Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijalnia wody w Lesie Gdańskim w Bydgoszczy znów otwarta. Od maja będzie czynna codziennie

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Pijalnię otwarto we wrześniu 2023 r.
Pijalnię otwarto we wrześniu 2023 r. Tomasz Czachorowski
Od połowy kwietnia ruszył sezon w pijalni wody w Lesie Gdańskim w Bydgoszczy. Pogoda w pierwszy weekend otwarcia dopisała, co sprawiło, że wielu mieszkańców skorzystało z oferty MWiK. Na razie kubek wody można dostać od piątku do niedzieli, ale od maja pijalnia będzie czynna codziennie.

Obiekt został otwarty we wrześniu 2023 r. Dawniej były tam kurki z wodą. W drodze do i z Myślęcinka wiele osób chętnie zatrzymało się, aby się napić. Zaopatrywano się w wodę uzdatnioną oraz czerpaną bezpośrednio ze studni. Krany zamknięto w 2020 r., gdy trwała pandemia.

W nowym budynku, który powstał przy ul. Gdańskiej 242 zasady wydawania wody mocno się zmieniły. Nie można napełnić tam wielolitrowych baniaków, a woda podawana jest przez pracowników w papierowych kubeczkach.

– Warunki, w jakich mieszkańcy napełniali butelki nie zawsze były higieniczne. Tak naprawdę nikt nie wiedział, kto przed nim dotykał kraniku, czy butelka, którą podstawił pod kran była czysta. Dziś wodę podają osoby, które przeszyły badania sanitarno-epidemiologiczne, mogą pracować w zetknięciu z żywnością i stosują wszelkie środki dbające o dezynfekcję i sterylność kraników, a tego wymagają przepisy – tłumaczy MWiK.

Dodano, że woda nalana z kranu, surowa, ma swój czas przydatności do spożycia i powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach, czyli nie dłużej niż 24 godziny, najlepiej w szklanym naczyniu w chłodnym i zacienionym miejscu (od 2º C do 8º C).

We wrześniu ruszono z dwoma rodzajami wody, ale zgodnie ze złożoną wówczas obietnicą, obecnie są dostępne cztery. To woda:

  • uzdatniona – dla każdego, jak w domu. Pochodzi z 21 studni położonych w Lesie Gdańskim. Charakteryzuje się bogactwem minerałów, takich jak wapń, magnez, sód potas;

  • potasowa – dla zdrowego serca i aktywnych sportowo. To woda uzdatniona wzbogacona dodatkowo w chlorek potasu;

  • 4-jonowa – dla zdrowych kości i dobrego nastroju. Największa zaleta to unikatowe składniki – stront (wzmacnia regeneracje kości) i lit (wspiera ochronę mózgu);

  • 3-jonowa – dla zmęczonych i znużonych. Największa zaleta to żelazo dwuwartościowe, które w formie rozpuszczonej jest lepiej przyswajane przez organizm.

W kwietniu pijalnia otwarta jest w piątki (15-19) oraz w soboty i niedzielę (10-18). W maju czynna będzie codziennie. MWiK niebawem poda godziny, w których będzie można odbierać przy Muzeum Wodociągów kubek z wodą.

Pijalnia to niewielki budynek w kształcie ceglanego sześcianu z dużym oknem w ścianie fortowej. Jego częścią jest wiata wsparta na stalowych słupach. Zadaszenie jest nad budynkiem pijalni, chodnikiem oraz tarasem wypoczynkowym z ławkami i parkingiem dla rowerów. Przeszklony dach zapewnia lepsze doświetlenie punktu poboru wody.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera