Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijani kierowcy zostaną wysłani na obowiązkowe kursy

Jacek Losik
Jacek Losik
Policja w woj. łódzkim regularnie prowadzi kontrole trzeźwości kierowców. Najczęściej tego typu akcje prowadzone są po dniach wolnych od pracy lub popularnych imieninach, np. Andrzeja
Policja w woj. łódzkim regularnie prowadzi kontrole trzeźwości kierowców. Najczęściej tego typu akcje prowadzone są po dniach wolnych od pracy lub popularnych imieninach, np. Andrzeja Maciej Stanik/archiwum Dziennika Łódzkiego
Dzięki nowelizacji ustawy nietrzeźwi kierowcy będą mogli być kierowani na kursy reedukacyjne. Od kilku lat w woj. łódzkim łapanych jest ponad 5 tys. jadących na podwójnym gazie.

Od Nowego Roku starostowie będą mogli w końcu korzystać z możliwości wysyłania pijanych kierowców na obowiązkowe kursy reedukacyjne. Do tej pory ta opcja była zablokowana, ponieważ ustawa o kierujących pojazdami wymagała, aby takie skierowania były oparte na informacjach zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To właśnie do CEPiK-u 2.0 miały trafiać wyroki sądu za jazdę po pijanemu.

System nadal nie jest gotowy, a data jego wprowadzenia była już kilkukrotnie przekładana. Obecnie termin wprowadzenia CEPiK-u ustalono na czerwiec 2018 r. Znowelizowano jednak ustawę. Dzięki temu nie trzeba czekać kolejnych 18 miesięcy, aby zmusić pijanych kierowców do przemyślenia swojego zachowania.

**CZYTAJ TEŻ:

Pijany kierowca uciekał przed policją i spowodował wypadek. Miał 4 promile

**

Od 1 stycznia starostowie mogą przymusowo kierować na kursy osoby, które po kielichu usiadły za kierownicę, na podstawie odpisu wyroku sądu zawierającego informację o kierowaniu pojazdem pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Dwa dni warsztatów z odpowiedzialności

Zgodnie z rozporządzeniem osoby, które straciły prawo jazdy za jazdę pod wpływem środków odurzających, aby odzyskać dokument, będą musiały m.in. okazać zaświadczenie o skończeniu kursu (w przypadku zatrzymania prawa jazdy na więcej niż rok, trzeba ponownie zdać egzamin). Szkolenia prowadzone są w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego i kosztują kursanta 400 zł.

Kursy mają trwać dwa dni, po osiem godzin. Głównym tematem wykładów będzie wpływ, jaki środki odurzające mają na umiejętność kierowania pojazdami mechanicznymi. W założeniu ustawodawcy wykładowcy postarają się w dobitny sposób obalić mity, mówiące o tym, że alkohol nie ma wpływu na sprawność prowadzenia samochodu. Pokażą również statystyki policyjne obrazujące tragiczne skutki jazdy po pijanemu.

**CZYTAJ TEŻ:

Wypadek na Włókniarzy w Łodzi. Pijany kierowca zatrzymany po policyjnym pościgu

**

Kilkugodzinna terapia ma również nauczyć kierowców samokontroli i odpowiedzialności. Rozmowy mają też dotyczyć tego, w jaki sposób właściwie oceniać swoją aktualną sprawność, jako uczestnika ruchu.

Przymusowi kursanci na koniec dowiedzą się, jak radzić sobie w sytuacjach, gdy towarzystwo wywiera presję, aby wspólnie napić się czegoś mocniejszego. Wykładowcy pokażą, np. w jaki sposób zorganizować sobie powrót, a także, jak asertywnie odmówić sięgnięcia po kieliszek.

Tysiące pijanych kierowców w woj. łódzkim

Pracownicy WORD-ów z woj. łódzkiego nie chcą na razie oceniać efektywności wykładów, ponieważ... do tej pory praktycznie ich nie przeprowadzali. Policyjne statystyki pokazują jednak, że po zmianach wykładowcy będą mieli sporo pracy.

Komisarz Adam Kolasa z biura prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi podaje, że w ciągu ostatnich trzech lat funkcjonariusze drogówki co roku w naszym regionie zatrzymują ponad 5 tys. osób kierujących pod wpływem środków odurzających. W 2014 r. było ich 5579, w 2015 r. - 5535, a w 11 miesiącach 2016 r. (bez grudnia) - 5342.

Spora część zatrzymań ma miejsce w Łodzi. W stolicy województwa w ciągu trzech ostatnich lat zatrzymano kolejno: 1023 (2014 r.), 1034 (2015 r.) i 1084 (od stycznia do listopada 2016 r.).

Wśród zatrzymanych było w tym roku kilku niechlubnych rekordzistów. Należy do nich kobieta, która 20 listopada doprowadziła do kolizji na skrzyżowaniu ul. Aleksandrowskiej i ul. Kaczeńcowej w Łodzi. Mieszkanka pow. zgierskiego miała ponad 3 promile alkoholu. Przewoziła 7-letnią córkę.

CZYTAJ TEŻ: Pijani kierowcy w Łódzkiem. W tym roku spowodowali prawie 200 wypadków

Akcje drogówki
Funkcjonariusze drogówki w woj. łódzkim wielokrotnie w ciągu roku przeprowadzają zorganizowane kontrole trzeźwości kierowców.

Podobna akcja zostanie przeprowadzona dzisiaj, jutro i w poniedziałek rano. Wcześniej „Trzeźwy poranek” zorganizowano w Łodzi tuż po andrzejkach. Funkcjonariusze od godz. 22 w środę (30 listopada) do godz. 9 w czwartek (1 grudnia) skontrolowali ponad tysiąc kierowców. Przyłapano tylko trzech nietrzeźwych. Najbardziej pijany był 24-letni kierowca opla, którego zatrzymano na ul. Wojska Polskiego, miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Policjanci z łódzkiej drogówki powiedzieli „sprawdzam” także wieczorem 26 i rankiem 27 lipca. Wówczas kierowcy wypadli gorzej niż na początku grudnia. Spośród tysiąca skontrolowanych, na podwójnym gazie jechało 9 osób. Rekordzistą był 43-latek jadący Wólczańską motorowerem. Miał 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Policja apeluje, aby zgłaszać kierowców, którzy podejrzanie zachowują się na drodze. Po czym poznać, że jadący przed nami pił? - Schematy są dwa: albo przesadna ostrożność, albo przesadna brawura - mówi asp. Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łodzi.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska