Co gryzie lasy?
Sosnom w lubuskich lasach najbardziej zagraża żywiąca się ich igłami barczatka sosnówka. Jedna larwa potrafi zjeść kilkaset igieł i młodych pędów, a tylko na jednym drzewie może gnieździć się nawet kilkaset sztuk tych niezwykle żarłocznych gąsienic. Podobnie działają również boreczniki sosnowe.
Ich larwy żerują w koloniach i zagrażają drzewostanom sosnowym na dużych powierzchniach. Borecznikowi sosnowemu przypisuje się miano najgroźniejszego gatunku szkodników sosny. Potrafi doszczętnie zniszczyć igliwie i doprowadzić do zamierania drzewostanów lub silnego zahamowania przyrostu drzew - tłumaczą leśnicy.
Trwają opryski
Ważne, aby w porę reagować, dlatego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze rozpoczęła akcję ograniczania populacji owadzich szkodników. Robi to za pomocą lotniczych oprysków.
Zabiegi agrolotnicze zostaną przeprowadzone na terenie jedenastu nadleśnictw. Będą wykonane wykonane na powierzchni około trzydziestu ośmiu tysięcy hektarów lubuskich lasów - informują leśnicy.
Usłyszeć i zobaczyć nisko latające samoloty Antonov, które za pomocą specjalistycznych opryskiwaczy rozpylają nad lasami owadobójczy preparat mogą mieszkańcy miejscowości położonych w pobliżu nadleśnictw: Babimost, Sława Śląska, Krosno Odrzańskie, Torzym, Świebodzin, Brzózka, Bytnica, Cybinka, Gubin, Żagań oraz Wolsztyn.
Są zakazy wstępu
Chociaż użyty przeciwko owadom środek chemiczny nie stanowi zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz roślin, to w miejscach wykonywania oprysków wprowadzany jest okresowy zakaz wstępu do lasu. Obecnie obowiązuje on między innymi w:
Nadleśnictwo Cybinka
- leśnictwa Białków, Chlebów, Rąpice, Skarbona, Maszewo
Nadleśnictwo Gubin
- leśnictwa Borek, Drzeńsk, Dębowiec, Kaniów
Nadleśnictwo Torzym
- leśnictwa Torzym, Środkowo, Dębrznica, Drzewce
Nadleśnictwo Bytnica
- leśnictwa Kosobudz, Smolarnia, Garbowo, Biała Struga, Radnica, Szklarka, Grabina
Nadleśnictwo Świebodzin
- leśnictwa Ołobok, Międzylesie
Nadleśnictwo Żagań
- leśnictwa Kowalice, Łozy
Nadleśnictwo Sława Śląska
- leśnictwo Tarnów, Grochowice, Przydroże
Także w Skwierzynie i Karwinie
Tymczasem zaraz po majówce opryski rozpocznie Nadleśnictwo Międzychód. Zostaną przeprowadzone na terenie ponad pięciu tysięcy hektarów i obejmą okolice Skwierzyny oraz Karwina.
Jest to obszar Puszczy Noteckiej i ze względu na monokultury sosnowe drzewostany są bardzo podatne na gradację szkodników, które mają tam doskonałe możliwości żerowania. Praktycznie co roku dochodzi do takiego masowego pojawienia się niektórych szkodników. Tym razem w niektórych rejonach puszczy obserwujemy wzmożoną liczbę larw barczatki sosnówki. Są miejsca, gdzie w koronie jednego drzewa żeruje nawet ponad czterysta gąsienic - mówi Agnieszka Winkler z Nadleśnictwa Międzychód.
Zabiegi ratownicze będą wykonywane przy użyciu lotniczego Dromadera.
Oprysk chemiczny w lasach to ostateczny sposób walki z nierównym przeciwnikiem, jakim w tym przypadku jest masowe wystąpienie szkodliwego owada. Jednak stosujemy nowoczesne technologie, które zmniejszają negatywny wpływ danego środka na ekosystem leśny. Stosujemy preparat biologiczny, który działa działa wybiórczo tylko na larwy szkodników. Krople osiadają na igłach, a następnie są zjadane przez larwy, które przez to obumierają - tłumaczy Agnieszka Winkler.
Tam również wprowadzony zostanie czasowy zakaz wstępu do lasów, o którym będą informować znaki zakazu umieszczone w pobliżu terenów objętych owadobójczymi opryskami.
Zobacz również:
Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Wraca sprawa głośnego morderstwa. Przerażające wspomnienia
- Ta akcja ma zachęcić do głosowania w wyborach. Do wygrania są ogromne pieniądze
- TEST preferencji wyborczych. Rozwiąż go i zobacz, na jaką partię powinieneś głosować
- Kto będzie się liczył w wyścigu o Oscary 2024? Po festiwalach wiadomo już więcej