Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plany wokół Długiego k. Strzelec są wielkie. Ile z nich wyjdzie? Zobaczymy...

Krzysztof Korsak 0 95 722 57 72 [email protected]
Joanna Tracz, Daria Sienkiewicz, Sara Zachorska i Rafał Bocheński na Długim nie nudzą się wcale. To siatkówka, to badminton, to grill, to karty. Pomysłów na urlop im nie brakuje.
Joanna Tracz, Daria Sienkiewicz, Sara Zachorska i Rafał Bocheński na Długim nie nudzą się wcale. To siatkówka, to badminton, to grill, to karty. Pomysłów na urlop im nie brakuje. fot. Krzysztof Korsak
Ośrodek dla sportowców, uzdrowisko, trakt spacerowy, restauracje, hotele, dyskoteki. Tak ma wyglądać za jakiś czas Długie. W poniedziałek odbyło się spotkanie burmistrza Strzelec i prezesa stowarzyszenia Długie i okolica.

Stowarzyszenia na rzecz promocji i rozwoju regionu turystycznego Długie i okolica (kontakt: [email protected]). To pełna nazwa organizacji założonej przez Tomasza Sobierajczyka. Rozmawialiśmy z nim 20 lipca w tekście "Tomasz Sobierajczyk: - Chcemy, żeby w Długiem k. Strzelec powstał ośrodek na miarę XXI wieku".

Stowarzyszenia powstało, aby ożywić Długie i w pełni wykorzystać jego potencjał. - Najpierw chcemy zadbać o infrastrukturę, a później o promocję - tłumaczy T. Sobierajczyk.

Cele są zbieżne

Wczoraj prezes spotkał się z Tadeuszem Federem, burmistrzem Strzelec. - Bardzo pozytywnie zaopatruje się na tego typu działania, szczególnie, jeśli nie kończą się tylko na słowach, a widać także czyny - mówi.
Poczyniono pierwsze ustalenia.

- Wystąpimy do Generalnej Dróg Dyrekcji i Autostrad (do niej należy droga krajowa nr 22 biegnąca przez Długie - przyp. red.), żeby na etapie projektowania drogi Strzelce-Dobiegniew uwzględniła dodatkowe pasy w Długiem, które pomogą w bezpiecznych zjazdach na parkingi - tłumaczy burmistrz.

Wspólny cel to zrobienie z Długiego całorocznego ośrodka z nastawieniem na rekreację i wypoczynek. Do tego przygotowanie Długiego do przyjmowania sportowców. Mogliby oni prowadzić swoje zgrupowania. W dalszej perspektywie pomyślano także o uzdrowisku.

Burmistrz T. Feder zaproponował też stowarzyszeniu przejęcie od Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej obowiązków związanych z administrowaniem tego miejsca. Wtedy podlegaliby gminie i otrzymywali za to odpowiednie wynagrodzenie.

Burmistrz Feder poprosił także stowarzyszenie o oszacowanie kosztów ich pomysłów, np. ścieżki przy jeziorze czy miejsca na ognisko. - Chcemy pewne z tych przedsięwzięć wpisać do budżetu na rok 2009 i krok po kroku je realizować - tłumaczy.

W tej chwili gmina pracuje nad koncepcją zagospodarowania Długiego. - Ona pokaże, w jaką stronę będzie się rozwijać Długie. Gdzie będę powstawać nowe domki, a gdzie tereny zielone, itp. Oczywiście przede wszystkim ochroni ona dotychczasowy krajobraz tego miejsca - tłumaczy Feder. Dodatkowo gmina przygotowuje dokumentację na nowy pomost. Są szanse, że ten stanie już w październiku.

Długie na pięć z plusem

Zapytaliśmy plażowiczów na jeziorem Lipie w Długeim, co im się tu podoba, a co by zmienili. - To coraz ładniejsze miejsce. Zrobiono ważne przejście podziemne pod drogą. Mogłoby tu być więcej restauracji, sklepików i miejsc do posiedzenia - ocenia Andrzej Kopala. Bardzo lubią to miejsce młodzi Joanna, Sara, Rafał i dwie Darie. Pomysłami na Długie rzucają jak z rękawa.

- Przydałoby się boisko do siatkówki na plaży, więcej atrakcji i rozrywki, bo jest tylko Keja i Beach Soccer, porządna ślizgawka do wody, koniecznie nowy pomost i jakieś miejsce, gdzie można potańczyć - wymieniali. Andrzej Braun i Mariusz Puchała szczególnie stawiają na nowy pomost. O wiele większy od obecnego. Do tego pub z parkietem na tańce. - Ale ogółem Długie oceniamy na pięć z plusem - uśmiechali się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska