MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pląsy na zdrowie

Artur Matyszczyk
Maria Ostrowska (pierwsza z lewej) i Iza Mieczyńska (na pierwszym planie) tańczą pod okiem instruktorki Mai Kołodyńskiej
Maria Ostrowska (pierwsza z lewej) i Iza Mieczyńska (na pierwszym planie) tańczą pod okiem instruktorki Mai Kołodyńskiej fot. Bartłomiej Kudowicz
Rodzi się nowa metoda w leczeniu niepełnosprawnych psychicznie. Od niedawna upośledzeni rozładowują napięcie... tańcząc.

Samo południe. Budynek powiatowego ośrodka wsparcia Integracja. Dźwięki rytmicznej muzyki, dochodzącej z obiektu, słychać już z oddali.

Myliłby się jednak ten, kto sądzi, że opiekunowie i podopieczni urządzili sobie zabawę. Pląsy w takt głośnej muzyki, to innowacyjna metoda terapeutyczna, za pomocą której leczeni są upośledzeni psychicznie.

- Wprowadziliśmy ją niedawno. Może jeszcze nie odbywa się ona w pełni profesjonalnie. Na razie próbujemy. Jak to zawsze bywa, początki bywają trudne. Już jednak widać pierwsze efekty - mówi kierowniczka Integracji Joanna Szymańska.

Sporo zabawy

Efekty widać i to na pierwszy rzut oka. Podopieczni z ośrodka nie mają żadnych oporów, żeby stanąć przed lustrem i pokręcić biodrami. Podczas tańca z ich twarzy nie znikają uśmiechy. Widać, że przy okazji tej nauki mają sporo zabawy.

- I oto w tym wszystkim chodzi - dodaje Szymańska. - Taniec wyzwala z niepełnosprawnych emocje. Ale także wycisza. Innym daje radość. Przede wszystkim jednak wyładowuje napięcia. Stres, którego w związku z chorobą u takich osób nie brakuje.

Jesień roztańczona

Być może już niedługo zajęcia z tańca będą bardziej profesjonalne. Stowarzyszenie Przystań, które współpracuje z Integracją na początku września organizuje warsztaty taneczne dla osób niepełnosprawnych psychicznie oraz instruktorów. W ramach programu Taneczna jesień.

Do udziału w spotkaniach mogą się zgłosić dwie osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem, z całego regionu. Zapisywać się można jeszcze dziś i jutro. Prowadzącą będzie pedagog muzykoterapeuta Halina Łuczak. - Mamy nadzieję, że te warsztaty nas doszkolą. Profesjonaliści pokażą ile ciekawych rzeczy można zrobić za pomocą tańca. Jak można nim leczyć i jednocześnie się bawić - zachęca Szymańska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska