MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PIT 2012. Tak zeznajemy - krok po kroku

Beata Busz
Stawki podatkowe i koszty do potrącenia.
Stawki podatkowe i koszty do potrącenia. archiwum GL
Fiskus czeka na nasze deklaracje do 30 kwietnia. Ale my nie powinniśmy czekać, jeśli liczymy na zwrot podatku i chcemy szybciej dostać pieniądze. Podpowiadamy, na jakim formularzu się rozliczyć i jak go wypełnić.

Przez ostatnich kilka lat w podatkach osobistych niewiele się działo. Ostatnią dużą zmianę mieliśmy w 2009 roku, kiedy to trzy stawki PIT - 19, 30 i 40 proc. zastąpiono dwiema - 18 i 32 proc., które obowiązują do dziś. Nic nie zmieniało się również w ulgach, które mogliśmy sobie odliczyć - ale w rozliczeniach za 2013 rok czeka nas już mała rewolucja. Zatem po raz ostatni rozliczamy się po staremu.

WYBIERAMY FORMULARZ

1. Aby zabrać się do wypełniania zeznania rocznego, potrzebujemy:

* PIT-11, który musi przekazać pracodawca;

* PIT-40A, który emerytom i rencistom przesyła ZUS;

* PIT-8C - jeśli w ubiegłym roku uzyskaliśmy dochód z kapitałów pieniężnych, na przykład ze sprzedaży akcji.

Informacje te musimy dostać najpóźniej do końca lutego. Dane w nich zawarte - między innymi przychody, koszty uzyskania przychodów, zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczki pobrane na podatek - będzie trzeba uważnie przenieść do zeznań rocznych.

ZAPAMIĘTAJ
Nawet, gdy w ubiegłym roku mieliśmy dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku - czyli 3.091 zł - musimy złożyć PIT. W rubryce podatek należny wpisujemy wówczas 0 zł, a zaliczki odprowadzane w ciągu roku trafią do naszej kieszeni.

2. Następnie musimy wybrać odpowiedni formularz, na którym się rozliczymy. A będzie to:

* PIT-37, jeżeli pracowaliśmy w ubiegłym roku na etacie, umowie o dzieło lub zlecenie;

WAŻNE
Zeznanie to wypełniają również emeryci i renciści, którzy chcą skorzystać z podatkowych ulg lub przekazać 1 procent podatku organizacji pożytku publicznego. Jeżeli nie mają takiego zamiaru, wówczas rozliczy ich ZUS.

* PIT-36, jeżeli prowadziliśmy działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, uzyskaliśmy dochody z zagranicy, zarobiliśmy pieniądze z najmu lub chcemy rozliczyć się wspólnie z małoletnim dzieckiem;

* PIT-38 - gdy mieliśmy przychody z kapitałów pieniężnych, na przykład ze zbycia papierów wartościowych (akcje lub obligacje);

* PIT-36, PIT-36L lub PIT-38, gdy sprzedaliśmy w ubiegłym roku nieruchomość zakupioną w latach 2007 i 2008;

* PIT-39 - gdy sprzedaliśmy nieruchomości kupioną po 2008 roku.

3. Urząd nie oczekuje od nas oryginalnych druków. Możemy je wydrukować z internetu lub nawet skserować. Formularz musi być jednak aktualny dla danego roku podatkowego.

4. Czasami może się okazać, że musimy złożyć kilka druków.

Przykład: w ubiegłym roku pracowaliśmy na etacie i składamy PIT-37, sprzedaliśmy akcje i musimy rozliczyć się z tego na PIT-38, a do tego jeszcze sprzedaliśmy mieszkanie, które kupiliśmy w 2010 roku i wykazujemy to w PIT-39.

RAZEM CZY OSOBNO

Mąż i żona mogą złożyć wspólne zeznanie roczne. Ale pod warunkiem, że:

* byli małżeństwem przez cały ubiegły rok;

* nigdy nie podpisywali intercyzy lub umowy o rozdzielności majątkowej;

* żadne nie prowadziło w ubiegłym roku działalności gospodarczej opodatkowanej 19-proc. stawką liniową, ryczałtem lub kartą podatkową.

WARTO WIEDZIEĆ
Ze wspólnego opodatkowania można też skorzystać, gdy jeden z małżonków zmarł w trakcie roku podatkowego lub po jego upływie, ale jeszcze zanim zeznanie trafiło do urzędu.

Wspólny PIT warto złożyć, gdy jeden z małżonków w ubiegłym roku nic nie zarobił. Wówczas można odliczyć sobie od podatku dodatkowe 556,02 zł (kwota zmniejszająca podatek). Jedno zeznanie jest też korzystne, gdy jedna z osób zarobiła ponad 85.528 zł. Dochody małżeńskie sumuje się i dzieli przez dwa. Tym samym można uniknąć wyższej stawki podatku, czyli 32 proc.

UWAGA
Jeżeli składamy formularz wspólnie z małżonkiem, już na samym początku musimy zdecydować, kto będzie wypełniał rubryki dla podatnika, a kto dla małżonka. I tego trzymajmy się już do samego końca.

Na wspólnym rozliczeniu, tym razem z dzieckiem, skorzystają również samotni rodzice.

ZEZNAJEMY

1. Wypełnianie PIT zaczynamy od wpisania naszego numeru PESEL.

2. Potem wskazujemy rok, za który składamy zeznanie.

3. Wybieramy urząd skarbowy, do którego ma ono trafić.

4. Dalej musimy wpisać nasze dane personalne.

UWAGA
Już od poprzedniej akcji podatkowej - jeżeli nie jesteśmy przedsiębiorcą - nie wpisujemy w zeznaniu rocznym swojego NIP. Wystarczy tylko PESEL.

5. Teraz przyszedł czas na ujawnienie fiskusowi wszystkich naszych ubiegłorocznych przychodów. Są to między innymi wynagrodzenia: * za pracę na etacie lub umowę-zlecenie * z emerytury lub renty * z tytułu praw autorskich, przychodów z działalności gospodarczej * z wynajmowania mieszkania * z zasiłku dla bezrobotnych.

6. W zeznaniu nie wykazujemy dochodów, które są zwolnione od podatku lub od których został zaniechany jego pobór. Są to m.in.: * niektóre rodzaje odszkodowań, na przykład za rozbity samochód lub wypadek w pracy * zasiłki pogrzebowe * dopłaty pracodawców do wypoczynku dzieci * jednorazowe zasiłki za urodzenie dziecka * zasiłki pielęgnacyjne * dodatki mieszkaniowe * zasiłki wychowawcze * zasiłki rodzinne.

7. Od przychodu potrącamy sobie koszty jego uzyskania. Chodzi tu o dojazdy do pracy.

Przykład: jeżeli wydaliśmy na nie więcej niż ustawowo ustalone koszty (patrz ilustracja), to możemy odliczyć faktycznie poniesione wydatki. Ale pod warunkiem, że udokumentujemy je imiennymi biletami okresowymi.

Koszty są też wyrażane procentowo. Dla przychodów z praw autorskich - 50 proc., umów zleceń i o dzieło - 20 proc.

8. Kolejny krok to wpisanie zaliczek na podatek, które w ciągu roku odprowadzał za nas pracodawca albo ZUS.

ODLICZAMY

1. Po odjęciu od przychodów kosztów ich uzyskania mamy nasz dochód. A od niego może sobie odliczyć między innymi: * składki na ubezpieczenie społeczne * ulgę rehabilitacyjną * ulgę za internet * darowizny przekazane na cele pożytku publicznego, kultu religijnego lub krwiodawstwa * darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

UWAGA
Korzystając z ulg podatkowych, do zeznania rocznego musimy dołączyć jeszcze PIT/O.

2. To, co nam pozostało, to dochód do opodatkowania. Podstawiamy go do skali podatkowej i liczymy podatek (patrz ilustracja).

3. Od podatku potrącamy: * składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki * ulgę na dzieci.

4. Jeśli po wszystkich wyliczeniach wyjdzie nam, że podatek należny fiskusowi jest niższy od sumy zaliczek wpłaconych w ciągu roku, pojawia się nadpłata. Fiskus musi nam ją zwrócić najpóźniej w ciągu trzech miesięcy.

5. Jeśli podatek ten jest wyższy od sumy zaliczek, pojawia się niedopłata. I wówczas to my musimy wpłacić różnicę na konto fiskusa najpóźniej do 30 kwietnia.

Oferty pracy z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska