Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po narkotykach rozum wysiada

Leszek Kalinowski
Najwięcej osób sięga po narkotyki w wieku 16-24 lat  wieku
Najwięcej osób sięga po narkotyki w wieku 16-24 lat wieku Mariusz Kapała
Najczęściej biorą młodzi, do 24. roku życia. Ale coraz częściej po narkotyki sięgają ludzie w średnim wieku. Dlaczego? Przez stres, problemy, także z pracą i brak rodzinnych więzi.

Narkotyki biorą dziś nie tylko młodzi ludzie, choć nadal badania wykazują, że najliczniejsza grupa to osoby w wieku 16-24 lat. Wzrasta jednak odsetek ludzi sięgających po środki odurzające wśród osób w wieku 35-44 lat. Temat nie jest dziś tak medialny, jak w latach 90. ubiegłego wieku. A jednak zjawisko to nadal wiąże się z rodzinnymi dramatami wielu osób. I nie tylko ich...

- Miałam przyjacielskie kontakty z moją córką. Wydawało mi się, że nie mamy przed sobą tajemnic. Że znam ją jak samą siebie - opowiada pani Elżbieta. - Myliłam się bardzo. Dziś wiem, że trzeba kierować się zasadą ograniczonego zaufania także w stosunku do własnego dziecka.
Pani Elżbieta nigdy, by nie przypuszczała, że jej córką może kiedykolwiek sięgnąć po narkotyki. Rozsądna, lubiana przez koleżanki i kolegów, zaangażowana w życie parafii...
- Dlaczego zaczęła brać? Oszukiwać mnie? Kraść? - zastanawia się zielonogórzanka.

Tymczasem - jak mówi psycholog Teresa Jaraszkiewicz, powodów, dlaczego ludzie sięgają po narkotyki, jest mnóstwo. Chęć zaimponowania innym, zawód miłosny, problemy w szkole, rodzinie, ciekawość, chęć dobrej zabawy, ucieczka od stawianych wymagań. Z dostaniem marihuany czy amfetaminy nie ma dziś żadnego problemu. A ceny w Lubuskiem niższe niż w innych regionach kraju. Wśród najczęściej zatrzymywanych dilerów są ci, którzy handlują sprowadzaną z zagranicy marihuaną, amfetaminą, a także kokainą...
- Gdybym tylko chciał, wiedziałbym, do kogo się zwrócić. Każdy to wie - mówi jeden z uczniów.
Sęk w tym, by być silnym i umieć sobie poradzić np. z presją kolegów. Stąd tak ważne są działania profilaktyczne. W mieście mamy przyjęty przez radnych Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii. W jego ramach Biuro Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych współpracuje z wieloma instytucjami. Bo tylko działania wielotorowe przynoszą oczekiwane efekty.

- Dzięki lokalnej telewizji, także tej uniwersyteckiej i studenckiej gazecie ukazują się reportaże, artykuły na temat narkomanii, propagujemy akcje ,,Brałeś - nie jedź'', "Po narkotykach i alkoholu rozum wysiada" - mówi Renata Teodorczyk, kierująca Biurem. - W ramach konkursu, dotyczącego przeciwdziałaniu narkomanii przekazaliśmy zielonogórskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii pieniądze na terapię, na szkolenia, na zorganizowanie Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii na deptaku, w którym udział wzięło pół tysiąca osób.
Inny przykład współpracy? Z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Przekazano mu ulotki dla kandydatów na kierowców.

- W ramach szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień współpracujemy ze świetlicami socjoterapeutycznymi, wychowawczo-opiekuńczymi, które działają w naszym mieście - dodaje pani pełnomocnik prezydenta. I wymienia kolejne akcje m.in. "Zachowaj trzeźwy umysł''.
Zielona Góra jako jedno z nielicznych miast w Polsce zadbało też o narkotesty.
- Dragotest kupiliśmy w grudniu 2009 roku. Urządzenie z drukarką plus kasety do jednorazowego badania kosztowało 26 tysięcy złotych. To profesjonalny sprzęt. Wynik, jaki wskazuje jest uznawany przez sądy - podkreśla R. Teodorczyk. - Wcześniej policja musiała wozić osoby, które podejrzewała o branie narkotyków na badanie krwi. Teraz co roku składa nam sprawozdania z wykorzystania urządzenia.
I tak w zeszłym roku podczas kontroli drogowych, akcji "Dyskoteka", "Narkotyki i alkohol" przebadano 372 osoby, w 89 przypadkach okazało się, że wynik był pozytywny.
Narkotyki w liczbach

* 226 - dochodzeń i śledztw dotyczących przestępstw narkotykowych prowadzili policjanci z naszej komendy w 2012 r.;
* 1.170 - stwierdzili czynów przestępczych;
* 1.146 - wykryli sprawców czynów;
* 274 - osoby zatrzymano, aresztowano - 26, wobec 208 podejrzanych skierowano akt oskarżenia do sądu;
* 60 - nieletnich było wśród sprawców przestępstw narkotykowych, popełnili oni 603 czyny karalne.

Policjanci zatrzymali (m.in. 2012)

* mieszkańca Zielonej Góry, który przewoził w swoim samochodzie ponad 2,3 kg amfetaminy;
* zabezpieczyli w mieszkaniu 30-latka na jednym z zielonogórskich osiedli ok. 2 kilogramów marihuany;
* pięć osób w związku z przestępstwami narkotykowymi, zlikwidowali także dużą plantację konopi indyjskich;
* zielonogórzania, który w swoim domu zorganizował profesjonalną uprawę konopi indyjskich. Ponadto zatrzymany został jego kolega, u którego ujawniono również tego typu sadzonki.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska