Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijani kierowcy w Polsce. Policja podała statystyki: w wakacje 2022 zatrzymano ponad 23 tys. osób

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Podczas wakacji zatrzymano ponad 23 tysiące pijanych kierowców
Podczas wakacji zatrzymano ponad 23 tysiące pijanych kierowców Szymon Starnawski / Polska Press
Jak poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w tegoroczne wakacje policjantom udało się zatrzymać 23373 pijanych kierowców. To ponad 500 więcej niż przed rokiem.

Nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP podsumował bezpieczeństwo na drogach podczas wakacji.

Policja podsumowuje wakacje

– Od 24 czerwca do 30 sierpnia na policyjnej mapie wypadków śmiertelnych odnotowano 372 punkty. Porównując to z poprzednimi latami, zaczynając od 2019 roku, kiedy mapa zaczęła istnieć, tych punktów było 582, w 2020 roku – 437, a w 2021 roku – 451. To pokazuje, że bezpieczeństwo podczas tegorocznych wakacji było zdecydowanie większe – zauważył.

– W trakcie wakacji doszło do 4879 wypadków (2020 r. – 5568; 2021 r. – 5272), w których zginęło 407 osób (2020 r. – 488; 2021 r. – 485), a 5828 osób zostało rannych (2020 r. – 6488; 2021 r. – 6236). Wśród tegorocznych ofiar wypadków 148 osób to kierowcy samochodów, 67 to piesi, 69 rowerzyści, a 33 osoby to kierowcy motocykli i motorowerów – przekazał.

Ilu pijanych kierowców złapano?

Lepsze statystyki nie dotyczą niestety liczby nietrzeźwych kierowców.

– Policjanci, w trakcie tegorocznych wakacji wyeliminowali bowiem z dalszego uczestnictwa w ruchu drogowym 23373 kierowców na „podwójnym gazie”. Było to więcej niż w analogicznym okresie zeszłorocznych wakacji, kiedy zanotowano 22864 takie przypadki – podkreślił.

– Te dane z jednej strony pokazują skuteczność policyjnych działań, ale także uwidaczniają, że problem nietrzeźwych kierowców na polskich drogach jest nadal bardzo istotny – zaznaczył.

Zapewnił przy tym, że ograniczenie problemu nietrzeźwych kierowców będzie jednym z priorytetów policyjnych działań w okresie powakacyjnym.

Pijani kierowcy. Policyjne statystyki

Nadkomisarz podał kilka przykładów nietrzeźwych kierowców, którzy w wakacje zostali zatrzymani przez policję. Jednym z nich był 35-letni obywatel Ukrainy, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej w Tomaszowie Mazowieckim. Podczas pościgu Ukrainiec zderzył się z oznakowanym radiowozem.

W wyniku zdarzenia jeden z opoczyńskich policjantów trafił do szpitala. Po zatrzymaniu okazało się, że 35-latek miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo policjanci później ustalili, że mężczyzna w 2019 roku został prawomocnie skazany przez sąd w Tomaszowie Mazowieckim za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

W ostatni weekend wakacji policjanci z Łomży podczas patrolu zauważyli seata, który stał na skrzyżowaniu mimo zielonego światła. Kiedy na drugim cyklu auto ruszyło, policjanci zatrzymali je do kontroli. Okazało się, że 48-letni kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że ma dwa sądowe zakazy kierowania pojazdami za to samo przestępstwo.

Z kolei zielonogórscy policjanci podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego w połowie sierpnia zatrzymali dwóch kierujących w stanie po użyciu alkoholu i trzech, którzy byli nietrzeźwi. Podczas wspólnych kontroli niechlubnym rekordzistą okazał się 44-latek, który miał w organizmie niemal promil alkoholu. Podczas kontroli tłumaczył, że przed wyjazdem badał stan trzeźwości na swoim prywatnym urządzeniu, które wykazało, że jest trzeźwy.

Wypadki z udziałem nietrzeźwych

Nadkomisarz Robert Opas przypomniał, że w 2021 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2488 wypadkach drogowych (10,9 proc. ogółu wypadków), w których zginęło 331 osób (14,7 proc. ogółu zabitych).

– 2805 osób odniosło obrażenia (10,6 proc. ogółu rannych). Są to bardzo często wypadki tragiczne, gdzie głównymi czynnikami związanymi ze stanem nietrzeźwości jest nadmierna prędkość niedostosowana do warunków ruchu oraz brawura – zauważył.

Nadkomisarz podkreślił, że trzeźwy osąd sytuacji, to podstawa bezpieczeństwa nie tylko na drodze.

– Apelujemy więc o zdrowy rozsądek. Policjanci będą ukierunkowani na dalszą walkę z tym patologicznym zjawiskiem, tak, by je ograniczyć w jak największym stopniu – dodał policjant.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pijani kierowcy w Polsce. Policja podała statystyki: w wakacje 2022 zatrzymano ponad 23 tys. osób - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska