Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Plastik - taki jest temat ogłoszonego właśnie przez Bibliotekę Norwida konkursu na rysunek satyryczny. Mogą startować zawodowcy i amatorzy!

kali
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze ogłasza XXII Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny. Tegorocznym tematem konkursu jest PLASTIK.

W czasach, gdy największymi zmartwieniami świata stają się: globalne ocieplenie, zaburzenia klimatyczne, wyczerpywanie kopalnych źródeł energii, zanieczyszczenie środowiska, nie mniej ważna jest ochrona Ziemi przed zanieczyszczeniem plastikiem. Plastik otacza nas zewsząd. Plastikowe opakowania, plastikowe ubrania, plastikowe zabawki. Plastik, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był cudownym materiałem, który oszczędzał naturalne zasoby i lasy, staje się wielkim problemem. Okazało się, że ma nie tylko zalety. Doniesienia medialne mówią o zanieczyszczeniu oceanów plastikiem, o śmierci morskiej fauny, która ten plastik połyka. Jeśli nie przestaniemy zanieczyszczać oceanów plastikiem, to podobno już w 2050 roku będzie w nich więcej plastikowych butelek, niż ryb.

Tworzywa sztuczne raz uwolnione do środowiska, rozkładają się przez setki, a nawet tysiące lat. W łańcuchu pokarmowym mikroplastik trafia w końcu na nasze stoły. W 2021 roku wejdzie w życie dyrektywa unijna zakazująca użycia wielu plastikowych produktów, takich jak jednorazowe sztućce, talerze czy słomki do napojów. To małe światełko w tunelu. Powinniśmy dbać o powtórne wykorzystanie opakowań plastikowych, gdyż obecnie 90 procent plastiku nie jest poddane recyklingowi. Plastik budzi wiele kontrowersji.

Tworzywa sztuczne zwane potocznie plastikiem obecne są w niemal każdej dziedzinie naszego życia i bez niego już trudno byłoby się obejść. Mają wiele zalet wykorzystywanych choćby w medycynie. Wiele z nich jest składową częścią sprzętów ratujących nam życie. Tworzywa sztuczne są lekkie, nie przepuszczają wody, gwarantują zachowanie stabilnych warunków wewnątrz opakowania. Nie zawsze więc plastik jest zły.

W codziennym życiu możemy aktywnie kształtować swoją postawę jako świadomego, ekologicznego mieszkańca ziemi, który z rozwagą używa materiałów z plastiku, stara się zastępować go materiałami biodegradowalnymi. Kreować takie odpowiedzialne postawy możemy doskonale także za pomocą wyostrzonej satyry. Zwracać uwagę, piętnować. Trafne spostrzeżenia dotyczące zagrożenia wynikającego z nadużywania plastiku, podane w atrakcyjnej formie rysunku satyrycznego mogą spełniać edukacyjną rolę, bowiem efekty konkursu w postaci wystawy najlepszych prac będę pokazywane w wielu galeriach i salonach wystawowych w kraju.

Hasło tegorocznego konkursu jest wieloznaczne. Rysownikom, którym temat dosłownie rozumianego plastiku nie będzie oddziaływał na wyobraźnię, pomocne mogą być zupełnie inne skojarzenia z plastikiem. Plastikowy to określenie często czegoś tandetnego, w złym guście, kiczowatego. Można więc temat tegorocznego konkursu potraktować w bardziej lub mniej poważnym tonie, byle satyrycznie.

Do wygrania jest 5 tysięcy złotych

Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny kierowany jest do szerokiego grona rysowników, zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Rysują więc adepci szkół plastycznych, architekci, inżynierowie, uczniowie, emeryci. Co roku konkurs ma inne hasło, które jest uniwersalne pod każdą szerokością geograficzną na świecie. Nadesłane prace ocenia jury w międzynarodowym składzie – rysownicy i teoretycy rysunku satyrycznego oraz ludzie ze świata kultury.
Prace można nadsyłać do końca maja 2020 r. Ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się we wrześniu br. Zwycięzca może liczyć na nagrodę pieniężną wysokości 5000 zł oraz statuetkę wykonaną przez zielonogórskiego artystę Roberta Tomaka.

Poza główną nagrodą GRAND PRIX przyznane zostaną jeszcze trzy: I nagroda - 4000 zł, II nagroda - 3000 zł i III nagroda - 2000 zł. Dodatkowo organizator przewiduje nagrody i wyróżnienia specjalne.
Regulamin i karta uczestnika znajdują się na stronie http://www.wimbp.zgora.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=10800:xxii-otwarty-miedzynarodowy-konkurs-na-rysunek-satyryczny-ph-plastik&catid=12:wydarzenia&Itemid=390
Wkrótce zostanie zamieszczone także na stronie Konkursu: http://www.satyryczny.norwid.net.pl/

Konkurs organizowany jest od 1986 roku

Zielonogórski konkurs jest jednym z najpopularniejszych w Polsce, jeśli chodzi o przeglądy rysunków satyrycznych. Z przerwami organizowany jest od 1986 r. Ta dziedzina twórczości plastycznej ma w Polsce ugruntowaną tradycję sięgającą czasów pism satyrycznych takich jak „Szpilki” i Karuzela”, powstania Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego i humoru rysunkowego w prasie drukowanej. Obecnie dzięki konkursom i portalom poświęconym temu tematowi rysunek satyryczny cieszy się nadal dużą popularnością.

W zielonogórskiej imprezie bierze udział wielu znakomitych polskich rysowników tej miary co Henryk Cebula, Sławomir Łuczyński, Krzysztof Grzondziel, Magdalena Wosik.
Corocznie w szranki staje także światowa elita rysunku satyrycznego, znakomite nazwiska jak: Bernard Bouton, Louis Pol, Kfir Weizman, Vladimir Kazanevsky, Lothar Otto.

W Polsce i na świecie wielką popularnością cieszy się pokonkursowy katalog, rozsyłany do uczestników, od lat wydawany w niezmienionej formie. Pierwsze czarno-białe edycje prezentowały się skromnie, obecnie oferują całą gamę kolorów.
Tematy konkursowe bywały rozmaite, od takich jak: prasa, radio, telewizja, sztuka, muzeum zamek, po media społecznościowe, sztuczną inteligencję, pieniądze, czy teatr.
W ubiegłorocznej edycji Konkursu wzięło udział 159 autorów z 31 krajów, nadsyłając 441 rysunków. Ostatecznie zwyciężył artysta z Iranu - Mohammad ali Khalaji.

ZOBACZ TEŻ

Prezes lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Bożena Mania zachęca nauczycieli i pracowników oświaty, także emerytów, do udziału w jubileuszowych zmaganiach

Nauczyciele pokażcie swoje inne oblicze. Prezes lubuskiego Z...

Festiwal Piosenki imienia Anny German w Zielonej Górze

ZIELONA GÓRA" Miasto kojarzyło się w Polsce z festiwalem? Cz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska