Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS: Budżet państwa coraz większy. Zadłużenie się zmniejsza

Daniel Sawicki
Daniel Sawicki
Politycy PiS mówili o gospodarce i budżecie państwa.
Politycy PiS mówili o gospodarce i budżecie państwa.
Stabilność finansów publicznych była tematem konferencji polityków Prawa i Sprawiedliwości. - Najważniejsze, że budżet państwa jest coraz bardziej okazały – mówili przedstawiciele PiS.

Ostatnie lata rządów PiS to wzrost kwot wpadających do budżetu państwa i wydawanie pieniędzy w dużym stopniu na rozbudowane programy socjalne adresowane przede wszystkim do rodzin i seniorów. Dodatkowe wpływy budżetowe pozwoliły na przekazanie do gmin województwa lubuskiego dodatkowych środków. Dlatego w ciągu ostatniej kadencji do naszego regionu trafiły na inwestycje już ponad 2 miliardy złotych.

Marek Ast, poseł na Sejm RP podkreślał w poniedziałek na konferencji prasowej, że gospodarka jest kluczem do rozwoju kraju.

- Finanse publiczne są w dobrych rękach, a najważniejsze, iż są dobrze zarządzane. Budżet państwa po stronie wpływów to ponad 604 mld złotych, a wydatki wynoszą 672 mld złotych. Możemy realizować ten budżet dzięki ogromnym wpływom z podatków. Aż 504 mld złotych wpłyną do budżetu tylko z tytułu podatku PIT i CIT. Udało nam się przepędzić mafie vatowskie i pieniądze, które przez lata uciekały do przestępców trafiają wreszcie do budżetu. Dzięki temu mamy wyższą kwotę wolną od podatku, wynoszącą aż 30 tys zł, a sam podatek PiT wynosi 12 procent. Nasz rząd ma na względzie przede wszystkim interes polskich rodzin, obywateli oraz przedsiębiorców. Te wpływy pozwolą wdrożyć program wielkiej modernizacji kraju. - podkreślał Ast.

Poseł Jerzy Materna zauważył, że dzięki uszczelnieniu luk vatowskich udało się uzyskać dodatkowe pieniądze na programy socjalne.

- Mamy w budżecie rekordowe ponad 500 miliardów złotych z samych podatków. Z tego z CIT ponad 190 miliardów. Przypomnę tylko, że dzięki obniżce podatków młodzi ludzie do 26 roku życia w ogóle nie płacą PIT. Uszczelniliśmy VAT. Luka podatkowa, luka vatowska praktycznie u nas nie istnieje. Premier przekonuje dziś również przedstawicieli innych państw do takich ruchów. Przypomnę, że jeszcze w 2015 roku do kraju wjeżdżało paliwo bez podatku VAT. Na uszczelnieniu znacznie zyskał również Orlen. Dzięki dodatkowym pieniądzom takie miasto jak Zielona Góra może prowadzić duże inwestycje, jak np. Przebudowa kąpieliska w Ochli. W maju, a następnie w okolicach lipca i sierpnia samorządy będą miały możliwość sięgania po kolejne pieniądze.

Piotr Barczak, przewodniczący rady miasta Zielona Góra przypomniał, że dzięki pieniądzom rządowym miasto może realizować kolejne potężne inwestycje.

- Jesteśmy dziś na jednej z ważniejszych inwestycji miasta Zielona Góra. Obiekt, który od ponad 50 lat nie był modernizowany może powstać na nowo, dzięki wsparciu rządu i determinacji władz miasta Zielona Góra. Przypomnę, że radni Platformy Obywatelskiej nie byli zainteresowani przebudową tego obiektu. Podobnie urząd marszałkowski, który zamiast porządnie wesprzeć inwestycję dla wszystkich mieszkańców, nie chciał dofinansować przebudowy kąpieliska. Mam nadzieję, że mieszkańcy swoją obecnością tutaj pokażą jak ważna dla nich jest przebudowa tego obiektu. - podsumował Barczak.

Przypomnijmy, że w kolejnych etapach Polskiego Ładu samorządy mogły sięgać po granty wielkości nawet 30 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska