze od równonocy wiosennej - dzień wcześniej niż wiosna kalendarzowa, czyli 20 marca.

Skąd te różnice? Ma to związek z ruchem słońca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się zawsze w momencie równonocy wiosennej, czyli przesilenia wiosennego. Wtedy dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania - 12 godzin. Taka pora trwa aż do przesilenia letniego, kiedy nastąpi najdłuższy dzień w roku. W tym roku astronomiczna wiosna zacznie się dokładnie o 22.58.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2019. Zwyczaje

Najbardziej kojarzonym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Odwołuje się on do postaci słowiańskiej bogini, która utożsamia zimę i śmierć. Według starosłowiańskiego zwyczaju zabicie spalenie kukły, przedstawiającej boginię, powoduje rychłe nadejście wiosny. Obecnie kukła marzanny wrzucana jest do rzeki.

Innym zwyczajem jest chodzenie z gaikiem, które ma także przedsłowiańską tradycję. Gaik To przybrana, sosnowa gałąź, symbolizująca wiosnę i rozkwit przyrody, z którą chodzono po wsi wraz ze śpiewem i przyśpiewka. Dziś gaik zazwyczaj obnoszony jest przez dziewczęta, a całemu obrzędowi towarzyszy składanie życzeń, taniec i śpiew.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2019. Wagary

W pierwszy dzień wiosny odbywają się tradycyjnie wagary. Jest to tzw. dzień wagarowicza. Obecnie szkoły coraz częściej organizują dla uczniów specjalne spotkania lub wyjścia na topienie marzanny. Młodzież lubi w pierwszy dzień wiosny barwie przebierać się i bawić w centrach miast.

Pierwszy dzień wiosny w Zielonej Górze. WIDEO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska