MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy wysyp grzybów powoli już się kończy. Czekają nas podgrzybkowe żniwa

Dariusz Brożek
Pierwszy wysyp grzybów w tym roku w lubuskich lasach mamy już za sobą.
Pierwszy wysyp grzybów w tym roku w lubuskich lasach mamy już za sobą. archiwum "GL"
Z Andrzejem Meissnerem, zastępcą nadleśniczego z Międzyrzecza, rozmawiamy o tym, jak i gdzie zbierać grzyby w lubuskich lasach.

Jakie miejsca poleca pan na grzybobranie?
Grzyby wysypały w całym regionie. Ja polecam lubusko-wielkopolskie pogranicze, które jest prawdziwym podgrzybkowym zagłębiem. Zwłaszcza okolice Trzciela i Puszczę Notecką między Skwierzyną i Międzychodem. W okolicach Międzyrzecza bardzo dużo sierpniowych podgrzybków jest jeszcze w lasach koło wsi Kalsko oraz między Gorzycą i Chyciną. W naszych okolicach pierwszy tegoroczny wysyp powoli się kończy, dlatego doradzam pośpiech.

Kiedy ponownie będziemy mogli wybrać się na grzybobranie?
Za około dwa, trzy tygodnie. Oczywiście pod warunkiem, że będzie w miarę ciepło i wilgotno. W drugiej połowie września powinny wysypać jesienne podgrzybki. Ciemnobrązowe i z grubymi nóżkami. Są wyśmienite do octu. Można będzie je zbierać do listopada.

Powinniśmy je wycinać, czy wykręcać?
Spór o sposób zbierania toczy się od lat i nigdy nie zostanie rozstrzygnięty. Oba sposoby szkodzą grzybni. Wycinając lub wykręcając prawdziwka należy uważać, aby jej nie rozgrzebać i nie zniszczyć. Grzybów nie powinno się zbierać do foliowych torebek. Najlepsze są tradycyjne koszyki z wikliny.

Gdzie możemy parkować samochody?
Najlepiej na leśnych parkingach. Są dobrze oznakowane, na wielu z nich są ławy, stoły i pojemniki na śmieci. Jeśli parkujemy na poboczach, to należy to robić w takich miejscach, aby nie utrudniać ruchu innym i nie tarasować przejazdu. Oczywiście chodzi o drogi gminne czy powiatowe łączące miejscowości, bo w leśne w ogóle nie wolno wjeżdżać samochodami. Strażnicy mogą nas za to ukarać mandatem. W dodatku korzystają z nich także ciężkie pojazdy przewożące drewno ze zrębów. Mogą nam uszkodzić auto.

Co z naszym bezpieczeństwem?
W naszych okolicach widziano wilki i rysie, ale te drapieżniki nie atakują ludzi. Większym zagrożeniem są złodzieje. Dlatego musimy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu pojazdu. Nie należy w nim zostawiać w widocznych miejscach torebek, telefonów, czy innych cennych przedmiotów. Najlepiej zdemontować też nawigacje, kamery i radia, żeby nie kusiły złodziei.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska