MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po miesiącach bez wydarzeń kulturalnych do gminy Świdnica wracają koncerty. Sprawdź, jakie akcje zaplanowano tutaj w sierpniu

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
W sierpniu w gminie Świdnica mają wrócić koncerty w zborze w Letnicy czy w parku przed świdnickim muzeum.
W sierpniu w gminie Świdnica mają wrócić koncerty w zborze w Letnicy czy w parku przed świdnickim muzeum. Mariusz Kapała
Przez epidemię koronawirusa wiele miast i gmin w Lubuskiem zdecydowało się odwołać część planowanych na wakacje imprez kulturalnych. W ostatnim czasie zmieniły się regulacje, dotyczące organizacji imprez na otwartej przestrzeni. Dlatego też gmina Świdnica zmienia plany na sierpień. Powrócą koncerty!

- W gminie Świdnica zawsze dużo się działo, jednak w ostatnich miesiącach z powodu pandemii nie odbywały się żadne wydarzenia - zauważają przedstawiciele Urzędu Gminy w Świdnicy. - Wiemy, że niektórzy tęsknią już za koncertami, imprezami plenerowymi, spotkaniami.

- Wiemy też, że od 17 lipca zmieniają się regulacje dotyczące wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni - dodają urzędnicy. - Dlatego zmodyfikowaliśmy trochę plany na sierpień i już dziś możemy wszystkich mieszkańców i gości zaprosić na kilka ciekawych wydarzeń. Oczywiście wszystkie odbędą się przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. O szczegółach wydarzeń będziemy informować na bieżąco.

Zmiany w organizacji wydarzeń artystycznych i rozrywkowych

Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami od 17 lipca zmieniają się regulacje dotyczące wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni – będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego.

W przypadku imprez plenerowych konieczne jest zapewnienie uczestnikom co najmniej 5 mkw. na osobę. Mieszkańcy muszą zachować 2-metrową odległość od siebie. Konieczne też będzie wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie dystansu. Uczestnicy danego wydarzenia będą musieli zakrywać nos i usta, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 2 m od innych osób. Na wydarzeniu będzie też musiało być wyraźne oddzielenie i oznaczenie terenu dla widowni.

Co ważne: obowiązek zachowania dystansu między uczestnikami nie dotyczy:

  • osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia;
  • osoby, która towarzyszy osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;
  • osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

W jaki sposób do nowych obostrzeń dostosują się organizatorzy imprez w gminie Świdnica?

- Zdecydowaliśmy się na organizację kilku wydarzeń w sierpniu, bo po pierwsze dochodziły nas głosy od mieszkańców, że już im brakuje imprez kulturalnych w gminie i nie tylko kulturalnych - wyjaśnia Dagmara Ostrowska ze świdnickiego urzędu gminy. - Poza tym od 17 lipca zelżały też niektóre obostrzenia dotyczące organizacji imprez zarówno plenerowych, jak i odbywających się w pomieszczeniu.

Na pewno będziemy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Dla uczestników będziemy mieć zapewnione maseczki i płyny dezynfekujące.

- W przypadku koncertów wewnątrz, krzesła zostaną tak rozstawione, aby każdemu uczestnikowi zapewnić wymaganą przestrzeń - wyjaśnia nam jeszcze D. Ostrowska, odpowiedzialna w urzędzie gminy za promocję. - Liczba miejsc na widowni będzie ograniczona. Podobnie na koncertach plenerowych. Imprezy będą odbywać się w takich miejscach, że ich uczestnicy nie będą mieli kontaktu z innymi przechodniami, bo tego przepisy też dotyczą. Oczywiście, jeżeli przez najbliższe tygodnie sytuacja w kraju dotycząca koronawirusa zmieni się na gorsze, będziemy natychmiast reagować.

Sierpień w gminie Świdnica. Jakie wydarzenia zaplanowano na drugi miesiąc wakacji?

10-11 sierpnia. Festiwal "Muzyka w Raju" - Zbór w Letnicy
16 sierpnia. Koncert bluesowy - Park przy muzeum w Świdnicy
23 sierpnia. Festiwal "Muzyka w Raju" - Park przy muzeum w Świdnicy
30 sierpnia. Pożegnanie Lata - Zalew w Świdnicy

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska