Planujesz zakup mieszkania? Sprawdź, jak się do tego przygotować

Materiał informacyjny Mfinanse
Chcesz kupić własne „M” i potrzebujesz pomocy banku? Jakie dokumenty będą Ci potrzebne? Od czego zależy uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej? Zobacz, jak się przygotować do kupna mieszkania na kredyt.

Kredyt hipoteczny – jak się przygotować?

Kiedy wymarzone mieszkanie jest już wybrane, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Banki wymagają wkładu własnego, który zazwyczaj wynosi 20% wartości nieruchomości, chociaż nadal na rynku są oferty z wkładem własnym na poziomie 10%. Zastanów się, czy to kryterium jest przez Ciebie możliwe do spełnienia. Dobrym pomysłem będzie też umówienie się z ekspertem finansowym, który przedstawi Ci oferty kilku banków i będzie wspierał Cię w wyborze tej najbardziej korzystnej. Kolejny etap to wypełnienie wniosku.

Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty zgromadzić?

Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością przygotowania kilku dokumentów. W zależności od wybranej instytucji oraz zdolności kredytowej lista ta może się różnić.

Dokumenty można podzielić na kilka kategorii:

  • ogólne – zaliczają się do nich m.in. ważny dowód osobisty czy wypełniony wniosek o kredyt hipoteczny. Warto pamiętać, że kredytu nie można uzyskać w oparciu o paszport;
  • sprawdzające zdolność kredytową – bank będzie chciał potwierdzić Twój sposób zatrudnienia, wysokość dochodów, koszty miesięcznego utrzymania, historię kredytową czy wiek. Aby mógł zweryfikować Twoje zarobki, potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach od Twojego pracodawcy. Każdy bank posiada własny zestaw formularzy potrzebnych w tym procesie;
  • dotyczące nieruchomości – kupując nieruchomość na rynku wtórnym należy zadbać m.in. o odpis z księgi wieczystej, dokument potwierdzający prawo własności zbywcy do mieszkania, zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami (wystawiane przez spółdzielnie) czy umowę przedwstępną ze zbywcą. Jeśli decydujesz się na mieszkanie z rynku pierwotnego, dokumenty mogą się nieco różnić, ale bank poprosi Cię na pewno o umowę deweloperską lub dokument potwierdzający wniesienie wkładu własnego.

Pamiętaj jednak, że każdy bank ma swoje wymogi i listę dokumentów. Dlatego wybierając konkretną instytucję, sprawdź dokładnie, co będzie Ci potrzebne.

Od czego zależy pozytywna decyzja banku?

Wniosek został już złożony, a wszystkie wymagane dokumenty dostarczone. Teraz trzeba poczekać. Decyzja o tym, czy kredyt hipoteczny zostanie przyznany, zależy od wielu czynników. Oto najważniejsze z nich:

  1. zdolność kredytowa – bank dokładnie sprawdzi, czy będziesz w stanie regularnie spłacać raty kredytu. Ważne będą nie tylko Twoje aktualne zarobki, ale także inne zobowiązania finansowe i wydatki wynikające z prowadzenia gospodarstwa domowego. Możesz ją samodzielnie oszacować, wykorzystując kalkulator zdolności kredytowej. Aby poprawić swój wizerunek w oczach banku warto:
  • sprawdzić swoją historię kredytową;
  • ograniczyć liczbę kart kredytowych czy debetowych;
  • zmniejszyć limity na kartach;
  • spłacić możliwe zobowiązania;
  • skonsolidować pozostałe kredyty, aby rata była mniejsza;
  • znaleźć współkredytobiorcę.

2. forma zatrudnienia – jeśli masz własną działalność gospodarczą, którą prowadzisz od niedawna, bank może uznać, że Twoja sytuacja finansowa jest mniej stabilna niż gdybyś był zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Podobnie jest, gdy pracujesz na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub w branży wysokiego ryzyka.

3. cel kredytu – decyzja nie zależy tylko od Twojej sytuacji, ale także od rodzaju nieruchomości. W przypadku rynku wtórnego bank z pewnością sprawdzi, czy w księdze wieczystej nie ma np. zapisu o dożywotnim zamieszkaniu. W przypadku powstającego budynku analityk podejmujący decyzję przyjrzy się także deweloperowi i sprawdzi jego wiarygodność.

Jeśli bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek o kredyt, pozostaje jeszcze podpisanie umowy kredytowej i można już zacząć planować urządzanie swoich czterech kątów!

Źródło: https://mfinanse.pl/

Dodaj ogłoszenie