MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pisankowa wystawa prosto z Gorzowa Wielkopolskiego zagościła w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Za nami wernisaż nowej wystawy czasowej

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Według chrześcijan, pisanki oznaczają zmartwychwstanie Jezusa, symbolizują także budzenie się do życia natury. Na ziemiach polskich, zwyczaj ozdabiania jajek, znany był już w X wieku. Ślady przyozdabiania jajek odkryto już w starożytności – w Mezopotamii.
Według chrześcijan, pisanki oznaczają zmartwychwstanie Jezusa, symbolizują także budzenie się do życia natury. Na ziemiach polskich, zwyczaj ozdabiania jajek, znany był już w X wieku. Ślady przyozdabiania jajek odkryto już w starożytności – w Mezopotamii. arch. Muzeum Ziemi Lubuskiej
W Muzeum Ziemi Lubuskiej można obejrzeć okolicznościową wystawę „Wielkanocne pisanki” ze zbiorów Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Po wernisażu, można było także wysłuchać prelekcji etnografa Mirosława Pecucha „Zapisane światy”. Wystawa zagości aż do 5 maja.

Symbol nowego życia

Według chrześcijan, pisanki oznaczają zmartwychwstanie Jezusa, symbolizują także budzenie się do życia natury. Na ziemiach polskich, zwyczaj ozdabiania jajek, znany był już w X wieku. Ślady przyozdabiania jajek odkryto już w starożytności – w Mezopotamii. Z kolei od 1971 roku, Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp., jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek. Zainicjował go, wywodzący się z zachodniej Łemkowszczyzny - działacz mniejszości ukraińskiej - Michał Kowalski. Konkurs skierowany był początkowo do mniejszości ukraińskiej w Polsce, jako jeden z czynników podtrzymujących etniczność, ale nabrał jednak z biegiem czasu szerszego wymiaru.

Najstarsze pisanki pochodzą z terenów Temerskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego, wspominają o nim Owidiusz, Pliniusz Młodszy i Juwenalis. Według mitologii germańskiej, jajka znosił zając, jako zwierzę poświęcone bogini Osterze.

- jak podaje wikipedia.

Ale jaja ! - techniki do koloru, do wyboru

Na konkurs zgłaszają swoje prace zarówno artyści z różnych zakątków Polski, jak i z zagranicy, głównie z Ukrainy, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Pisanki przysyłane na konkurs prezentują różnorodne regiony. Szczególną kategorię stanowią te inspirowane Huculszczyzną. Poza tym pisanki nadsyłane na konkurs prezentują wzory wywodzące się z Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Krakowskiego, Lubelszczyzny, Podlasia, Kurpiów, Śląska Górnego i Opolskiego, Sokalszczyzny, Wschodniego Podola, Wołynia, Pokucia, Wileńszczyzny, Łużyc, Mazowsza i innych regionów.

Warstwa edukacyjna

Na ekspozycji można nie tylko zobaczyć pisanki, ale także sporo dowiedzieć się o symbolice, technikach i wzornictwie używanym na pisankach. Liczne tablice informacyjne pomogą zanurzyć się w tej tematyce.

Ostatnią częścią spotkania był wykład dr Mirosława Pecucha pt. Zapisane światy, który dotyczył kształtowania się historii pisania pisanek oraz ich motywów. Wskazał, że pisanka jest przede wszystkim symbolem życia, nadziei i radości, a także symbolem harmonii oraz Odrodzenia. Przeniknięta jest sztuką ludową, która charakteryzuje się nie tylko walorami estetycznymi, ale głębokim, rytualnym i symbolicznym znaczeniem. Pisanka nie jest jedynie ozdobionym jajkiem – to zapis całej sztuki ludowej, która kondensuje w sobie tak wiele obrazowo-symbolicznych treści. Wieczór uświetnił występ duetu który tworzy dwoje muzyków i kompozytorów: Wasyl Lutyj i Oksana But. Wasyl Lutyj jest autorem około 450 utworów, wśród których warto wymienić „Miecz Areja" czy "Donieckie lotnisko". Muzyk współpracuje z wieloma ukraińskimi zespołami m.in. „Ruś" czy "Cień Słońca".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska