PIT 2010. Praca za granicą

Katarzyna Borek 68 324 88 37 [email protected]
fot.sxc.hu
fot.sxc.hu
Sprawdź, jak na pytania Czytelników odpowiedziały Lidia Leśniak i Iwona Hoszowska-Siarkiewicz z Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze.

- Mam pełnoletnią córkę. Do października 2010 r. miała rentę rodzinną. Gdy skończyła studia, wyjechała do Wielkiej Brytanii do pracy. Jak ma się rozliczyć?

- Zakładając, że nie nastąpiła zmiana rezydencji podatkowej, córka powinna złożyć zeznanie na formularzu PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG i zastosować metodę wyłączenia z progresją. Tzn. dochody zagraniczne korzystają z wyłączenia od opodatkowania w Polsce, ale biorą udział w ustaleniu stopy procentowej. Przy rozliczaniu tego typu zeznań zachęcamy do skorzystania z broszury informacyjnej do PIT-36.

- Jestem marynarzem. W zeszłym roku byłem zatrudniony na statku pływającym pod banderą cypryjską. Czy muszę złożyć w Polsce zeznanie i wykazać dochody?

- Zgodnie z zawartą umową między rządem RP a rządem Republiki Cypru o unikaniu podwójnego opodatkowania (artykuł 15 ust. 3) wynagrodzenie uzyskiwane przez załogi statków morskich podlega opodatkowaniu w kraju, w którym znajduje się siedziba zarządu przedsiębiorstwa żeglugi morskiej. W tym przypadki podatek płacony jest na Cyprze, a w Polsce dochód ten będzie zwolniony z opodatkowania.

Czytaj też: PIT 2010. Ulga na dzieci

- Czy osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce, ale mająca dochody ze stosunku pracy w Holandii musi złożyć zeznanie podatkowe w swoim kraju?

- Tak. Osoba ta podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i, jeśli czasowo przebywa za granicą i osiąga tam dochody, ma obowiązek po zakończeniu roku podatkowego złożyć zeznanie PIT-36 plus załączniki PIT-ZG i PIT/O. Wykazując dochód zagraniczny ze stosunku pracy w zeznaniu PIT-36 w części D oraz w PIT-ZG w części C.1. kolumna c. Podatnicy mają prawo odliczyć od zagranicznych dochodów również koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy, wedle norm ustalonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego za granicą, który wykazują w PIT-ZG w części C.1. kolumna d. Dodatkowo można odliczyć od podatku kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z metodą odliczenia proporcjonalnego a kwotą podatku obliczonego za ten rok przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją ( ulga o której mowa w art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Odliczenia tego dokonujemy w PIT/O poz. 37, 38.

Czytaj też: Odliczenia podatkowe. Ulga rehabilitacyjna

- W 2010 roku pracowałam w Niemczech, dochodów w Polsce nie miałam. Ze stosunku pracy miał je jednak tutaj mój mąż. Czy muszę rozliczyć się w Polsce, a w przypadku takiej konieczności, czy mogę rozliczyć się wspólnie ze współmałżonkiem?

- Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisana z Niemcami przewiduje do rozliczenia dochodów uzyskanych w tym kraju zastosowanie metody wyłączenia z progresją. Polega na tym, że państwo miejsca zamieszkania podatnika rezygnuje z roszczenia podatkowego w stosunku do dochodu, który podlega opodatkowaniu w państwie, w których uzyskano dochód. Inaczej mówiąc: osoba, która uzyskała dochody tylko w Niemczech nie musi składać zeznania podatkowego w Polsce i się z nich rozliczać. Inaczej będzie jednak w przypadku, gdy będzie chciała dokonać rozliczenia ze swoim współmałżonkiem, który osiągnął dochody w Polsce. W tej sytuacji współmałżonek, który osiągnął dochody tylko w Niemczech będzie musiał wykazać je w celu ustalenia stopy procentowej (stosownie do art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie