Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Początek lata > Dzisiaj najkrótsza noc w roku

Redakcja

Jedni nazywają ją nocą Kupały inni nocą świętojańską lub Palinocką... Pełna jest magii, czarów i wróżb. A dla astronomów to tylko Słońce osiąga punkt tzw. przesilenia letniego określany bardzo często punktem Raka.

Wianki na wodzie
Najważniejszą częścią obchodów Kupały było puszczanie na wodzie wianków. Młode panny plotły z kwiatów i magicznych ziół wianki, w środek wsadzały płonące łuczywo i puszczały je na wodę. Trochę dalej czekali już na nie chłopcy, którzy wyławiali płynące wianki.

Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera oznaczało to szybkie zamążpójście. Jeśli płynął - dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nie prędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w coś - prawdopodobnie zostanie ona starą panną.

Kwiat jednej nocy
Legendy o kwiecie paproci, zwanym też "Perunowym Kwiatem" znane są z przeróżnych podań i gdzieniegdzie przetrwały do dziś. To magiczny, obdarzający bogactwem, siłą i mądrością, widzialny tylko przez okamgnienie kwiat paproci. Ale zdobycie rośliny nie było łatwe - strzegły jej widzialne i niewidzialne straszydła, czyniące straszliwy łoskot, gdy tylko ktoś próbował się do perunowego kwiatu zbliżyć.

Oczyszczający ogień
Noc świętojańską wszędzie obchodzono podobnie. Skakano przez ogniska, co miało oczyszczać oraz chronić przed wszelakim złem i nieszczęściem. Zasuszone wianki z bylicy zakładano na rogi bydłu, by ustrzec je przed chorobami i urokami czarownic. Bardzo często związane z miłością, które miały pomóc poznać przyszłość. Wróżono ze zrywanych w całkowitym milczeniu kwiatów polnych i z wody w studniach, z rumianku i kwiatów dzikiego bzu, z cząbru, ze szczypiorku, z siedmioletniego krzewu kocierpki, z bylicy... i z mnóstwa innych roślin oraz znaków. Powszechnie wierzono też, iż osoby biorące czynny udział w sobótkowych uroczystościach przez cały rok będą żyły w szczęściu i dostatku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska