Płaca minimalna 2019. Wyłączą dodatek stażowy dzięki czemu podwyżka będzie jeszcze wyższa niż średnia. Kto zyska

Zbigniew Biskupski AIP
Ludwik Kostus / Polska Press
Udostępnij:
Sprawa minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2019 roku jest przesądzona. W ciągu półtora miesiąca można spodziewać się stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, które zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Potwierdzi ono, że ostatecznie minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2019 roku wynosi 2 220 złotych a minimalna stawka – od 1 stycznia 2019 r. to 14,50 zł za godzinę pracy. jednak nie wszystko jest jasne. Sporo zamieszania może jeszcze wprowadzić minister pracy, który chce wydać rozporządzenie wyłączające z podstawy wymiaru wynagrodzenia minimalnego dodatki stazowe. Co to oznacza w praktyce?

Generalnie stracą nowozatrudniani młodzi pracownicy, zyskają starsi - pobierający obecnie dodatki stażowe. Dynamiczny wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w ostatnich latach doprowadził do anomalii w strukturze wynagrodzenia - szczególnie w budżetówce, gdzie oprócz płacy zasadniczej na wynagrodzenia składa się wiele dodatków. Obecnie nowozatrudniony pracownik otrzymujący minimalną płacę zarabia niemal dokładnie tyle samo co wieloletni specjalista, którego wynagrodzenie w znacznej części oparte jest np. na dodatku stażowym. Rząd planuje wyłączenie takich dodatków ze składu płacy minimalnej. oznacza to, że dla wielu grup zawodowych - nie tylko w administracji i budżetówce w ogóle - kolejne podwyżki nie będą już tak odczuwalne w portfelu.

Aktualizacja wysokości płacy i losy dodatku stażowego:

"Resort pracy zastanawia się nad zmianami w zasadach wyliczania minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest obawa, że po wyłączeniu z niej od 1 stycznia 2017 r. dodatku za pracę w nocy, teraz zostaną wyłączone dodatki stażowe" - pisze na portalu www.aleBank.pl Małgorzata Jankowska.

Na razie toczy się bój o wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2019 r. Także i minimalnej stawki godzinowej ponieważ wysokość minimalnego wynagrodzenia za płacę automatycznie wpływa na wysokość stawki godzinowej.
Rząd zaproponował w połowie maja - po krótkim boju ministra pracy z ministrem finansów - wzrost o 120 zł począwszy od 1 stycznia 2019 r., czyli nowe minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2019 r. miałoby wynosić 2 220 zł.

„Komisja Trójstronna ma czas na uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia do dnia 15 lipca. Uzgodniona przez Komisję Trójstronną wysokość minimalnego wynagrodzenia na rok następny podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, do dnia 15 września.
Jednak do uzgodnienia w tym terminie takiego stanowiska nie doszło. Finał konsultacji miał nastąpić na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego w miniony czwartek – 12 lipca. Problem w tym jednak, że nie podjęto wówczas uchwały w tej sprawie z… braku kworum. Na posiedzenie nie przybyli bowiem przedstawiciele Forum Związków Zawodowych.

Na szczęście ustawa przewiduje rozwiązanie na wypadek braku zgody wypracowanej na forum Komisji Trójstronnej (Rady Dialogu Społecznego).
„W przypadku gdy Komisja Trójstronna nie uzgodni do 15 lipca wysokości minimalnego wynagrodzenia, wówczas decyzję o wysokości tego wynagrodzenia podejmuje Rada Ministrów i ogłasza, w drodze rozporządzenia, w Dzienniku Ustaw – w terminie do 15 września danego roku. Ustalona przez Radę Ministrów wysokość minimalnego wynagrodzenia nie może być niższa od wysokości, którą Rada Ministrów zaproponowała Komisji Trójstronnej do negocjacji”.

Oznacza to, że w ciągu dwóch niespełna najbliższych miesięcy można spodziewać się stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, które zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Potwierdzi ono, że ostatecznie minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2019 roku wynosi 2 220 złotych a minimalna stawka – od 1 stycznia 2019 r. to 14,50 zł za godzinę pracy.

Bój o dodatki stażowe

Jak zauważa portal aleBank, "Niejako obok toczy się dyskusja o zasadach wyliczania wysokości płacy minimalnej. Rozpoczęła się ona od interpelacji poselskiej (nr 16934) skierowanej do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Występujący z nią posłowie zwrócili uwagę, że zasady wyliczania płacy minimalnej dyskryminują starszych wiekiem pracowników".

Wybierasz się nad Bałtyk? Musisz spodziewać się, że plaża zostanie nieoczekiwanie zamknięta. Kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Chodzi o to, że doszło do pewnych patologii. "Stawka podstawowa starszego pracownika niższa niż nowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest art. 6 ust. 4 i 5 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 847 ze zm.), na który powołują się pracodawcy, wyliczając najniższe wynagrodzenie razem z wysługą lat. Efektem tego, pracownik ze stażem 30 lat pracy ma od 100 do 200 zł mniej na stawce podstawowej niż nowo przyjęty na to same stanowisko " pisze Małgorzata Jankowska.

Jak zwraca uwagę portal aleBank, w odpowiedzi na interpretację wiceminister Stanisław Szwed, odpowiedzialny bezpośrednio w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za zmiany w prawie pracy, resort planuje etapowo wyłączać ze składu minimalnego wynagrodzenia za pracę niektóre składniki wynagrodzenia.

Z odpowiedzi udzielonej przez wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda wynika, że ministerstwo rozważa zmiany polegające na etapowym wyłączaniu poszczególnych składników wynagrodzenia z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Osłabi to dynamikę wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę, co odczują młodzi pracownicy - w administracji zatrudniani w sytuacji pierwszej pracy, a więc bez dodatków stażowych. Skorzystają natomiast pracownicy z dłuższym stażem; po w ujęciu spod wymiaru minimalnego wynagrodzenia dodatków stażowych, wyraźniej odczują wzrost minimalnego wynagrodzenia (podwyższy ono głównie zasadniczą jego część, bez uwzględnienie dodatków).
W gospodarce, w której dodatki za staż są stosowane w umowach o pracę fragmentarycznie, na strukturę płac między młodymi a starszymi pracownikami nie będzie taka zmiana miała bezpośredniego wpływu.

Do strajku policjantów dołączają w najbliższych dniach słuzby mundurowe, w tym celnicy. Co to oznacza dla zwykłych obywateli? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się szczegółów!

W pierwszym etapie wyłączenie ma dotyczyć dodatków stażowych. Wcześniej, 1 stycznia 2017 r. wyłączone ze składu płacy minimalnej zostały dodatki za pracę w nocy, przypomina portal www.aleBank.pl

Ale i tak zostanie jeszcze mnóstwo różnych nalezności związanych z e stosunkiem pracy, które wchodzą w skład płacy minimalnej. Są to m.in.: premie i nagrody regulaminowe i uznaniowe, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, nagrody jubileuszowe, odprawy rentowe i emerytalne, ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i inne oraz choćby świadczenia o charakterze deputatowym (wartość świadczeń w części nieopłaconej przez pracownika) lub ich ekwiwalenty pieniężne (np. deputaty węglowe, energetyczne, środków spożywczych), a także ekwiwalenty za umundurowanie, jeśli obowiązek jego noszenia wynika z obowiązujących ustaw,
Dopóki pod pojęciem minimalne wynagrodzenie za pracę nie będzie się kryło "czyste" wynagrodzenie bez jakichkolwiek uzupełnień, dopóty jedni będą zyskiwać na podwyżce płacy minimalnej więcej, inni zaś mniej - symbolicznie zgoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 70

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dlaczego po 30 latach pracy nie mam dodatku stazowego handel to coś innego mi się ne należy dlaczego lata pracy się nie należą ja jestem gorsza jak zwykle gorsza czy ktoś w tym państwie mnie usłyszy mam jeszcze nadzieję to mnie trzyma jeszcze się ludzie a jak Pr, yjdzie gorszy dzień to topie smutki
z
zeus
Weź sobie za partnera Biedronia , ma rozepchane jelita ...i dużo kasy od Sorosa...biedować nie będziesz...no chyba ,że twoje narzęedzie jest ułomne...
G
Gość
Pracuję 25 lat a zarabiam tyle co przyjęty nowo pracownik. Dodatek stazowy mam wliczany w pensje. Czy to się zmieni? Emerytury glodowe to nas czeka
W
W-w
W całym artykule ani razu nie użyto słowa "netto" ani "brutto"
P
Pro
Co ty za bzdury opowiadasz, najniższa krajowa na rękę to1630zl , wiem bo tyle dostaje
G
Gość
Zlikwidować smieciowe umowy po trzech miesiącach pracodawca musi zatrudnić na stałe minimalne wynagrodzenie 1000 euro i po sto euro zwrost przez 5 lat
M
M.
Płace zamrożone. Podwyżki są tylko dla tych, którzy strajkują. Rzucanie ochłapów.
g
gość
Dzień dobry. Czy ktoś potrafi konkretnie odpowiedzieć czy dodatki takie jak :
-praca w godzinach nocnych
-praca w święta
-praca w szczególnych warunkach
-dodatek stażowy
Który się wlicza do podstawy wynagrodzenia zasadniczego a który nie?
x
xxx
dodatek jak sama nazwa mówi to jest dodatek anie wyrównywanie najnizszej
z
zoom
Współczesna wieś od dawna nie przypomina tej dawnej.
O
Olalala
Bo dodatki powinny dodawać, a nie uzupełniać. Najniższa, minimalna czy jak to tam nie nazwać to powinna być goła pensja poniżej której nie można zarabiać, a wszystkie nagrody, premie, dodatki itp powinny być ponad to.
U
Ubogi
Co za bzdety wypisują ci pisowcy jaka placa minimalna, a sobie dają po 100 tysięcy nagrody i mówią, że dobrobyt jest w Polsce. To niech pojadą na wieś i zobaczą ja żyją ludzie.
G
Gość
Nie rozumiem jak straci młodszy stażem pracownik? Teraz gdy wzrasta mu wysługa maleje zasadnicza i to jest Ok? A ja przed emeryturą pare lat- 35 lat pracy, mam niższą zasadniczą od niego za karę- za to że lubie prace. Żartuje że to moje hobby bo chyba taka głupia nie jestem żeby za taki wszawy grosz pracować
M
Maja
Paranoja
G
Gość
Witam mam 35 lat pracy w jednym zakładzie moja podstawa to 1750 zł brutto plus 350 dodatku stażowego to się równa 2100 zł minus wszystkie składki to na rękę mam 1473 zł minus opłaty domowe to 1200 i na życie zostaje mi 273 zł do następnej wypłaty dobrze że swiatło i gazjest są co dwa miesiące wtedy mam 623 zł ale jak za to wyżyć !
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie