Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pigułka brana zaraz po

(syl)
Antykoncepcja to nie tylko sprawa kobiety. O tym, jaki sposób wybrać, by uchronić się przed niechcianą ciążą, powinna zadecydować para.
Antykoncepcja to nie tylko sprawa kobiety. O tym, jaki sposób wybrać, by uchronić się przed niechcianą ciążą, powinna zadecydować para.
Niewiele kobiet wie, że nawet po odbyciu stosunku bez zabezpieczeń można uniknąć ciąży. Służy do tego antykoncepcja postkoitalna, zwana awaryjną.

W naszym kraju preparaty stosowane w antykoncepcji doraźnej można dostać wyłącznie na receptę. Inaczej jest w wielu innych krajach, gdzie można je kupić w aptece po konsultacji z aptekarzem, a nawet w sklepie czy na stacjach benzynowych.

Tabletka "po" jest dostępna bez recepty w Bułgarii, Słowacji, Estonii, Portugalii, Nowej Zelandii, Danii, Kanadzie, Australii, Chinach, Izraelu oraz na Łotwie i Jamajce. W Anglii pigułkę można kupić w aptece, po konsultacji farmaceuty.

Tylko zapobiega
Metoda antykoncepcji awaryjnej wciąż budzi wiele kontrowersji, bo często uważa się, że ma działanie wczesnoporonne. Tymczasem zdaniem lekarzy, jej zadanie polega tylko i wyłącznie na tym, by zapobiec zapłodnieniu (nie jest skuteczna, gdy do niego już doszło).

Jeśli bowiem pigułkę weźmie kobieta, która jest przed owulacją, to ta owulacja zostanie zahamowana. Jeśli po jajeczkowaniu, pigułka uniemożliwia zapłodnienie, czyli dotarcie plemników do jajeczka. A zgodnie z polskim prawem, tylko połączenie zarodka z macicą jest uważane za ciążę. Z kolei według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o ciąży możemy mówić dopiero, gdy dojdzie do zagnieżdżenia rozwijającego się zarodka w jamie macicy.

Jak najszybciej

Najważniejsze jednak, by - jak sama nazwa wskazuje - ten typ antykoncepcji stosować wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, np. gdy pęknie prezerwatywa, czy kobieta zapomni wziąć na czas tradycyjnej tabletki antykoncepcyjnej. To także ratunek dla zgwałconych kobiet.

Na rynku są preparaty składające się z jednej tabletki lub dwóch branych w odstępie 12 godzin. Trzeba je wziąć jak najszybciej, nie później niż 72 godziny od nie zabezpieczonego stosunku.

Po zażyciu pigułki można mieć objawy uboczne, np. nudności, czy wymioty. Czasami pojawiają się także bóle piersi, a także opóźnienie lub przyspieszenie miesiączki. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska