PIT 2012. Jak złożyć zeznanie podatkowe bez błędów i wygodnie

Beata Busz
Rozlicz PIT przez internet.
Rozlicz PIT przez internet. Archiwum GL
Udostępnij:
Chcesz złożyć zeznanie roczne bez wychodzenia z domu i pomyłki? Wyślij je przez internet. Trafi prosto do Twojej skarbówki. Gdy jesteś tradycjonalistą, wciąż możesz złożyć PIT osobiście lub przesłać pocztą.

W tym roku padł rekord. Resort finansów ogłosił, że tylko w styczniu siecią przeszło ponad 2 miliony e-deklaracji! To dwa razy tyle, co w tym samym czasie w 2012 roku. Dla porównania: pięć lat temu w styczniu, kiedy system dopiero raczkował, internetem wysłano niecałe 500 zeznań. Ten wzrost to z jednej strony efekt rosnącego wachlarza formularzy, które możemy przesłać drogą elektroniczną. Z drugiej jednak sygnał, że coraz więcej osób oswaja się z tą metodą wyspowiadania się przed fiskusem. Bo jest to naprawdę proste.
Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

TAK TO ZROBISZ

1. Aby wypełnić formularz w internecie, musimy mieć pod ręką:

* PESEL - jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej;

* NIP - jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą albo jesteśmy zarejestrowanym podatnikiem VAT, albo też płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne za zatrudnionego pracownika;

* kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu za 2011 rok - będziemy musieli ją wpisać, ma to zabezpieczyć autentyczność składanego przez nas zeznania.

2. Dalej jest łatwo: wchodzimy na stronę www.e-deklaracje.gov.pl I mamy już pierwszy krok za sobą. Potem wystarczy już tylko kilka ruchów (patrz ilustracja).

3. Kiedy do formularza interaktywnego uważnie wpiszemy wszystkie dane, wyręczy nas w rachunkach i sam skontroluje, czy nie przekraczamy limitów ulg. Można też zapisać jego kopię roboczą. Dzięki temu będziemy mogli wrócić do wypełniania PIT w dowolnej chwili bez konieczności rozpoczynania wszystkiego od nowa.

ZAPAMIĘTAJ
Gdy wypełnimy i wyślemy zeznanie, pobierzmy i zachowajmy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (tzw. UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego czy też z potwierdzeniem złożenia PIT w urzędzie skarbowym. Zawiera między innymi datę przyjęcia zeznania przez system e-deklaracje.

4. Zeznanie przez internet można też przesłać wspólnie z małżonkiem. Nie trzeba już składać w urzędzie skarbowym pełnomocnictwa jednego z nich.

TRADYCYJNĄ DROGĄ

Zeznanie roczne nadal też można:

* zanieść do urzędu skarbowego, gdzie otrzymamy potwierdzenie jego złożenia;

* nadać listem poleconym - wówczas mamy pewność, że dotrze do urzędu skarbowego;

* wrzucić do "urzędomatu", który również wyda potwierdzenie przyjęcia dokumentu.

STRZEŻ SIĘ TYCH BŁĘDÓW

Urzędnicy, którzy wnikliwie przyglądają się naszym zeznaniom, wytykają nam co roku te same pomyłki. Co robimy źle?

* Często zapominamy o wpisaniu w formularz swojego numeru PESEL, a urząd nie może nas zidentyfikować.

* Wybieramy stare formularze, tymczasem druki się zmieniają.

* Zapominamy o rubryce zawierającej pytanie o cel złożenia zeznania, w której wystarczy tylko postawić krzyżyk. Jeżeli składamy pierwsze zeznanie, zaznaczamy kratkę "złożenie zeznania". Jeżeli w złożonym PIT znajdziemy błędy, składamy go jeszcze raz i odhaczamy kwadrat "korekta zeznania".

* Pomijamy dochody, podczas gdy w zeznaniu trzeba wykazać zarobki ze wszystkich źródeł.

WAŻNE
Urzędnik może łatwo to wykryć na etapie wstępnej weryfikacji zeznania, która dokonywana jest w oparciu o informacje już znajdujące się w urzędzie, na przykład w PIT-11 od pracodawców.

* Źle ustalamy dochód, zapominając, że jest to różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania przychodu. Często mylimy się w tym odejmowaniu, a podatek wyliczony od nieprawidłowego dochodu też jest błędny.

* Zapominamy o kwocie wolnej od podatku. Mylimy się w ten sposób na swoją niekorzyść, bo podatek obliczony bez tej kwoty jest wyższy.

* Nie zaokrąglamy lub źle zaokrąglamy podatek. Nie pamiętamy, że końcówki wynoszące mniej niż 50 groszy musimy pominąć, a 50 i więcej groszy podwyższamy do pełnych złotych.

* Pomijamy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a jeśli ich nie wpiszemy, to podatek do zapłaty będzie wyższy.

* Przekraczamy limity ulg.

* Zapominamy, że korzystając z ulg, musimy wypełnić załącznik PIT/O.

* Nieuważnie przenosimy dane, na przykład z PIT-11 czy z załącznika do zeznania głównego.

* Zapominamy o podpisaniu zeznania, a bez podpisu jest ono nieważne!

TU CI POMOGĄ

Jeżeli mamy jakieś wątpliwości dotyczące wypełniania PIT, możemy je rozwiać dzwoniąc do Krajowej Informacji Podatkowej:

* z telefonu stacjonarnego na numer 801 055 055;

* z telefonu komórkowego na numer 22 330 03 30.

Na Twoje pytania czekają od poniedziałku do piątku, od 7.00-18.00

POMYŁKI POPRAW

1. Jeżeli jednak nie ustrzeżemy się pomyłek w zeznaniu, nie bójmy się je poprawić. Lepiej zróbmy to, zanim urzędnicy dostrzegą błąd.

2. Korektę składamy na takim samym formularzu, co zeznanie roczne. Tylko, że w rubryce "cel złożenia zeznania" zaznaczamy kwadrat "korekta zeznania".

3. Korektę zeznania rocznego można również złożyć przez internet.

4. Jeżeli to urzędnik pierwszy zauważy pomyłkę, a będą to niewielkie błędy rachunkowe lub na przykład nieprawidłowe zaokrąglenia, wówczas sam może je skorygować na kserokopii złożonego przez nas zeznania.
Uwierzytelniona kopia zostanie nam przesłana do akceptacji. Mamy 14 dni od jej doręczenia na ewentualne wniesienie sprzeciwu. W praktyce urzędnicy przy drobnych pomyłkach wzywają podatników do urzędu, by przy nich poprawili swój PIT.

PIENIĄDZE DO ZWROTU

1. Jeżeli w złożonym zeznaniu wyjdzie nam nadpłata podatku, wówczas fiskus ma góra trzy miesiące na oddanie nam pieniędzy.

2. Jeżeli jednak złożymy korektę, termin do zwrotu liczony jest od daty zmiany zeznania.

WAŻNE
Gdy mamy zaległości podatkowe lub jakiś niezapłacony mandat, nadpłata zostanie z urzędu zaliczona na poczet tych zaległości.

3. Pieniądze skarbówka może nam przelać na konto lub przesłać pocztą. Pamiętajmy jednak, że w tym drugim przypadku kwota zwrotu zostanie pomniejszona o koszty przekazu.

UWAGA
Jeżeli chcemy dostać zwrot nadpłaty podatku na konto, sprawdźmy, czy urzędnicy mają nasz aktualny numer rachunku. W przeciwnym razie musimy złożyć formularz aktualizujący - ZAP-3.

4. Jeśli to my musimy fiskusowi dopłacić, wówczas mamy na to czas do 30 kwietnia.

Oferty pracy z Twojego regionu

Pokolenie Z Dobry, ale szybki klient

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie