Piotr Konwa mistrzem Polski, pech Marcina Malewicza

Paweł Tracz
W sobotę w Górzycy koło Kostrzyna rozpoczęły się 72. mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym. Pierwszego dnia Lubuszanie zdobyli dwa medale.

Pierwszy krążek zdobył Piotr Konwa, który został mistrzem Polski młodzików. Zawodnik Trasy Zielona Góra był lepszy od najgroźniejszego rywala o zaledwie osiem sekund.

Drugi medal dorzuciła jego klubowa koleżanka Malwina Nieradka, która w rywalizacji młodziczek zajęła drugie miejsce.

W sobotę największym pechowcem był Marcin Malewicz z Orląt Enter Gorzów Wlkp. 15-latek był faworytem wyścigu juniorów młodszych. Przez pierwsze dwa okrążenia (po pierwszym prowadził) jechał koło w koło z późniejszym mistrzem Wojciechem Malcem (LKS Bryksjusz Gościęcin).

Medaliści i miejsca Lubuszan w czołówce pierwszego dnia zawodów:

Młodziczki: 1. Łucja Pietrzak (Koźminianka Corratec), 2. Malwina Nieradka (Trasa Zielona Góra), 3. Alicja Ratajczak (Jedynka Limaro Kórnik).

Młodzicy: 1. Piotr Konwa (Trasa Zielona Góra), 2. Tobiasz Lis (Ziemia Opolska Tomex Par), 3. Łukasz Mański (Baszta Bytów), 4. Artur Bycka (Bizon Bieganów), 5. Mariusz Nawrocki (Trasa), 10. Marcin Kulikowski (Bizon).

Juniorki młodsze: 1. Marta Turoboś (LUKS Sławno), 2. Anna Socha, 3. Katarzyna Wilkos (obie Fabryka Maszyn Azalia).

Juniorzy młodsi: 1. Wojciech Malec (LKS Bryksjusz Gościęcin), 2. Damian Dąbrowski, 3. Grzegorz Wiśniewski (obaj Olimpijczyk Szczekocin), 4. Marcin Malewicz, 5. Piotr Majłowski (obaj Orlęta Enter Gorzów Wlkp.), 6. Mateusz Sławek, 8. Paweł Pawlaczyk (obaj POM Strzelce Kraj.).

Juniorki: 1. Agnieszka Rek, 2. Barbara Stanisławiak (obie LUKS Sławno), 3. Dominika Żukowska (Brzeg Nysa).

Kobiety, open: 1. Kinga Mudyn (Baszta Kartel Bytów), 2. Dorota Warczyk (Start Tomaszów Maz.), 3.Marzena Wasiuk (Primus Łódź).

Ale trzy wywrotki na trudnej technicznie trasie sprawiły, że rywal wyraźnie mu odskoczył. Gdy Malewicz pewnie zmierzał po srebro, 500 m przed metą przytrafił się mu defekt (spadł łańcuch) i gorzowianin nawet nie stanął na podium.