MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plus, minus

ALICJA BOGIEL
Jest nowa propozycja cen za wodę i odprowadzenie ścieków. Zmniejszono wprawdzie stawki za ścieki, ale za wodę mamy płacić więcej.

Nowe taryfy mają wejść w życie 1 kwietnia i do 6 marca muszą być uchwalone przez radę. Na 5 marca zwołano więc sesję, bo na ostatniej radnym nie spodobały się propozycje magistratu i nie głosowano w tej sprawie. Wczoraj prezydent Bożena Ronowicz przedstawiła radnym nowe propozycje cen netto - niezmienioną wody: 2,45 zł za m sześc., ale zmniejszone za odprowadzanie ścieków: 2,59 zł za m sześc. dla gospodarstw domowych i 2,76 zł - dla pozostałych odbiorców.
Wszystko wskazuje na to, że takie ceny będą w mieście od 1 kwietnia. Bo rada może tylko stawki zatwierdzić albo nie. Zmienić ich nie może.

Plus, minus

Nowe stawki są niższe niż zaproponowane przez prezydent ostatnio, ale mieszkańcy będą płacić więcej niż teraz. Dziś cena netto wody to 2,21 zł za m sześc., wzrośnie więc o 24 gr, czyli o 10,8 proc. Cena brutto (na rachunku) za m sześc. wyniesie 2,63 zł i wzrośnie o 11,4 proc.
Ceny odprowadzenia ścieków zmniejszą się natomiast o od 4,2 do 4,5 proc. Dziś płacimy za ścieki netto 2,71 zł za m sześc. (gospodarstwa domowe) i 2,88 zł (pozostali odbiorcy). Obie ceny mają spaść o 12 gr netto, a brutto o 13 gr.
Spadek cen opłat za ścieki nie zrównoważy nam wzrostu cen wody. Z wyliczeń Zakładu Wodociągów i Kanalizacji wynika, że podwyżka będzie niewielka. Przeciętna czteroosobowa rodzina ma zapłacić miesięcznie więcej o 1,44 zł netto, a na rachunku o 1,45 zł.

Skąd te zmiany?

Radni lewicy chcieli, by rachunki mieszkańców były takie same jak dotychczas, ale zakład wodociągów i władze miasta nie zgodziły się na to. Dziś koszty wydobycia i doprowadzenia wody do domów są bowiem wyższe niż opłaty mieszkańców. Spółka Łącza prowadząca oczyszczalnię ścieków zgodziła się za to na obniżenie kosztów oczyszczania ścieków. I stąd obniżka tych taryf w zakładzie wodociągów.
Jak kalkuluje się ceny wody i ścieków i z czego one wynikają, postaramy się podać w poniedziałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska