Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słupki SOS w Zielonej Górze. Jak mieszkańcy oceniają ten pomysł? WRACAMY DO TEMATU

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Obok słupka umieszczono defibrylator
Obok słupka umieszczono defibrylator Eliza Gniewek-Juszczak
– Pomysł sprawdza się na dworcach kolejowych. Dlatego też chcieliśmy mieć system, który ma mieszkańcom zapewnić bezpieczeństwo – podkreśla Krzysztof Rutkowski, kierownik Biura Ochrony Wizyjnej w Urzędzie Miasta Zielona Góra.

AKTUALIZACJA, 8 września 2022 r.
W sprawie poniższego artykułu otrzymaliśmy list, który dostarcza wielu dodatkowych informacji na temat miejsca.

Ta miejska nowość jest inwestycją z Budżetu Obywatelskiego
W czwartek, 25.08.2022 na s. 3 wydania papierowego GL ukazał się materiał p. Elizy Gniewek - Juszczak dot. słupka SOS w Parku Kolei Szprotawskiej, zatytułowany "To pierwszy taki słupek SOS w mieście".
Przy okazji instalacji pierwszego w mieście słupka SOS warto zauważyć, że ta miejska nowość jest inwestycją z Budżetu Obywatelskiego.

Pomysł posadowienia takiego punktu szybkiego powiadamiania wraz z defibrylatorem powstał już w 2017 roku w środowisku miłośników kolei szprotawskiej, podczas konsultacji związanych z głosowaniem do poprzednich budżetów obywatelskich. Został on odpowiednio opracowany przez aktywistów miejskich, a następnie zgłoszony i uzyskał akceptację zarówno mieszkańców jak i władz miasta Zielona Góra. Jest to integralny element siłowni pod chmurką dla seniorów.

Siłownia w Parku Kolei Szprotawskiej jest pierwszą w mieście siłownią dedykowaną osobom w podeszłym wieku. Wolontariusze przeprowadzili specjalne konsultacje w większości punktów, gdzie prowadzone są zajęcia dla seniorów, a następnie fizjoterapeuci, związani z miłośnikami kolei opracowali zestaw specjalny urządzeń siłowni. Wzbogacenie akurat tej siłowni w mieście w słupek SOS nie jest zatem przypadkowe, ale ma zachęcać starsze osobny do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, zapewniając im poczucie bezpieczeństwa.

Pozytywnych postaw społecznych, polegających m. in. na odpowiedzialnym i kreatywnym udziale w rozwoju własnego miasta nigdy nie jest za wiele. Liczne inwestycje z Budżetu Obywatelskiego w Parku Kolei Szprotawskiej są żywym przykładem na to że w Zielonej Górze współpraca czynnika obywatelskiego z władzami może się układać w owocny sposób. Oby więcej takich przykładów!

Mieczysław J. Bonisławski
Przewodniczący Rady Programowej
Muzeum Lokalne Kolei Szprotawskiej

Inwestycje w Zielonej Górze. Słupki SOS

Pierwszy słupek SOS stanął w Parku Kolei Szprotawskiej przy ul. Jaskółczej w Zielonej Górze. Z wyglądu przypomina parkomat, ale duże litery SOS, nie dają wątpliwości, że w tym przypadku chodzi o pomoc, a nie bilety.

W tym miejscu zamontowany został pierwszy słupek SOS w Zielonej Górze:

Słupek SOS. Jaka pomoc?

Z jakiej pomocy można skorzystać? Nie tylko medycznej, w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, ale też innej.

– To działa na zasadzie interkomu, przez który można połączyć się z pracownikiem naszego biura. Możemy świadczyć pomoc w zakresie udzielenia różnych informacji, bo może się zdarzyć, że jest osoba zdezorientowana w mieście, zgubiła się, albo chce zgłosić zaginięcie czegoś. Możemy zareagować na taką potrzebę – wyjaśnia Krzysztof Rutkowski, kierownik Biura Ochrony Wizyjnej w Urzędzie Miasta Zielona Góra.

Kierownik biura wyjaśnia, że miejsca, w których będą słupki, są monitowane przez kamery miejskiego monitoringu.

– Widzimy, co się dzieje wokół i możemy reagować stosownie do sytuacji. Możemy prosić służby o interwencję lub bezpośrednio udzielić pomocy osobie, która zgłasza problem, czy poinstruować. Czasem jest pilna potrzeba, aby na miejscu ta osoba udzieliła pomocy przedmedycznej, nasi operatorzy są przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy i mogą pokierować takimi działaniami – zapewnia kierownik Rutkowski.

System, likwidując szum miejski podczas połączenia z operatorem, umożliwia rozmowę osobie niedosłyszącej, która ma aparat słuchowy. – Patrzymy szerzej na potrzeby mieszkańców – mówi K. Rutkowski.

Słupki SOS w Zielonej Górze. Pomoc przede wszystkim dla seniorów

Chodzi zwłaszcza o potrzeby osób starszych, stąd plany, aby słupki pojawiały się tam, gdzie w ciągu dnia jest dużo ludzi, przede wszystkim seniorów.
Codziennie do parku przy ul. Jaskółczej przychodzi pan Janek. Mieszka niedaleko.

– Co mam w domu siedzieć? Co dzień tutaj przychodzę. Człowiek na emeryturze, do pracy nie musi iść. Ta pani, co tam stoi, też codziennie tutaj jest. Ci państwo, co siedzą na ławce, też – wskazuje.

Pan Janek słyszy przez okna, że wieczorami jest tutaj dużo młodzieży.
– Ktoś zasłabnie, to będzie można wcinać guzik i ktoś się odezwie. Nie próbowałem wciskać, bo nie ma potrzeby. Ale dobrze, że takie coś jest – mówi zielonogórzanin.

– Taki słupek SOS to bardzo fajna rzecz – ocenia pan Krzysztof, który też lubi posiedzieć w tym parku. – Może komuś się przyda, żeby uratować życie. Dobrze też, że jest defibrylator. Jest instrukcja obsługi. Myślę, że każdy będzie umiał wykorzystać to urządzenie.

Pan Krzysztof podkreśla, że miejsce jest ładne i spokojne. – Mamy fajny plac zabaw dla dzieci i urządzenia do ćwiczeń dla dorosłych. Mały park, ale dobrze zagospodarowany – chwali mieszkaniec.

Słupki SOS w Zielonej Górze. Lokalizacje

Akurat w tym tygodniu nie połączymy się tutaj przez interkom z operatorem, ale od przyszłego tygodnia znów będzie to możliwe. Trwa już rozbudowa systemu informatycznego, który wykorzystywany jest do połączeń. Będą kolejne słupki. Pojawią m.in. na Placu Teatralnym, budowanym wielopoziomowym parkingu przy Palmiarni Zielonogórskiej i przy ul. Matejki. – Na bieżąco analizujemy sytuację. Kolejne słupki będą montowane według możliwości i potrzeb – informuje kierownik Biura Ochrony Wizyjnej.
Skąd się wziął pomysł? – Takie rozwiązanie sprawdza się na dworcach kolejowych. Też chcieliśmy mieć system, który ma mieszkańcom zapewnić bezpieczeństwo – wyjaśnia K. Rutkowski.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto