Platforma chce zlikwidować urzędy wojewódzkie

pk
Posłowie Grzegorz Schetyna i Tomasz Lenz
Posłowie Grzegorz Schetyna i Tomasz Lenz Sławomir Kowalski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Poseł Tomasz Lenz potwierdza zapowiedzi, że po przejęciu władzy Platforma zlikwiduje urzędy wojewódzkie.

Na zakończenie około godzinnego wystąpienia, dotyczącego oceny półtora roku rządów PiS, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zrzucił prawdziwą bombę.

- Zwiększymy władzę samorządów, przekażemy im więcej kompetencji - mówił o planach w przypadku wygranej wyborów. - Zlikwidujemy urzędy wojewódzkie, żeby nie było podwójnej administracji. Kompetencje wojewodów przekażemy do zarządów województw.

Poseł Tomasz Lenz z PO potwierdza te zapowiedzi.

- Obecnie sytuację mamy taką, że dublowane są kompetencje urzędów marszałkowskich i wojewódzkich. Po wygranych wyborach PiS wyrywa kompetencje samorządowi wojewódzkiemu i przesuwa do wojewody. Nie są potrzebne dwa urzędy, reprezentujące województwo.

Czytaj też: Grupa płetwonurków RP szuka Remka

- Zapowiedzi Platformy to niestety, jakiś planowany demontaż państwa - komentuje poseł Jan Ardanowski z PiS. - To właśnie wojewoda, który jest „ministrem w terenie”, ma możliwość szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych i klęsk żywiołowych. Samorządy pełnią całkiem inna rolę, działają na rzecz rozwoju regionalne w ramach polityki spójności, chociaż śmiem wątpić, czy wydają je sensownie.

- Było już wiele różnych zapowiedzi PO-PSL, z których większość nie została spełniona - odpowiada Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody. - To by oznaczało rewolucję legislacyjną, bo wojewoda sprawuje nadzór nad organami samorządu lokalnego, jako prawa ręka prezesa Rady Ministrów w województwie odpowiada za policję, straż pożarną, straż graniczną. Nie wyobrażam sobie, jak by to miało wyglądać.

Przeczytaj także: W sobotę MZK jedzie inaczej

W dwustołecznym województwie, gdzie lokalizacja siedziby różnych instytucji traktowana jest ambicjonalnie, otworzyłoby to kolejny front bydgosko-toruńskiej wojny.

- Poszczególne wydziały mogą działać i w Bydgoszczy, i w Toruniu. Już obecnie Urząd Marszałkowski ma wydział w Bydgoszczy, a Urząd Wojewódzki - w Toruniu, podobnie jak inne instytucje - mówi Tomasz Lenz.

- Kompromis o podziale instytucji został z trudem wypracowany. Taka decyzja podpaliłaby politykę w naszym województwie - komentuje Jan Ardanowski. - Jestem ciekawy, jak zapatrują się na to politycy platformy w Bydgoszczy: Rafał Bruski i Paweł Olszewski. Wydaje mi się, że Schetyna coś chlapnął bez konsultacji.

Trwa remont kapitalny remont basenu szkolnego przy ul. św. Józefa w Toruniu. Miasto wyda na ten cel ponad 4 mln zł.Czytaj też: Toruńska samochodówka zmienia się nie do poznania! ZDJĘCIA Dwa lata temu Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych obchodził 70-lecie istnienia. Ta najstarsza szkoła techniczna w Toruniu wykształciła wielu znanych torunian: ludzi polityki, nauki, kultury i techniki. Basen szkolny powstał w 1968 r. To jego pierwszy remont kapitalny. W 2000 r. odnawiany był jedynie dach obiektu.- Obecnie przebudowujemy nieckę basenu i wymieniamy całkowicie instalację dostarczania wody. Za istniejącym budynkiem dobudujemy również pomieszczenia nowych szatni – mówi Marcin Maksim, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia. - Po modernizacji obiekt wzbogaci się o saunę i jacuzzi. Będzie też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.Na basenie zostaną zamontowane ogniwa fotowoltaiczne, które posłużą do produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby obiektu. Również na zewnątrz budynek zyska nowe oblicze - po dociepleniu ścian zostanie nałożona nowa elewacja.     Modernizacja zakończy się jesienią 2017 r. Wykonawcą jest toruńskie przedsiębiorstwo Bud Eko, a koszt inwestycji to prawie 4,26 mln zł.[torun.pl]

Zobacz, jak zmienia się basen na św. Józefa!

#TOPsportowy24
fajny

Wideo

Materiał oryginalny: Platforma chce zlikwidować urzędy wojewódzkie - Nowości Dziennik Toruński

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jak będzie w Sejmie mniej o 132 posłów, wyjdzie nam oszczędność rzędu 28,6956%. PO w Sejmie już 1,5 roku, tj. nowej kadencji, i nie wytworzyła żadnej ustawy pod obrady Sejmu. Czyli Mr Kukiz ma rację! Gdyż PO w jakim celu w Sejmie zasiada... Czyżby tylko do dezorganizacji jego obrad?
Warszawa zapchana zagranicznymi developerami i bankami. Dlaczego żaden menadżer nie wpadł na pomysł wybudowania obiektu Sejmu. Korzyść dla inwestora z leasingu wyjątkowo spora i długoczasowa, natomiast dla parlamentarzystów kolosalne zwiększenie komfortu. A poza tym i wzrost estetyki Sejmu!
a
abcd
Pytanie retoryczne, ale ciekawe odpowiedzi (szczególnie członków PO) mile widziane.
p
podatnik
Kiedy Piła i Siekiera(PiS) zacznie spełniać obietnice wyborcze o więzieniach dla polityków PO i PSL, o których mówił, że to szubrawcy i złodzieje?
G
Gość
A teraz medrca Schetyna, i w tej samej galaktyce powiazan, bedzie urzednikow zwalnial!
Po czym medrzec oglosi: PiS zatrudnial, ja zadbalem o kondycje przyjaciela Skarb Panstwa.
Nie wiem czy medrzec Schetyna wie, ale powiekszenie stanu wyborcow PO mozna jedynie pozyskac poprzez program:
- Jak najszybszy wybor nowego CEO i KC PO
- Zlozenie wstepnego akcesu wystapienia z UE
Rozsadny polityk sam wie, ze nie ma akceptacji, ze biznes w UE sie skonczyl. Darmowy pracobiorca z Ukrainy dostal UE zezwolenie na przemieszczenie sie z Polski do zach. UE. Kasa z UE w nowym budzecie tez lezy pod znakiem zapytania, a przynajmniej jej dotychczasowa wielkosc.
q
qqq
Schetyna powinien się zastanowić co mówi.
G
Gość
na nowego kanclerza Polski.
Niedoczekanie twoje, zdrajco !
w
w których zasiadają
lokalni mafiozi Tuska i Schetyny.
a
abcd
Nawet Kościół nie obieca wam takiego raju w niebie, jaki lewactwo obieca wam na ziemi.
G
Gość
gdy mieli władzę absolutną. Czy osiem lat to zbyt mało dla oszołomów ?
G
Gość
Czym się owy wykwit komisarzy ludowych i w minionym XX wieku skończył, doświadczyliśmy wszyscy! Od czasu komisarzy ludowych przeminęło 27 lat. Jednak nie widać końca ich wyprodukowanego bajzlu.

Śmiało można przypuszczać, że myśliciele, Schetyna wraz z Kukiz, zamierzają utworzyć neosocjalizm, czy jakiś duplikat tegoż panującego w Brukseli, a przecież już tam są komisarze z PO. To i wówczas, rzeczywiście, są potrzebni lokalni sekretarze wraz z licznym aparatem działaczy ludowych w terenie. Nadto, ma się też rozumieć, że działacze ludowi JOW, jak Schetyna i Kukiz, będą pracować za fryko, że będzie ich mniej, że będą cacy-cacy i wybitnie ideowi. Toż to przecież science fiction i nic innego!

Wojewoda, jest „ministrem” w terenie i bezpośrednim zastępcą tego w Wa-wie. A zresztą, tak mają wszystkie republiki! Jednak zgadza się, że PiS zapomniał o oszczędnościach w kosztach utrzymania państwa. I stąd, urz. wojewódzkie można „odtłuścić”, zarówno w ilości pań sekretarek i ich adoratorów, jak w wielkościach gmachów urzędów. A które często są zabytkowe, jak i za olbrzymie na czasy XXI w.

Urzędom woj. wystarczą tanie obiekty typu Lidl & Aldi, wraz z pożądną klimą i darmowym parkingiem
dla pacjentów urzędów, notabene, nie jest inaczej w Ameryce. Opuszczone obiekty można odsprzedać
na wolnym rynku, po czym je wykorzystać np. na ekskluzywne hotele, łaźnie, galerie handlowe, etc, etc. Czyli, obecne obiekty urzędów zaczną w końcu zarabiać, a nie kosztować tylko krocie i co przez lata.

Fabryka serów ma dziesiątki produktów. Czy do ich produkcji potrzebuje zgoła oddzielne adminstracje? Tzn. jedną na ser twardy Emmentaler, drugą na ser topiony tylżycki? Nie, fabrykom serów, jak również wielu innym, wystarcza jedna administracja, a jaka osobowo jest u nich obecnie niezbyt nadliczna.

I stąd, poniekąd, nie daje się zrozumieć, dlaczego szkolnictwo, a raczej z małą uczniowską populacją, potrzebuje dublujące się ministerstwa? Programy edukacyjne nie wprowadza się w rytmie notowań giełdowych, bo raz na jakąś dekadę lat. Kasę do poszczególnych szkół i uczelni mogą przelewać banki, natomiast MF do nich odpowiednie kwoty. Z kolei programy edukacyjne, mogą pisać stosowne gremia ciał pedagogicznych, itp. Jak widać, droga jest krótsza i znacznie oszczędniejszą. Ja podrzucam do PO, gdyż PiS głuchy, część programu oszczędności ad. likwidacji arystokracji urzędniczej w ministerstwach.

A. Ministerstwa istniejące:
1.Ministerstwo Edukacji Narodowej - MEN
2.Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - MNiSW
3.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - MKiDN
4.Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - MRiRW
5.Ministerstwo Środowiska - MŚ

B. Ministerstwa po wprowadzeniu ich redukcji i reorganizacji:
1.Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego - MEiSW
2.Ministerstwo Nauki, Kultury, Dziedzictwa - MNKD
3.Ministerstwo Rolnictwa i Środowiska - MRiŚ

I owszem, już reagowali, że to się nie da, bo są jakieś inne kompetencje, bo jest niby jakaś historia, etc. Jednak, dalej wiem jedno: Po 1989 roku wprowadzono w PRL kapitalizm. Armie urzędnicze mogą się swobodnie przeorganizować i dokształcić na armie rodzimych kapitalistów Rodzimi kapitaliści to szybko majętność ich samych i kraju. Natomiast rodzimi biurokraci, jak ci zdublowani w Brukseli, są li drogą do wiekowej pauperyzacji społeczeństw i państw, jak również do dalszego zastoju rozwoju gospodarczego

Jest i nie bez znaczenia: jak za „dobrej zmiany” ma pozostać dokładnie tak, jak do niedawna za spółki PO-PSL, a dla siebie tej wprost wyborowej, głosować można na innych niż PiS-Gowin. Tak, czy nie?!
Dodaj ogłoszenie