Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Międzyrzeczem odbył się Rajd Karabanowa, o 14.00 w Pniewie rozpocznie się szturm na bunkier (Zdjęcia)

Dariusz Brożek
W inscenizacji wezmą udział zabytkowe pojazdy wojskowe
W inscenizacji wezmą udział zabytkowe pojazdy wojskowe fot. Dariusz Brożek
Kilkanaście samochodów przejechało rano szlakiem radzieckich czołgistów, którzy w mroźną noc 65. lat temu przełamali centralny odcinek Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. O 14.00 w Pniewie odbędzie się inscenizacja bitwy o bunkier.

[galeria_glowna]
W nocy z 29 na 30 stycznia 1945 r. czołgiści 3. batalionu 44. Brygady Pancernej Gwardii - wspierani przez baterie dział samobieżnych i kompanię fizylierów - przełamali fortyfikacje MRU na odcinku Hochwalde, czyli między wioskami Kaława, Pniewo i Wysoka. W 65. rocznicę tych wydarzeń szlakiem pancerniaków przejechała dziś kolumna kilkunastu samochodów.

- Chętnych było więcej, ale niektórym ze względu na silny mróz nie odpaliły samochody - tłumaczy organizator imprezy Tomasz Błochowicz, który kieruje trasa turystyczna w podziemiach MRU w Pniewie pod Międzyrzeczem.

Złożyli kwiaty przed pomnikiem

Przed pomnikiem Karabanowa w Wysokiej wiązankę kwiatów złożyli sołtys tej wsi Mirosława Kulaczyk, rządzący gmina komisarz Marian Sierpatowski i dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku Waldemar Stupiński
(fot. fot. Dariusz Brożek)

Podobne warunki panowały 65. lat temu, kiedy około stu czołgów, ciężarówek i dział przejechało koło bunkra 717 w Pniewie. - Wtedy było więcej śniegu. Mróz był siarczysty - mówi Tadeusz Świder, przewodnik po MRU i znawca historii fortyfikacji.

Podczas dzisiejszego rajdu T. Świder jechał w pierwszej ciężarówce. Ubrany w maskujący biały strój pytał po rosyjsku o drogę na Berlin. Dojechał tylko do Wysokiej, gdzie kolumna zatrzymała się przed pomnikiem mjr Alieksieja Karabanowa, który dowodził radziecką szpica pancerną. Oficer zginął podczas potyczki w Wysokiej, został pochowany na cmentarzu wojennym w Międzyrzeczu. Miał 26 lat.

Od kilku lat radziecki oficer jest patronem Rajdów Karabanowa, organizowanych przez przewodników po MRU z Pniewa w kolejne rocznice przełamania fortyfikacji.

Przed pomnikiem Karabanowa wiązankę kwiatów złożyli sołtys Wysokiej Mirosława Kulaczyk, rządzący gmina komisarz Marian Sierpatowski oraz dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku Waldemar Stupiński.

O 14.00 bitwa w Pniewie

Punktem kulminacyjnym imprezy będzie szturm na bunkier 717 w Pniewie, który zaplanowano na 14.00. Około 100 miłośników historii z całego kraju kończy już przygotowania. Ubrani w kopie polskich, radzieckich i niemieckich mundurów będą ,,walczyć'' na działce fortecznej między panzerwerkiem i rogatkami wsi.

Będzie głośno i gorąco. Uczestników bitwy mają wspierać transporter opancerzony, ciężarówki i działo z okresu II wojny, o efekty pirotechniczne zadbają żołnierze z Międzyrzecza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska