Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piosenki w mundurach wciąż żywe

Janczo Todorow
Zespół "Jarzębina” z Sieniawy Żarskiej ma w swoim repertuarze także piosenki o strażakach.
Zespół "Jarzębina” z Sieniawy Żarskiej ma w swoim repertuarze także piosenki o strażakach. Janczo Todorow
W sobotę na scenie 7. Festiwalu "Mundurowo na Ludowo" w Górzynie wystąpiły 32 zespoły. Chętnych było znacznie więcej, ale ze względu na ograniczone możliwości niektóre grupy odeszły z kwitkiem.

- Nasze możliwości organizacyjne są ograniczone, gdybyśmy przyjęli wszystkie zespoły, to impreza musiałaby trwać co najmniej dwa dni - mówi Tomasz Apanowicz, dyrektor festiwalu. - W tej sytuacji komisja weryfikacyjna oceniła, które grupy zostaną dopuszczone do występów. W organizacji festiwalu wzięły udział miejscowy klub sportowy Hamar, rada sołecka, OSP, Koło Gospodyń Wiejskich. No i oczywiście miejscowy zespół śpiewaczy "Modry Len", który od początku był pomysłodawcą tego festiwalu. Bardzo dużą pomoc okazuje nam Lubski Dom Kultury, który zapewnia nam sprzęt nagłaśniający i prowadzenie imprezy.

Po wojnie do Górzyna zjechali osadnicy. Nie ma już nikogo z nich wśród żywych, ale powstała idea, że we wsi można zorganizować imprezę, która nawiązuje do tradycji munduru. Realizację pomysłu zaczął zespół "Modry Len", a od kilku lat organizacją imprezy zajmuje się klub sportowy i jego szef T. Apanowicz.
W sobotę na łące położonej w centrum wsi było gwarno. Póki na scenie przewijały się zespoły z całego województwa lubuskiego, goście słuchali i zajadali się smakołykami z grila. - Mamy szczęście, że prognozy się nie sprawdziły i zamiast padać deszcz, świeci słońce - cieszył się sołtys Zbigniew Mróz.

Festiwal otrzymał dofinansowanie w ramach współpracy przygranicznej. Poza programem wystąpił chór niemiecki z Bad Muskau. Każdy z polskich zespołów musiał wykonać trzy piosenki o tematyce żołnierskiej, strażackiej, czy jakiejkolwiek związanej z mundurem. "Modry Len", który w poprzednich festiwalach zdobył wszystkie możliwe nagrody, tym razem wystąpił poza programem obowiązkowym. Pierwsze miejsce zajęły "Złote Łany " z Bożnowa, a drugie - "Lutnia" z Żagania. Na trzecim znalazł się zespół "Jarzębina" z Sieniawy Żarskiej. Wyróżnienia otrzymali "Tupliczanki" z Tuplic, "Szwarne Paradnice" z Nowej Soli oraz "Wrzosy" z Siecieborzyc.
- Dziesiąty, jubileuszowy festiwal zamierzamy zorganizować z wielką pompą. Chcemy zaprosić także zespoły ze służb mundurowych - wojska, policji, straży granicznej - zaznacza T. Apanowicz.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska