MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płonął las w gminie Otyń. W gminie Kolsko paliły się nieużytki. Od dawna zabronione jest wypalanie traw, a jednak wciąż to się dzieje

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zdaniem strażaków pożar lasu to najprawdopodobniej „efekt podpalenia, głupoty i braku odpowiedzialności”.
Zdaniem strażaków pożar lasu to najprawdopodobniej „efekt podpalenia, głupoty i braku odpowiedzialności”. Ochotnicza Straż Pożarna w Kolsku/Facebook
- Zostańcie w domu - apeluje st. kpt. Tomasz Duber z PSP w Nowej Soli. W lesie i na łąkach jest bardzo sucho. Łatwo o pożar. W ostatnich dniach doszło do dwóch takich zdarzeń w powiecie nowosolskim.

W poniedziałek w okolicy wsi Ługi, w gminie Otyń zapalił się las. W niedzielę paliła się łąka w gminie Kolsko.

Strażacy z OSP pierwszy raz pokazali takie zdjęcia

„Z reguły nie publikujemy zdjęć z naszych akcji, które bardzo często wiążą się z ludzkim nieszczęściem. Tym razem zrobimy wyjątek od reguły” – napisali strażacy z OSP w Otyniu na Facebooku.
Strażacy ochotnicy zaapelowali o przestrzeganie zakazu wstępu do lasu. Ich zdaniem pożar lasu to najprawdopodobniej „efekt podpalenia, głupoty i braku odpowiedzialności”.

Do akcji zadysponowany został samolot patrolowo-gaśniczy, który wykonał dwa zrzuty wody.

W akcji gaśniczej wziął udział samolot

– To jeden z pierwszych pożarów ścioły w lesie na taką dużą skalę. Spłonęło około 30 arów lasu sosnowego – potwierdza zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli ST. kpt. Tomasz Duber. – Pożar rozprzestrzeniał się w kierunku trzcinowiska. Do akcji zadysponowany został samolot patrolowo-gaśniczy, który wykonał dwa zrzuty wody.
W akcji gaśniczej wzięły udział jeden zastęp straży pożarnej z Nowej Soli, dwa zastępy z Otynia i jeden ze Studzieńca. Łącznie w interwencji wzięło udział 14 strażaków, 4 samochody. Akcja trwała blisko cztery godziny.

Wypalanie traw w Kolsku

W niedzielę, 5 kwietnia w Kolsku doszło do pożaru nieużytków niedaleko cmentarza komunalnego. – Informacje o zdarzeniu – pożarze suchej trawy – otrzymaliśmy ok. godz. 14. Do działań zadysponowano dwa zastępy OSP w Kolsku. Po przyjedzie na miejsce zdarzenia okazało się, że ogniem objęta jest sucha trawa na powierzchni jednego hektara – informuje zastępca komendanta PSP w Nowej Soli.
W akcji wzięło udział łącznie dwunastu strażaków. Działania trwały blisko 1,5 godziny.
Strażacy z OSP w Kolsku podkreślają, że akcję utrudniał wiatr.

Nowe pojazdy oglądała w siedzibie komendy PSP w Nowej Soli starosta Iwona Brzozowska. Na zdjęciu razem z komendantem mł. bryg. Czesławem Młynarczykiem i zastępcą komendanta st. kpt. Tomaszem Duberem

Furgon, quad i łódź to trzy pojazdy, które od niedawna wykor...

Straż apeluje #zostań w domu

- Apeluję, aby przestrzegać obowiązujących przepisów związanych z epidemią koronawirusa i pozostać w domu - mówi st. kpt. Tomasz Duber z PSP w Nowej Soli. - Mamy do czynienia z trudną sytuacją. Od dłuższego czasu nie ma opadów deszczu. Sioła w lesie jest sucha. Trawa po okresie zimowym jest wyschnięta. To jest dodatkowe zagrożenie pożarowe. Przestrzegamy, aby trzymać się zakazów i zostawać w domu.

Wypalanie traw jest zabronione

Wypalanie łąk, trzcinowisk i zakrzaczeń powoduje śmierć organizmów, żyjących w wierzchnich warstwach gleby, o istnieniu których większość z nas nawet nie wie, a których obecność wpływa na właściwą kondycję gleby - czytamy w komunikacie generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Giną małe zwierzęta, takie jak dżdżownice, które niezwykle efektywnie poprawiają strukturę i właściwości fizyczne gleb. Wymierają całe kolonie mrówek, które jako zwierzęta drapieżne regulują populacje szkodliwych owadów. Wypalanie uśmierca także biedronki, które są sprzymierzeńcem człowieka w walce z mszycami.

Ofiarami wypalanie traw stają się także większe zwierzęta leśne, takie jak sarny, jelenie czy dziki, a nawet zwierzęta domowe.

GDOŚ przypomina, że dym uniemożliwia trzmielom i pszczołom zapylanie kwiatów, co w konsekwencji obniża plonowanie roślin. Pożary traw oznaczają także śmierć wielu pożytecznych zwierząt kręgowych, takich jak płazy i gady oraz małych ssaków (krety, ryjówki, jeże, młode zające, nornice i inne drobne gryzonie). Zniszczeniu ulegają też miejsca lęgowe ptaków. Ofiarami stają się także większe zwierzęta leśne, takie jak sarny, jelenie czy dziki, a nawet zwierzęta domowe.
generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska umieściła na swojej stronie zestaw informacji o tym jak szkodliwe jest wypalanie traw. Zachęcamy do zapoznania się."

CZYTAJ TEŻ:
ZIELONA GÓRA: Ognisty Ratownik - Gorąca Krew. Zobacz, kto zdobył nagrody! [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska