Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod stopami turystów leżały szczątki niemieckiego żołnierza. Takich miejsc na Starym Mieście w Kostrzynie może być więcej

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Ciało poległego w 1945 r. żołnierza pochowano w leju po bombie i przysypano gruzem.
Ciało poległego w 1945 r. żołnierza pochowano w leju po bombie i przysypano gruzem. stowarzyszenie Pomost
Stare Miasto w Kostrzynie było w 1945 r. areną ciężkich walk. Do dziś na zrujnowanej starówce znajdowane są ślady bitwy. Najczęściej jest to broń, czasem niewybuchy i amunicja. Tym razem natknięto się na szczątki niemieckiego żołnierza. Pochowano go na drodze, którą przez lata przechodziło setki turystów.

Na szczątki żołnierza pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn natknęli się jakiś czas temu podczas prowadzenia prac porządkowych. Powiadomiono o tym fakcie stowarzyszenie pomost, którego członkowie od lat zajmują się ekshumacją szczątków żołnierzy niemieckich w różnych częściach Polski. Ekshumację w Kostrzynie przeprowadzono w czwartek, 9 grudnia.

Niemiecki żołnierz doznał m. in. poważnych urazów czaszki.
Niemiecki żołnierz doznał m. in. poważnych urazów czaszki. stowarzyszenie Pomost

Spoczął w leju po bombie

Ciało poległego w czasie walk o Kostrzyn żołnierza pochowano prawdopodobnie w leju po bombie, który następnie zasypano gruzem, krawężnikami i kostką brukową. Bomba eksplodowała na dawnej drodze, w pobliżu bastionu Filip. Przez lata przechodziły tędy setki turystów. Szczątki żołnierza spoczywały kilkadziesiąt centymetrów pod ich stopami. Niemiec doznał poważnych obrażeń. Po kościach widać, że miał roztrzaskaną czaszkę.

Co znaleziono w wykopie?

Przy szczątkach żołnierza znaleziono sporo przedmiotów. Był wśród nich nieprzełamany znak tożsamości. Dowiadujemy się z niego, że poległy żołnierz służył w 361. Zapasowym Batalionie Grenadierów Pancernych. Poza tym w wykopie odnaleziono również grzebień, złotą obrączkę - cały czas spoczywająca na jednym z paliczków, kilka monet, guziki, laryngofon, a nawet... prezerwatywę. Laryngofon służył do porozumiewania się w warunkach dużego hałasu podczas działań wojennych. Rejestrował mowę za pośrednictwem drgań skóry w pobliżu krtani. Najczęściej znajdował się na wyposażeniu żołnierzy jednostek pancernych.

Wideo: Członkowie stowarzyszenia Pomost odkrywają krwawe historie sprzed lat. Niektóre opowieści mrożą krew w żyłach

Takich miejsc jest więcej

Muzealnicy i historycy z Kostrzyna są przekonani, że takich prowizorycznych mogił na Starym Mieście jest więcej. Do dziś spoczywają w nich szczątki niemieckich żołnierzy i cywilów oraz żołnierzy radzieckich. W czasie wojny i tuż po niej ciał było bardzo wiele. Chowano je tam, gdzie była taka możliwość. Nie zawsze były to cmentarze. Niemal pewnym jest więc, że członkowie stowarzyszenia Pomost do Kostrzyna będą jeszcze wracać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska