Pierwszy w województwie lubuskim, Zakład Aktywności Zawodowej w Szprotawie otwarty

Edyta Jakubowska-Owsik
- Pracujemy w pralni, maglu i na kuchni. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy wyjść z domu, poznać  nowych ludzi i zarabiać własne pieniądze. Tu jest nasze miejsce - przekonują nowi pracownicy ZAZ-u.
- Pracujemy w pralni, maglu i na kuchni. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy wyjść z domu, poznać nowych ludzi i zarabiać własne pieniądze. Tu jest nasze miejsce - przekonują nowi pracownicy ZAZ-u. Edyta Jakubowska-Owsik
Udostępnij:
- Pracujemy w pralni, maglu i na kuchni. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy wyjść z domu, poznać nowych ludzi i zarabiać własne pieniądze. Tu jest nasze miejsce - przekonują nowi pracownicy ZAZ-u.

Kilka dni temu został oficjalnie otwarty, pierwszy w województwie lubuskim, Zakład Aktywności Zawodowej w Szprotawie, gdzie zatrudnienie znalazło 21 niepełnosprawnych osób, ze Szprotawy, Wiechlic i Małomic. Od trzech tygodni, codziennie z uśmiechem na twarzy, przychodzą do pracy.

- Obsługuję pralnię i magiel. Fajnie mi się tu pracuje tym bardziej, że prędzej nie mogłem znaleźć roboty - mówi Grzegorz Orłowski i podkreśla, że to dla niego szansa, aby poznać nowych ludzi i móc wreszcie zarabiać własne pieniądze. Z pracy w ZAZ-ie cieszy się też pan Jarek. - Mamy sympatyczną załogę. Lubię to, co robię i jestem szczęśliwy, że znalazło się tu dla mnie miejsce - podkreśla. - Ja też pracuję przy maglu, gdzie zajmuję się wypranymi i wysuszonymi obrusami czy pościelami - zaznacza Adam Kubiak.

- Tutaj każdy do pracy chętnie przychodzi. Ja normalnie aż nie mogę się doczekać kolejnego dnia, nawet wtedy, gdy mam na ósmą rano - przekonuje z kolei Krzysiek. Pani Jola pracuje na kuchni. Wcześniej zawodowo opiekowała się osobami po udarze czy zawale. Niestety, życie napisało dla niej inną historię, ale tutaj dostała drugą szansę. - Przygotowywanie potraw to miłe zajęcie. Przy tym, codziennie po pracy korzystam tu z rehabilitacji, co jest dla mnie bardzo ważne - mówi Jolanta Sarmiak, która choruje na stwardnienie rozsiane. Na kuchni ramię w ramię gotuje z nią pani Wioletta. - Jestem w swoim żywiole, a potem też idę na rehabilitację, bo miałam ciężki wypadek i liczne złamania - opowiada Wioletta Rychły. - Tutaj pracują wspaniali ludzie. Bywa, że nawet nie chcą wracać do domu - uśmiecha się Ewa Barszcz, szefowa kuchni.

W Zakładzie Aktywności dosłownie każdy, kogo podczas wczorajszej wizyty napotkaliśmy po drodze, przekonuje, że do pracy ciągnie ich miła atmosfera i uśmiechnięci ludzie. - Dużo rozmawiamy, to jest praca na wesoło! - mówią pracownicy.
Zdaniem Joanny Ignaszak, rehabilitantki ZAZ, wiele osób z pewnością nabędzie w nim takiego doświadczenia, które pozwoli za jakiś czas wrócić na otwarty rynek pracy.

Obecnie w szprotawskim Zakładzie Aktywności Zawodowej pracuje 21 niepełnosprawnych i osiem osób personelu. Zakład czynny jest codziennie od godz. 7.30 do 15.00., z wyjątkiem weekendów, które są wolne. Osoby, które znalazły tu zatrudnienie, pracują na 0,55 etatu, na dwie zmiany. - Każdy nasz pracownik pracuje dokładnie trzy godziny i pięćdziesiąt jeden minut. Za cały miesiąc otrzymają pensję w wysokości prawie 750 zł, na rękę - mówi Małgorzata Szymczak, kierownik placówki. - Takie są wymogi. Po pracy, także codziennie, całą godzinę korzystają z rehabilitacji - dodaje.

Za pracownikami ZAZ-u pierwszy sprawdzian. Trzeba przyznać, że zaliczony na piątkę z plusem. Mowa o przygotowaniu świątecznych potraw, którymi mieszkańcy Szprotawy raczyli się podczas gminnej Wigilii. A Zakład dopiero się rozkręca.

Zobacz też: Lubuskie rekordy. Z czego słynie nasz region?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie