PiS zawiadamia Andrzeja Seremeta, kto zrobił krzywdę Zachemowi [pismo do prokuratora]

(d-ka)
Posłowie PiS proszą Andrzeja Seremeta (na zdjęciu) m.in. o to, by sprawa była powierzona prokuraturze spoza okręgu apelacyjnej w Gdańsku, ze względu na bezstronność. - Właściciel Zachemu, Ciech, jest bowiem daleki od niezależności politycznej - twierdzą.
Posłowie PiS proszą Andrzeja Seremeta (na zdjęciu) m.in. o to, by sprawa była powierzona prokuraturze spoza okręgu apelacyjnej w Gdańsku, ze względu na bezstronność. - Właściciel Zachemu, Ciech, jest bowiem daleki od niezależności politycznej - twierdzą. Prezydent.pl
"Zachemowi wyrządzono szkodę majątkową, to sprawa do prokuratora generalnego!"

Trzej posłowie tej partii oraz były kierownik Centrum Pianek w bydgoskich zakładach chemicznych, złożyli  - 4 lutego 2013 roku - zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa (całość można przyczytać klikając w załącznik do tego artykułu)

- To wyrządzenie ogromnej szkody majątkowej przez osoby z zarządu Ciechu i Zachemu - twierdzi Tomasz Latos. - W 2008 - 2012 podjęły one wiele fatalnych decyzji, sprzecznych z elementarnymi zasadami zarządzania. Prosimy Andrzeja Seremeta, prokuratora generalnego, o wyjaśnienie okoliczności, które sprzyjały popełnieniu domniemanego przestępstwa.

Latos podkreśla, że sprawa powinna być powierzona prokuraturze spoza okręgu apelacyjnej w Gdańsku, ze względu na bezstronność. - Właściciel Zachemu, Ciech, jest bowiem daleki od niezależności politycznej.

Posłowie PiS uważają, że sytuacja w Zachemie uległa dramatycznemu pogorszeniu z chwilą zmian w 2008 roku we władzach Zachemu i Ciechu. - Świeżo upieczeni nominaci, nie posiadający dostatecznych kwalifikacji z przemysłu chemicznego, zrezygnowali z rozwoju przedsiębiorstwa, blokowali inwestycje - dodaje Kosma Złotowski. - Jeszcze w pierwszej połowie 2008 roku Zachem był firmą przynoszącą wielomilionowe zyski. Obecnie wegetuje, a jego dług wynosi 320 mln zł.

Tymczasem, jak podkreślają posłowie PiS, osoby zarządzające obiema spółkami otrzymywały sowite wynagrodzenia, niekiedy przewyższające kwotę 2 mln zł w skali roku. Część z niech odchodząc z Zachemu i Ciechu w roku ubiegłym dostała wysokie odprawy i szybko znalazła nowe miejsca pracy.

Dodajmy, że pod zawiadomieniem do Andrzeja Seremeta podpisali się posłowie PiS: Bartosz Kownacki, Tomasz Latos, Kosma Złotowski oraz Roman Boczkowski, były kierownik Centrum Pianek w Zachemie.

Wideo

Materiał oryginalny: PiS zawiadamia Andrzeja Seremeta, kto zrobił krzywdę Zachemowi [pismo do prokuratora] - Gazeta Pomorska

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
też stary zachemowiec

W spółce kapitałowej takiej jak Zachem rządzi właściciel. Kto jest właścicielem Zachemu? Ciech i Skarb Państwa!!!!!!! Co miał do gadania Pan K.M. w tej spółce? Nic. Musiał realizować decyzje właściciela t.j. głownego udziałowca Ciech S.A. w tym m.in. wypracowane przez Waszego Pana W.W. Dlaczego zwolniono w ub.r. Pana K.M? Dlatego, że nie zgodził się z obecnymi zasadami restrukturyzaci i odmówił zwolnienia 600 pracowników Zachemu Przystał na to obecny Prezes i to realizuje.

s
stary zachemowiec

Rzeczywiście, posłowie PIS-u zdewaluowali się podpierając się delikatnie mówiąc MAŁO WIARYGODNYM p. Boczkowskim, który naprawdę  powinien cicho siedzieć, bo ma sporo za uszami i powinien być ostatnim który powinien się w tej kwestii wypowiadać czy sygnować tak poważne pismo posłów.Tragedia Zachemu zaczęła się dużo wcześniej, kiedy to zamykano produkcje fenolu,aniliny płytek PCV ,nie budując nowych nowoczesnych instalacji. Powstały w latach 70-tych Zakład Syntezy (przemianowany przez ekipę Boczkowskiego na Zakład Monomerów) był już w momencie uruchamiania przestarzały technologicznie i ogromnie energożerny. Technologia elektrolizy kupiona od ZSRR była na poziomie lat 40-tych a technologia epichlorohydryny  kupiona z kolei od Anglików była kompletnie nie sprawdzona w praktyce i przez całe lata przynosiła ogromne straty, to stamtąd wywodzi się i p.Boczkowski igrupa związkowa Solidarność-80, która nie pozwalała zamknąć tej instalacji albo zastąpić ją nowszą technologią.Za czasów rządu PIS-u grupa ta wsparła ówczesny zarząd Zachemu z p. Wardackim, który sprzedał zakład Ciechowi i to był początek końca ZAchemu, gdyż firma handlowa jaką jest CIECH w ogóle nie nadawała się do prowadzenia kombinatu chemicznego tzw. chemii ciężkiej. Ale wszyscy związkowcy, nie tylko Solidarność -80 bali się inwestora branżowego np PCC, gdyż mogli się spodziewać, że ich znaczenie spadnie a CIECH jako firma polska z udziałem Skarbu Państwa miała gwarantować ICH DALSZE ISTNIENIE i gwarantować pełne szczęście przez całe lata. Kiedy CIECH zanotował ogromne straty przez tzw. opcje walutowe zawinione przez ówczesne kierownictwo, skończyły się marzenia załogi Zachemu o nowych inwestycjach, zagwarantowanych przy sprzedaży Zachemu. Do tego doszła bessa na rynkach chemicznych i światowy kryzys, CIECH poświęcił więc Zachem dla "judaszowych srebrników" z firmy BASF, nie martwiąc się o pracowników z jakiejś tam Bydgoszczy, która staje się z miasta przemysłu miastem supermarketów.Temu wszystkiemu przyglądali się z boku nasi wybrańcy posłowie, którzy larum podnieśli jak już było za późno. Trzeba oddać, że najwięcej zaangażowała się p.Piotrowska, ale miała zbyt małe przebicie w W-wie aby być SKUTECZNĄ. Można zadać pytanie, co dla Zachemu czy samej Bydgoszczy zrobił nasz polityk nr.1 p. Sikorski czy to będąc w PIS-ie czy teraz w PO - no niestety NIC.A teraz pisanie jakichś doniesień i apeli jest musztardą po obiedzie.

A
AaronRora
Istnieją dowody, że w jednej z rzek Ohio State spadł ciężarówki przewożących " V***** " . Teraz wszystkie zwodzone mosty przez rzekę nie mogą zostać pominięte .
:)
x
xyz

jest decyzja uokik DKK-20/13 z 29 stycznia ale się nie wyświetla i cicho sza

P
Platforma bezrobotnych

Coś mi się wydaje, że z tą dużą dozą humoru to przesada. Ten Wardacki razem z to czórką musieli całkiem zdrowo temu zachemowcowi dogrzać. Przecież on w tym komentarzu prawie płacze, a na tych czterech to tak się obraził, ze wymienił ich nazwiska i to jak fikuśnie napisał.
Wydjae mi się jednak, ze ten Wardacki z tą grupą czworga nie byli jednak zbyt wymagający co do rozumu u pracowników. Bo przecież po przeczytaniu komentarza uzupełniającego tego zachemowca innego wniosku wyciągnąć nie sposób.

P
Prawda jest taka

Zarzuty, pomówienia wobec Pana Romana B. są nic nie warte. To wybitny fachowiec. Dlatego Go zwolnił Konrad Mikołajski, bo Pan Roman B. nie pozostawał bezczyny wobec tego czym doprowadzano Zachem do obecnego stanu. Zarzuty mu stawiane były przez tych, którzy prowadili za uzdę białego konia na którym wjechał Konrad Mikołajski na prezesa Zachemu. Ci fornale nie zwrócili jednak uwagi, że ten koń swymi odchodami zatruje Zachem i życie ludziom pozbawionym pracy.
Panie Romanie,nich Pan działa dalej by wyjaśnić dlaczego upadł Zachem i czemu swego czasu oddano go w zarząd tym, a nie innym. I jak to się stało, że kto jest bez pracy to jest, a inni otrzymują ją natychmiast, jakby ich się bano.

u
uzupełnienie..

Z dużą dozą "chumoru" czytam o tym jaki to wspaniały był i jest p.Boczek (prawie taki jak w serialu "Kiepskich".Poważnie, to do upadku Zachemu przyczyniły się wszystkie elity polityczne, bo najgorzej jest jak politycy wtrącają się do gospodarki.Jest prawdą,że Zachem nie miał szczęścia do dobrych właścicieli i zarządzajcych zakładami.W czasach PRL była to Organika, potem Nafta Polska a na końcu CIECH. Pan W. Wardacki wprowadził do Zachemu pewien powiew świeżości,potrafił rozbić DOTYCHCZASOWY SKOSTNIAŁY UKŁAD, ale popełnił jeden kardynalny błąd - oparł się na grupie związkowej Solidarność-80 WŁAŚNIE Z P. bOCZKOWSKIM, jANUSZEWSKIM, cHABOWSKIM I mADEJU, która powstała aby nie dopuścić do zamknięcia nierentownej od "zawsze" instalacji epichlorohydryny.Trzeba oddać, że za p.W.W zaczęto reglamentować wydatki, obcinać koszty i wszystko byłoby dobrze gdyby nie dopuścił do głosu właśnie takich "Boczkowskich" i innych. Skoro oni byli tacy dobrzy to dlaczego ich instalacja przynosiła takie straty Zachemowi. Instalacja epi była kopalnią "złota" dla pseodo racjonalizatorów z p. Madejem na czele. Prawdą jest też,że w latach 2006-2007 Zachem miał dobre wyniki, ale to był wynik super dobrej koniunktury w chemii jak i całej gospodarki.Sprzedanie Zachemu CIECHOWI to był błąd, bo firma handlowa nie miała kompetencji do zarządania kombinatem chemii ciężkiej. I za to można winić p. Wardackiego, który w nagrodę został członkiem zarządu CIECHU. Będąc tam mógł spowodować, aby CIECH dał środki na inwestycje w Zachemie. Zadbał tylko o siebie,na wypadek swego odwołania zagwarantował sobie milionową odprawę

j
jajakobyły

Skoro Mikołajski nie miał w spółce nic do powiedzenia i podpisywał wszystko co chciał Ciech to teraz solidarnie powinien odpowiadać za skutki swoich podpisów. Przypominam też, że za to realizowanie bezmyślne decyzji właściciela Mikołajski brał kilkadziesiąt tysięcy złotych co miesiąc. Więc taniej i z tym samym efektem trzeba było zatrudnić na tym stanowisku małpę, która by podpisywała Ciechowi wszystko za garść bananów. A co do tej odmowy zwolnienia to śmiech jest, bo to nie jest prawda. Ten facet za kasę zrobi wszystko! A Mikołajski jak przyspawany do stołka walczył do spółki z niektórymi posłami PO nawet w Warszawie o zmianę decyzji o odwołaniu. Walczył do tego stopnia, że nawet posiedzenie RN były zawieszane.

P
Pogląd

Pan Konrad Mikołajski był zobowiązany stosować się do przepisów kodeksu handlowego. Wypowiedzi o musowym wykonywaniu poleceń jakiegoś Ciechu to pozbawione znajomości fachu zarządzania majaczenia. Dobro firmy i kodeks handlowy tylko to Pan Konrad Mikołajski był zobowiązany przestrzegać.
Jezeli było inaczej to jego usprawiedliwiacze, są gorącymi zwolenikami obsadzania stanowisk w zarządach firm ludźmi uległymi, o słabym charakterze i nienadającymi się na takie stanowiska.
Odpowiedzialność za obsady personalne w spółkach z udziałem skarbu państwa ponosi właściwy minister. Odpowiedzialność polityczną PO. Jeżeli działacze PO ingerowali nieformalnie w obsadę stanowisk i ich ingerencja złamała prawo to winni ponieść odpowiedzialność karną. Bez względu czy mają imunitet, czy też nie.
Należy przyklasnąć zadziałaniu Pana Boczkowskiego i działaczy PiS, bo może sytuacja ta rozwinie się bardziej i prawda dotrze do bezrobotnych z Zachemu.
To idiotyczne i irytujące. Zachem doprowadzony został do bankructwa po wieloletnich rządach działacza Platformy Obywatelskiej. To fakt bezsporny. A nadal się zrzuca winnę na ludzi, Pana Boczkowskiego i Wardackiego, którzy wyciągneli Zachem z zapaści po rządach Prezesa Henryka Nierebińskiego. To Pan Boczkowski i Wardacki swym działaniem zamienili wielomilionową stratę Zachemu w wielomilionowy zysk. Zrobili to w krótkim czasie i gdyby ich nie wyrzucono Zachem, by dzisiaj kwitł.
Opcje w Ciechu też podpisali protegowani Platformy Obywatelskiej. I o tym cisza. Przestancie nas w końcu ogłupiać.
To śmieszne Zachem pada za rządów Prezesa nadanego z Platformy Obywatelskiej, a atakuje się ludzi, którzy chcą dojść prawdy o powodach upadku. Tak postawa stawia w dwuznacznej sytuacji krytykujących Pana Boczkowskiego i PiS.

U
Uzupełnienie

Boczek jest człowiekiem energicznym i z poczuciem chumoru. Ta cecha, to zauważałem, drażniła i drażni miernoty. Ma jeszcze wiedzę, umiejętności zawodowe i zdecydowanie podejmuje decyzje. Takim go pamiętam. To mieszanka wybuchowa dla samopoczucia smętasów i zawistników. Teraz korzystają z okazji i zainteresowanie skupia się nie na  tym, że Boczek usiłował zapobiec bezrobociu wielu set ludzi - za co sam poniósł konsekwencje - a na obrzucaniu Go swoimi frustracjami.
Druga sprawa: Zachem sprzedała Nafta Polska. Praktycznie decyzja została podjęta za SLD. To wszystko działo się za zarządzania Zachemem przez Henryka Nierebińskiego, który miał zawarty kontrakt menadżerski. Ta metoda zatrudniania pozwalała obchodzić kominówkę. Wardacki znalazł się w Zachemie w końcowej fazie i mógł tylko patrzeć. Tym bardziej, że za sprzedażą Zachemu Ciechowi bardzo byli - ci co obecnie tak krzyczą, że Zachem został mu sprzedany.
Po trzecie Zachem musiał upaść bo takich jak Boczek było jak na lekarstwo. Wystarczy wczytać się w komentarz Starego Zachemowca. Zachemowcy z tymi poglądami uważają, że na świecie ma prawo istnieć tylko jedna instalacja i to klasy 'lux" wsztstkie inne są przestarzałe i jak do nich dołoży się takich jak Boczek to musi to paść.
Zachem mógł produkować, dawać ludzią pracę, gdyby było w nim więcej ludzi z charakteremi umiejętnościami Boczka i Wardackiego. Jak tylko ich wyrzucono to zgładzono Zachem.

j
jajakobyły

No właśnie. Inicjatywa jak najbardziej słuszna, bo trzeba ukarać odpowiedzialnych za doprowadzenie do upadłości Zachemu, którym się wydaje, że są nietykalni, bo mają legitymacje partyjne PO. Ale postać Boczka akurat doskonale wpisuje się w ten klimat związków dojących własny zakład pracy , bez zwracania uwagi na jego przyszłość, czy też potrzeby jego rozwoju. Łapy po kasę i stołki wyciągali wszyscy także wieloletni związkowiec S-80 Pan Roman. Teraz ponieważ Pan Roman został zwolniony jeszcze wcześniej przez nomen omen swojego kolegę z EPI Mikołajskiego i nie może znaleźć pracy, bo tak naprawdę nic ten Pan nie potrafi. Bo jaki z niego inżynier zrobiony 4 lata temu, a tajemnicą poliszynela jest kto Boczkowi te studia pomógł skończyć. Pozdrawiam Linekera prawdziwego ojca sukcesu Pana Romana.

t
też stary zachemowiec

Trafna diagnoza. To był poczatek końca Zachemu przy jego sprzedaży do Ciechu.Ciekawe co zrobił Pan W.W dla Zachemu kiedy krótko po sprzedaży Zachemu awansował do Zarządu Ciechu. Pewnie była to jedynie nagroda za to że Ciech za Zachem zapłacił psie pieniądze, a gdy odchodził z Ciechu zainkasował jeszcze ogromną odprawę. Kiedy wrócił Pan K.M. w Zachemie było już pozamiatane a on musiał wykonywać polecenia Zarządu Ciech. Przypuszczam, że samodzielność miał ograniczoną chociaż mógł się sprzeciwić decyzji  o odłożeni inwestycji w Zachemi o trzy lata. Tego jednak nie zrobił. 

prawie zachemowiec były

Szkoda że znowu pojawił się Roman B...........
On też ma dużo za uszami i jak był w radzie pracowniczej i sprawie firmy która dostała od niego bonus w postaci listy odbiorców pianek zachemoskich .......prawie jak z Basfem............Potem wrócił do zachemu syn marnotrawny potajemnie przyjęty do pracy przez kolesi ..........Potem jako działacz S-80 awansował z majątkowca na z-ca pianek wszytko dzięki układą które zjadły zachem Więc uwaga dla polityków warto sprawdzić z kim przystajesz

Dodaj ogłoszenie