Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po zbiorach przyszedł czas na świętowanie

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Dożynkowy wieniec z Murzynowa.
Dożynkowy wieniec z Murzynowa. Dariusz Brożek
Barwny korowód z wieńcami, chleb wypieczony z tegorocznego ziarna oraz ludowe tańce i przyśpiewki - tak rolnicy ze skwierzyńskiej gminy świętowali zakończenie zbiorów.

Uczestnikom gminnych dożynek w Świniarach dopisała i pogoda i świąteczne nastroje. Po zakończeniu nabożeństwa w intencji rolników mieszkańcy i ich goście przeszli barwnym korowodem z kościoła na plac w centrum wsi, gdzie poprzedniego dnia odbyło się Święto Podgrzybka. Szli ze śpiewem na ustach, pilotowani przez zaprzężoną w konie dorożkę i zespół ludowy Obrzanie.

Na placu odbył się dożynkowy ceremoniał. Jego pierwszym akordem było przekazanie gospodarzom gminy - burmistrzowi Lesławowi Hołowni i jego zastępcy Wojciechowi Kowalewskiemu - wieńców wyplecionych przez gospodynie ze zbóż i ziół oraz przyozdobionych kwiatami, owocami, jarzębiną i wstążkami. Delegacja Wiejc zamiast wieńca przyniosła chleb, natomiast wieniec z Trzebiszewa niosły dziewczęta w strażackich mundurach.

Potem starostowie Izabela Dec z Trzebiszewa i Damian Hofanowski ze Świniar wręczyli burmistrzowi okazały bochen chleba, wypieczony z tegorocznego ziarna. Następnie L. Hołownia razem ze swoim zastępcą i starostami podzielili się tym chlebem z uczestnikami święta plonów.

- Niech go wystarczy przez cały rok dla wszystkich mieszkańców gminy - mówił burmistrz.

Podczas dożynek rozstrzygnięto doroczny konkurs na najładniejszą wieś, w którym oceniano m.in. estetykę i dorobek mieszkańców poszczególnych sołectw.

W kategorii dużych sołectw wygrały Świniary. W nagrodę sołtys tej wsi Czesław Januszkiewicz odebrał czek na 3.000 zł. Drugie miejsce zajęło Trzebiszewo, natomiast trzecie było Murzynowo. Wśród małych sołectw palma pierwszeństwa przypadła Wiejcom. Sołtys Mirosław Gołaś zszedł ze sceny z czekiem 2.750 zł. Drugie było Gościnowo, trzecie Dobrojewo, a czwarte Krobielewko.

Na co zwycięzcy przeznaczą nagrody? - Na coś pożytecznego dla całej wsi - odpowiadają zgodnym chórem Cz. Januszkiewicz i M. Gołaś.

Artystycznym akordem imprezy były występy zespołu tańca ludowego Obrzanie, kapeli i grupy śpiewaczej Obrzanie, a także zespołów z sąsiedniej gminy Bledzew - Bledzewiaków z Bledzewa i Starodworzanek ze Starego Dworka. Gorącymi brawami widzowie nagrodzili też sceniczne popisy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Skwierzyny, a na koniec wszyscy świetnie się bawili z zespołem Flesz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska