Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT 2020. Fiskus rozlicza za nas podatek za 2019 r. ale nie za każdego. Kto musi się rozliczyć sam? Uwaga na maile od skarbówki: 2.04.2020

Zbigniew Biskupski AIP
E-mail wzywający do uregulowanie niedopłaty podatku lub poprawienia deklaracji PIT na pewno jest od oszusta, nie fiskusa.
E-mail wzywający do uregulowanie niedopłaty podatku lub poprawienia deklaracji PIT na pewno jest od oszusta, nie fiskusa. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
15 lutego 2020 r. Krajowa Administracja Skarbowa Udostępniła platformę Twój e-PIT, na której udostępnia wypełnione przez siebie wszystkie PIT-37 i PIT-38, a ponadto PIT-28 i PIT-36 podatników, którzy nie uzyskali dochodów a działalności gospodarczej. PIT-y 28 i 36 trzeba dodatkowo zaakceptować przez Internet by rozliczenia roczne podatku było ważne. 37 i 38 zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia, jeśli wcześniej nie zrobimy tego sami. Rozliczanie PIT przez fiskusa wykorzystują cyberprzestępcy. Nie otwieraj e-maili na pierwszy rzut oka od fiskusa, zwłaszcza jeśli wzywa on do dopłaty podatku czy poprawienia PIT za 2019 r. Pierwszego dnia z możliwości zaakceptowania lub poprawienia swojego zeznania na platformie Twój e-PIT skorzystało ponad 100 tys. osób. Kto pierwszy ten lepszy, szybciej otrzyma nadpłacony podatek!

Nawet nie chodzi o przesłanie pieniędzy z niedopłaty, bo zazwyczaj jest ona niewielka, ale o kliknięcie w załącznik, które uruchamia program kradnący nasze dane osobowe. 15 lutego 2020 r. Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła na specjalnej platformie cyfrowej wstępne rozliczenie PIT za 2019 rok i prosi o ich akceptację. Ten termin to także data uaktywnienia cyberprzestępców, którzy akcję e-PIT chętnie wykorzystują do kradzieży danych osobowych. Jest im tym łatwiej, że stale zmieniające się przepisy i wysokość stawek podatkowych nie ułatwiają życia podatnikom.
Dlatego też, pomimo dostępności narzędzi ułatwiających wypełnienie deklaracji, wielu Polaków nie jest pewnych, czy zrobiło to poprawnie. Właśnie na nich czekają cyberprzestępcy.

Kiedy i gdzie można składać PIT za 2019 r.

Akcja składania PIT za 2019 r. rozpoczęła się 15 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2020 r.
Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT podatnicy – jak co roku – mogą skorzystać również z systemu e-Deklaracje i papierowych formularzy PIT, które są dostępne w każdym urzędzie skarbowym.
Usługa Twój e-PIT będzie dostępna wyłącznie na podatki.gov.pl. W tym roku w usłudze pojawiły się nowe ułatwienia dla podatników
Zeznania PIT-28 będą dostępne dla osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Zeznania PIT-36 będą udostępnione dla osób, które m.in. rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy.

PIT-36 i PIT-28 nie zawierają informacji dot. działalności gospodarczej.

Podatnicy znajdą w PIT-28 i PIT-36 dane z ubiegłorocznego zeznania i te, które urząd skarbowy posiada na temat ich dochodów, np. wpłacane zaliczki na podatek zryczałtowany za najem. Należy jednak pamiętać, aby zawsze sprawdzić i uzupełnić swoje rozliczenie, a następnie zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).jemy najważniejsze z nich.
Rozliczenie roczne na formularzach PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia na PIT-37 lub PIT-38) nie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia 2020 r.

Ulga dla dzieci i dla osób do 26. roku życia

Inną nowością w usłudze Twój e-PIT w tym roku będzie automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 r.

Podobnie będzie z wprowadzoną w 2019 r. tzw. ulgą dla młodych (czyli dla osób do 26. roku życia), wpisywaną automatycznie na podstawie informacji z PIT-11 (w 25. wersji formularza):

  • jeśli podatnik nie złożył pracodawcy oświadczenia o objęciu jego przychodów ulgą w 2019 roku i pracodawca pobrał zaliczki na podatek – wówczas otrzyma e-PIT z wyliczoną ulgą dla młodych i informacją o zaliczce, którą pracodawca pobrał, a której zwrot przysługuje podatnikowi,
  • jeśli dochody podatnika w całości są objęte ulgą, to po zalogowaniu w usłudze otrzyma taką informację i nie musi wówczas składać PIT. Uwaga: jeśli jednak ma dodatkowe dochody (np. z najmu) do samodzielnego wykazania w zeznaniu podatkowym, wówczas uzupełnia i wysyła swój e-PIT,
  • jeśli oprócz dochodów, które są objęte ulgą dla młodych, podatnik posiadał także inne dochody podlegające opodatkowaniu (i np. przekroczył próg, objęty ulgą) – to wówczas zostanie mu udostępnione zeznanie PIT w usłudze.

Stan zwrotu nadpłaty i mikrorachunek

Na ułatwienia mogą też liczyć podatnicy, którzy w złożonych e-PIT będą mieć nadpłatę podatku, czyli wskazaną kwotę do zwrotu. W usłudze Twój e-PIT, która startuje 15 lutego, już od końca lutego będzie czekać na nich informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy.
Z kolei ci, którzy w swoim e-PIT będą mieć kwotę do zapłaty, będą mogli zapłacić podatek na obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). To jeden, stały, indywidualny rachunek podatnika, który służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego. Taki mikrorachunek będzie automatycznie wskazany osobom, które będą płacić online w usłudze Twój e-PIT.
W tegorocznej usłudze nastąpią zmiany na etapie uwierzytelnienia się do usługi w przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków. W przypadku kwoty 0 (zero) podatnik będzie podawać imię ojca małżonka.

Fałszywe maile od fiskusa

Podstawowym narzędziem stosowanym przez przestępców jest poczta e-mail, przez którą rozsyłają do swoich potencjalnych ofiar specjalnie spreparowane wiadomości.

E-mail wzywający do uregulowanie niedopłaty podatku lub poprawienia deklaracji PIT na pewno jest od oszusta, nie fiskusa

Oficjalny komunikat Ministerstwa Finansów z ostatniej chwili:

"Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które zawierają informacje o pomyślnie wysłanych zeznaniach do systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów (MF).
Informujemy, że udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) zeznania podatkowe PIT-37, PIT-38, PIT-36 i PIT-28 dostępne są wyłącznie w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl.
MF i KAS nie wysyłają do podatników żadnych wiadomości e-mail podczas składania zeznań podatkowych.
Wiadomości takie należy traktować jako niebezpieczne i je usuwać."

Jak wskazują eksperci z zakresu cyberbezpieczeństwa, szczególne baczenie powinniśmy zwrócić na maile, które dotyczą rzekomych błędów w złożonym zeznaniu, niedopłaty podatku lub oferują nam bezpłatne wypełnienie zeznania podatkowego.
W pierwszym przypadku na skrzynkę mailową spływa wiadomość z adresu sugerującego, że nadawcą jest fiskus (np. [email protected]). W treści listu przeczytać można, że w naszym zeznaniu podatkowym wykryto nieprawidłowość, która wymaga wyjaśnień.
Nadawca wyraźnie zachęca, by kliknąć w załączony do wiadomości link, prowadzący do fałszywej strony ministerstwa, na której to musimy podać nasze dane celem „weryfikacji”. Informacje te trafiają oczywiście do hakerów, którzy mając np. informacje pochodzące z naszego dowodu osobistego, mogą wziąć na nasz koszt kredyt w wysokości nawet 50 tys. zł.

Sposób na niedopłatę

Sytuacja tutaj jest bardzo podobna jak w przypadku e-maila o wykrytych nieprawidłowościach. W tym wypadku w wiadomości pada informacja o wykrytej niedopłacie podatku (zazwyczaj dotyczącej małych kwot rzędu 1-5 zł) wraz z linkiem, pod którym ofiara może uiścić płatność. Jeżeli kliknie ona w link, zostanie przeniesiona na stronę, na której może zalogować się do swojego konta w banku. W tym wypadku łupem hakerów padają dane logowania, pozwalające im okraść przejęte tak konto.

Choć usługa e-PIT z roku na rok zyskuje na popularności, to wciąż korzysta z niej mniejszość Polaków (ok. 12 mln osób). Dlatego też hakerzy wciąż korzystają z trzeciego sposobu - rozsyłają wiele fałszywych e-maili informujących o możliwości złożenia zeznania podatkowego przez internet wraz z linkiem, pod którym rzekomo można to zrobić. Jeżeli zdecydujemy się na wypełnienie podstawionego formularza, hakerzy przejmą wszystkie nasze dane.

Atak przez smartfona

Oprócz tych trzech scenariuszy przestępcy z chęcią wykorzystują także zawiłość przepisów i fakt, że przy wypełnianiu PIT-u Polacy często korzystają z dostępnych w sieci wzorów i programów obliczających wysokość stawek. Jak się okazuje - także one mogą stanowić zagrożenie, szczególnie aplikacje na smartfony.

- Nie powinniśmy ufać mailom zachęcającym do pobrania programu, który „obliczy za nas PIT”, szczególnie jeżeli pochodzi on spoza zaufanych źródeł, takich jak Google Play czy Apple App Store. Takie aplikacje nie tylko mogą przekazywać nasze dane przestępcom, ale też najprawdopodobniej zawierają złośliwe oprogramowanie mogące wyrządzić naszemu urządzeniu duże szkody - mówi Weronika Bartczak, specjalistka ds. bezpieczeństwa w CyberRescue.

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska