Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płacisz wysokie rachunki za prąd? Sprawdź licznik! [PORADNIK]

Redakcja
Podejrzewasz, że twój licznik prądu działa nieprawidłowo? Masz prawo zażądać od swojego przedsiębiorstwa energetycznego sprawdzenia układu pomiarowo-rozliczeniowego
Podejrzewasz, że twój licznik prądu działa nieprawidłowo? Masz prawo zażądać od swojego przedsiębiorstwa energetycznego sprawdzenia układu pomiarowo-rozliczeniowego 123RF
Podejrzewasz, że twój licznik prądu źle działa? Możesz poprosić energetykę o jego sprawdzenie. Na jakich zasadach odbywa się taka kontrola? Sprawę wyjaśnia Urząd Regulacji Energetyki

Systematycznie rosną rachunki za prąd. Według wskazań licznika zużywam go coraz więcej. A to niemożliwe, bo choć przy świeczkach nie siedzę, to naprawdę oszczędzam. Uważam, że coś musi być nie tak z moim licznikiem, że źle działa! - mówicie często.
Szukając przyczyn tego zjadania prądu, pytacie nas również: czy można zażądać sprawdzenia prawidłowości działania licznika?
Można! Wyjaśniamy, na jakich zasadach to się odbywa.

Każdy ma takie prawo
Podejrzewasz, że twój licznik działa nieprawidłowo?
Każdy odbiorca ma prawo zażądać od swojego przedsiębiorstwa energetycznego (jak potocznie określamy: energetyki, i tak będziemy nazywali je dalej) sprawdzenia układu pomiarowo-rozliczeniowego.
Przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek dokonać takiego sprawdzenia:
* na żądanie odbiorcy,
* nie później niż 14 dni od dnia zgłoszenia żądania.

Podstawa prawna: paragraf 43 ustęp 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 4 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.

Można też sprawdzić w laboratorium
1. Jako odbiorca masz również prawo zażądać od swojej energetyki laboratoryjnego sprawdzenia prawidłowości działania układu pomiarowego-rozliczeniowego.

2. Badanie takie przeprowadza się w ciągu 14 dni, licząc od dnia zgłoszenia żądania.

3. Odbiorca ma prawo zażądać dodatkowego badania licznika w wybranym przez siebie laboratorium. Przedsiębiorstwo energetyczne jest zobowiązane do umożliwienia przeprowadzenia takiej ekspertyzy.

Z żądaniem przeprowadzenia dodatkowej ekspertyzy trzeba zgłosić się w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wyniku badania laboratoryjnego.

Koszty tej dodatkowej ekspertyzy pokrywa odbiorca.

Kto i kiedy płaci
Koszty sprawdzenia prawidłowości działania układu pomiarowo-rozliczeniowego oraz badania laboratoryjnego pokrywa:
* odbiorca - w sytuacji gdy nie stwierdzono nieprawidłowości w działaniu elementów tego układu,
* przedsiębiorstwo energetyczne - gdy stwierdzono nieprawidłowości w działaniu układu.

To warto wiedzieć
A co dzieje się wówczas, gdy stwierdzono nieprawidłowości w działaniu twojego układu pomiarowo-rozliczeniowego (ale uwaga, pamiętaj, że nie dotyczy to nielegalnego poboru energii elektrycznej)?

W takiej sytuacji przedsiębiorstwo energetyczne zwraca koszty ekspertyz oraz dokonuje korekty należności za dostarczoną ci energię elektryczną.

Układ pomiarowo-rozliczeniowy, czyli co?
Na układ pomiarowo rozliczeniowy składają się liczniki i inne urządzenia pomiarowe lub pomiarowo-rozliczeniowe, a także układy połączeń miedzy nimi, służące bezpośrednio lub pośrednio do pomiarów energii elektrycznej i rozliczeń za pobraną energię.

Miejsce zainstalowania licznika
Miejsce zainstalowania liczników w wielolokalowych budynkach mieszkalnych wynika z przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane i rozporządzeń wykonawczych wydanych w oparciu o nią. Zgodnie z par. 185 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: 1) instalacja odbiorcza w budynku i w samodzielnym lokalu powinna być wyposażona w urządzenia do pomiaru zużycia energii elektrycznej, usytuowane w miejscu łatwo dostępnym i zabezpieczone przed uszkodzeniami i ingerencją osób niepowołanych. 2)_W budynku wielorodzinnym liczniki pomiaru zużycia prądu należy umieszczać poza mieszkaniami, w zamykanych szafkach.
Ponadto pomieszczenia techniczne w budynku, piwnice, strychy i inne, nieprzewidziane do użytkowania przez osoby trzecie, powinny być zabezpieczone przed dostępem tych osób.
Z umowy sprzedaży energii elektrycznej wynika odpowiedzialność odbiorcy za licznik energii i za stan plomb. Z przepisów wykonawczych do prawa budowlanego - że za sposób zabezpieczenia urządzeń w pomieszczeniach przeznaczonych do wspólnego użytkowania odpowiada właściciel lub zarządca budynku.

Gdy spieracie się o odpowiedzialność
Gdy nie ma porozumienia z energetyką, odbiorca może rozstrzygnąć spór polubownie. Gdy nie uznało jego racji - właściwym do rozstrzygnięcia sporu z tytułu umów cywilnoprawnych jest sąd powszechny. Gdy na skutek niewłaściwego zabezpieczenia licznika w budynku wielolokalowym miał miejsce nielegalny pobór energii, roszczeń można dochodzić od właściciela/zarządcy budynku - także na drodze sądowej. Rozstrzyganiem sporów związanych z kwestiami dot. zabezpieczenia układu pomiarowo-rozliczeniowego zajmuje się sąd powszechny.

Tu wyjaśnią, pomogą i podpowiedzą
Warto wiedzieć, że działa specjalny punkt informacyjny dla odbiorców energii i paliw gazowych. Informacje telefoniczne można uzyskać pod numerem infolinii: 22 244 26 36. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00.
Pytania do punktu informacyjnego można też przesyłać:
1) pocztą na adres: Urząd Regulacji Energetyki, Al. Jerozolimskie 181, 02-222 Warszawa, z dopiskiem Punkt Informacyjny,
2) na numer faksu: 22 378 12 93, oraz
3) e-mailem na adres: [email protected]

Kto odpowiada za stan techniczny licznika
Zasadnicze ustalenia w tym zakresie powinna zawierać umowa zawarta z energetyką.

Warunki przyłączenia do sieci przekazywane są wnioskodawcy wraz z projektem umowy o przyłączenie do niej. Określają w szczególności miejsce zainstalowania układu pomiarowo-rozliczeniowego. Trzeba zadbać, by w umowie znalazły się zapisy regulujące kwestie odpowiedzialności za zabezpieczenie przed uszkodzeniem układu. Odbiorcy, którzy zawarli umowę o przyłączenie do sieci, ponoszą odpowiedzialność za zabezpieczenie układu na zasadach wskazanych w umowie.

Odbiorca odpowiada za stan techniczny i zabezpieczenie instalacji, która należy do niego. Granica odpowiedzialności między odbiorcą a przedsiębiorstwem energetycznym powinna być określona w umowie wiążącej strony.

Użytkując instalacje i urządzenia w lokalach, trzeba chronić je przed uszkodzeniem.
Użytkownik lokalu w budynku wielolokalowym ma obowiązek: 1) utrzymywać właściwe warunki użytkowania urządzeń do pomiaru zużycia energii elektrycznej i niezwłocznego informowania jej dostawcy o ich uszkodzeniu,
2) utrzymywać właściwy stan techniczny instalacji i urządzeń elektrycznych w lokalu,
3) gdy stwierdzi nieprawidłowości funkcjonowania instalacji i urządzeń w pomieszczeniach przeznaczonych do wspólnego użytkowania mieszkańców - poinformować właściciela budynku.

Odpowiedzialność za instalacje poza mieszkaniami - w częściach wspólnych budynków wielolokalowych: rozpatruje się ją biorąc pod uwagę m.in. zapisy wiążącej strony umowy. Instalacje wewnątrz budynku nie należą do energetyki. Odpowiedzialność za instalacje w lokalach jest przypisana użytkownikom poszczególnych lokali. Wewnętrzne instalacje elektryczne są częścią instalacji budynku. Odpowiedzialność za instalacje poza lokalami należy do właściciela lub zarządcy budynku.

Konsultacja merytoryczna poradnika: Urząd Regulacji Energetyki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska