Początek roku był dobry bo pokonaliśmy Legię. Teraz czeka nas daleki wyjazd i znacznie trudniejszy przeciwnik

Fragment pierwszego meczu Stelmet - Lokomotiv. W akcji Darko Planinić. W rewanżu będzie jeszcze trudniej Piotr Jędzura
Bez problemów pierwsze w 2019 roku zwycięstwo w ekstraklasie odniósł Stelmet Enea BC wygrywając z Legią w Warszawie 76:59. Już w niedzielę nasz zespół czeka wyjazdowy mecz w lidze VTB z Lokomotivem Kubań Krasnodar.

Nasz zespół miał problemy, ale na szczęście przejściowe. Było to w trzeciej kwarcie środowego meczu, kiedy Legia przy naszej biernej postawie potrafiła zmniejszyć stratę do zaledwie trzech punktów, przegrywając tylko 49:52. Na szczęście pierwsze minuty czwartej kwarty w wykonaniu zielonogórzan to był koncert. Zdobyliśmy kolejno 13 punktów przy zerowym dorobku gospodarzy. W 34 min, po rzucie Przemysława Zamojskiego wygrywaliśmy 65:49 i było praktycznie po meczu. Nasi pokazali, że nie mają kłopotów w polskiej lidze także z ambitnymi średniakami, a Legia, że aby skutecznie powalczyć z ekipami z czołówki jeszcze sporo jej brakuje (przed kilkoma tygodniami w podobnym stylu wygrał w Warszawie Anwil).

- Nasza słabość w trzeciej kwarcie wzięła się ze strat do jakich dopuściliśmy - ocenił w Radiu Zielona Góra Przemysław Zamojski. - Mieliśmy przewagę dochodzącą do 15 punktów, ale dwie, trzy straty po kolei zakończone punktami Legii potrafiły ją zniwelować. Na szczęście w czwartej kwarcie nasza intensywność pokazała, że potrafimy grać dobrze w obronie. Było znacznie mniej strat, więcej celnych rzutów i skończyło się pewnym zwycięstwem. Legia momentami grała nieźle, ale widać że warszawianie nie mają zbyt szerokiego składu i z minuty na minutę tracili siły. Cieszymy się z dwóch punktów. To ważne bo w styczniu czeka nas wiele wyjazdów i musimy być skoncentrowani przed każdym spotkaniem.

Tyle nasz zawodnik. Statystyki obrazują przewagę zielonogórzan. Wygraliśmy zbiórki 39:22, mieliśmy 19 asyst przy 13 Legii. Nasz procent celności rzutów z gry to 48,3 (28 celnych na 58 prób), gospodarzy 41,4 proc. (24/58). Tym razem rywal był lepszy jeśli chodzi o trójki. Legia trafiła siedem na 27 prób (27,7 proc.), zielonogórzanie zaledwie cztery na 19 (21,1 proc.). Z kolei byliśmy wyraźnie lepsi w rzutach za dwa mając 61,5 proc. (24/39), przy 54,8 gospodarzy (17/31). Mieliśmy 20 strat, Legia 19.

Ekstraklasa swoją pierwszą kolejkę w 2019 rozgrywa w tygodniu. Kolejne ligowe spotkania zaplanowano podczas weekendu. Z wyjątkiem meczu Miasto Szkła Krosno - Stelmet Enea BC. Ten pojedynek odbędzie się w najbliższą środę. Powodem jest udział naszej ekipy w lidze VTB. W niedzielę zielonogórzanie w kolejnym spotkaniu tej ligi zmierzą się na wyjeździe z Lokomotivem Kubań Krasnodar. Kalendarz został tak ułożony, że nasz zespół nie dokończył jeszcze pierwszej rundy, a już gra rewanż z Lokomotivem. Oba zespoły zmierzyły się w Zielonej Górze zupełnie niedawno, bo w przedświąteczną sobotę 22 grudnia. W hali CRS Stelmet rozegrał dobre spotkanie, walczył, próbował, nie poddawał się. Wydawało się, że ma szansę na sukces. Jednak Rosjanie włączyli wyższy bieg i po bardzo dobrej końcówce wygrali 73:67. Punkty dla naszego zespołu zdobyli: Sakić 16 (2), Planinić 12, Koszarek 12 (3), Sokołowski 11 (1), DeVoe 9 (1) oraz: Mokros 5 (1), Zamojski 2, Hrycaniuk i Matczak po 0; dla Lokomotivu : Johnson 15 (1), Fridzon 10 (2), Khwostow 9 (1), Ponitka i Ivlev po 4 oraz: Mclean 12, Kułagin 10 (1), Wright 7 (1), Lacey 2, Ilnitsky 0.

Lokomotiv jest faworytem, ma zdecydowanie lepszy budżet i mocniejszy zespół. To oczywiście nie oznacza, że mamy się poddać i od razu ustawić w przegranej pozycji. Nasi rywale zajmują aktualnie piąte miejsce w lidze VTB. W 11 meczach zwyciężyli siedmiokrotnie i cztery razy schodzili z parkietu pokonani. Stelmet Enea BC jest dopiero 12 (na 14 zespołów). Zielonogórzanie rozegrali dotąd dziewięć spotkań, zaledwie dwukrotnie wygrywając i aż siedmiokrotnie ulegając rywalom. Mecz w niedzielę o godz
12.00 polskiego czasu, transmisja w Eurosporcie.