Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilnuj dokumentów, bo stracisz pieniądze

(mf)
Kupno używanego auta jest trudną transkacją i bywa kosztowną, jeśli zapomnisz np. o uporządkowaniu spraw ubezpieczenia
Kupno używanego auta jest trudną transkacją i bywa kosztowną, jeśli zapomnisz np. o uporządkowaniu spraw ubezpieczenia Fot. DiGiTouch
Zanim kupisz samochód używany, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie numerów nadwozia - muszą zgadzać się z tymi w dowodzie rejestracyjnym.

Mimo że policja znajduje na giełdach coraz mniej kradzionych aut, to zawsze możesz mieć pecha i na takie trafić.

Najlepiej, by sprzedający miał fakturę pierwszego zakupu samochodu lub książkę serwisową, potwierdzające pochodzenie auta. Sprawdźmy też, czy auto nie jest zastawione w banku - wpis znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym.

Faktura czy umowa?

Jeżeli kupujemy samochód od prywatnego właściciela, otrzymujemy umowę kupna-sprzedaży. Gdy nabywamy używany samochód od firmy, dostajemy fakturę. To drugie wyjście jest lepsze - sprzedawca odpowiada za wady auta, a nas chronią przepisy o niezgodności towaru z umową. Jeżeli znajdziemy usterki, możemy w ciągu dwóch lat domagać się naprawy. Niestety - w praktyce trudno dochodzić swych praw. Jeżeli bubel kupiliśmy od osoby prywatnej, jest jeszcze trudniej - pozostaje nam tylko droga sądowa.

OC dla kupującego

Po transakcji ubezpieczenie OC dotychczasowego właściciela przechodzi na kupującego auto. Sprzedawca po prostu przekazuje nam polisę. Jeżeli nie odpowiada nam towarzystwo ubezpieczeniowe poprzedniego właściciela, możemy w ciągu 30 dni wypowiedzieć umowę, po czym zawrzeć nową z dowolnym ubezpieczycielem.

Jeżeli jednak nie jest to problemem, to możemy korzystać z polisy poprzedniego właściciela aż do jej wygaśnięcia. Gdy się na to zdecydujemy, zakład ubezpieczeniowy przeliczy wysokość składki tak, by objęła nasze zniżki lub zwyżki (trzeba liczyć się z tym, że dopłacimy kilkadziesiąt złotych, jeżeli poprzedni właściciel miał większe zniżki niż my).

Do urzędu

Przy kupnie pojazdu używanego zarejestrowanego w kraju powinniśmy otrzymać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz polisę OC. Do zarejestrowania auta na siebie potrzebny jest jeszcze wypełniony wniosek, dowód tożsamości, dokument potwierdzający własność, np. umowa lub faktura. Do urzędu trzeba przynieść tablice rejestracyjne, trzeba także opłacić podatek od czynności cywilno-prawnych, jeśli auto jest kupione od osoby prywatnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska