PKP Intercity od 31 maja 2020 przywraca kolejne połączenia. Znów pojedziemy Pendolino. Które pociągi wracają? Rozkład jazdy, nowe zasady

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
PKP Intercity od 31 maja przywraca kolejne połączenia. Znów pojedziemy Pendolino. Zobacz, które pociągi wracają? [ROZKŁAD JAZDY, PORADNIK]
PKP Intercity od 31 maja przywraca kolejne połączenia. Znów pojedziemy Pendolino. Zobacz, które pociągi wracają? [ROZKŁAD JAZDY, PORADNIK] Andrzej Banas / Polska Press
Udostępnij:
Co powinniśmy wiedzieć zanim wsiądziemy do pociągu? Które pociągi PKP Intercity wracają do rozkładu PKP? Kolej luzuje połączenia od 31 maja 2020 r.

Co pasażer PKP powinien wiedzieć? Pytania i odpowiedzi Q&A

Czy muszę nosić maseczkę w pociągu?

Tak, obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy zbiorowego transportu publicznego, czyli również pociągów. Podróżny przez cały czas trwania podróży powinien mieć zasłonięte usta i nos.

Jeśli w przedziale sześcioosobowym są zajęte trzy miejsca, czy mogę zająć tam kolejne miejsce?

W przedziale sześcioosobowym mogą odbywać przejazd jednocześnie tylko trzy osoby, zgodnie z zasadą zajętości maksymalnie połowy miejsc, przy jednoczesnym zachowaniu między sobą bezpiecznego odstępu. Od 29 kwietnia br. umożliwiamy zakup biletów na 50 proc. miejsc siedzących po to, aby podróżni mogli rezerwować najwyżej co drugie miejsce – dotyczy to zarówno wagonów bezprzedziałowych, jak i przedziałowych. Drużyna konduktorska weryfikuje frekwencję w pociągu i w razie konieczności może polecić podróżnym zajęcie miejsc w wolnej przestrzeni składu.

Czy podróżując z członkiem swojej rodziny, możemy zająć miejsca obok siebie?

Osoby wspólnie zamieszkujące mogą zająć miejsca obok siebie. Należy jednak pamiętać, że w związku z wprowadzeniem ograniczeń w zakresie zajętości miejsc do maksymalnie 50 proc. dostępnych w pociągu i zmian w systemie sprzedaży, podczas rezerwacji zostanie przydzielone co drugie miejsce – zarówno w wagonie przedziałowym, jak i bezprzedziałowym. Jednocześnie przypominamy, że wyżej wymienione osoby nie są zwolnione z obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas trwania całej podróży.

Posiadam bilet weekendowy – czy muszę pobierać do niego miejscówkę?

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo – własne i współpasażerów – zachęcamy do pobierania rezerwacji miejsc do biletów okresowych z wyprzedzeniem. Obecnie we wszystkich pociągach wprowadzona została rezerwacja miejsc do siedzenia. Jeśli w danym pociągu nie ma dostępnych miejsc, prosimy o wybór innego dogodnego połączenia z naszej oferty. Jednocześnie zapewniamy, że na bieżąco monitorujemy frekwencję i jeśli zapotrzebowanie jest duże, w miarę możliwości technicznych wzmacniamy pociągi dodatkowymi wagonami.

Czy mogę kupić bilet w kasie na dworcu?

Bilety na nasze pociągi nadal można kupować w kasach na dworcach. Zachęcamy do dokonywania płatności kartą. Obecnie zwiększyliśmy limit płatności zbliżeniowych do 100 zł bez konieczności weryfikacji PIN. Jednocześnie zachęcamy do kupowania biletów z wyprzedzeniem przez kanały zdalne m.in.:

  • w systemie e-IC
  • aplikacji mobilnej IC Mobile Navigator
  • Wybierając tę formę zakupu biletu, ograniczysz kontakt z innymi osobami

Czy mogę płacić kartą za bilet w pociągu?

Na pokładach naszych pociągów umożliwiamy płatności kartą. Obecnie zwiększyliśmy limit płatności zbliżeniowych do 100 zł bez konieczności weryfikacji PIN. Jednocześnie zachęcamy do kupowania biletów z wyprzedzeniem, przez kanały zdalne.

Czy w pociągu są dostępne płyny dezynfekujące?

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakresie profilaktyki zakażeń istotne jest przestrzeganie zasad higieny, w tym częste mycie rąk wodą z mydłem. Na stacjach postojowych i zwrotnych, każdy pociąg wyposażany jest w środki higieny osobistej, m.in. mydło w płynie oraz ręczniki papierowe. Więcej informacji m.in. o tym jak prawidłowo dbać o higienę, aby zapobiegać zakażeniom, można znaleźć na stronie GIS.

Czy osoby niepełnoletnie mogą same podróżować pociągiem?

Obecnie poza domem, bez opieki dorosłego, nie mogą przebywać dzieci i młodzież, które nie ukończyły 13. roku życia. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi obowiązujących zasad i ograniczeń.

Czy na pokładach pociągów mogę skorzystać z usług WARS?

Tymczasowo oferta gastronomiczna na pokładach pociągów została zawieszona. Decyzja ta wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii oraz troski o bezpieczeństwo i komfort naszych podróżnych. Zawieszenie usług dotyczy zarówno wagonów gastronomicznych w składach wagonowych, jak i przestrzeni gastronomicznej w elektrycznych zespołach trakcyjnych, a także oferty z wózka barowego.

Czy mogę podróżować pociągiem w celach rekreacyjnych?

Jako przewoźnik nie weryfikujemy celu podróży naszych pasażerów. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi aktualnie obowiązujących zasad i ograniczeń.

O czym powinienem pamiętać, planując podróż pociągiem?

Planując przejazd pociągiem, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które mają duży wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo – własne i współpasażerów. Służą one także efektywnej organizacji pracy PKP Intercity i umożliwieniu podróżowania jak największej liczbie zainteresowanych osób. Zachęcamy do zakupu biletów z wyprzedzeniem, co pozwoli skorzystać z atrakcyjnych ofert i zapłacić mniej. Najlepiej zrobić to przez kanały zdalne, m.in. poprzez naszą stronę internetową intercity.pl czy aplikację mobilną IC Mobile Navigator. Jeśli na dany pociąg w sprzedaży nie są już dostępne bilety, prosimy o wybór innego dogodnego połączenia z naszej oferty. Jednocześnie zapewniamy, że na bieżąco monitorujemy frekwencję i jeśli zapotrzebowanie jest duże, w miarę naszych możliwości technicznych, wzmacniamy pociągi dodatkowymi wagonami. Od 29 kwietnia br. umożliwiamy zakup biletów na 50 proc. miejsc siedzących po to, aby podróżni mogli zajmować najwyżej co drugie miejsce – dotyczy to zarówno wagonów bezprzedziałowych, jak i przedziałowych. Należy również pamiętać o tym, że w pociągach także obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Od 31 maja br. do rozkładu PKP Intercity wracają kolejne składy kategorii Express InterCity i Express InterCity Premium (EIP)

Przewoźnik sukcesywnie przywraca połączenia do tej pory zawieszone lub skrócone z powodu panującej sytuacji epidemiologicznej. Łącznie od 3 maja 2020 r. na tory wróciło blisko 100 pociągów PKP Intercity, co pozwala na komfortowe i bezpieczne podróże m.in. do Krakowa, Wrocławia, Katowic, Białegostoku, Łodzi, Warszawy, Przemyśla c

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie