Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podanie o podwyżkę: wzór. Argumenty, jakich warto użyć, aby szef podwyższył nasze pensje. POBIERZ podanie o podwyżkę doc

Urszula Baumann
Jak napisać podanie o podwyżkę? Jakich argumentów należy użyć?
Jak napisać podanie o podwyżkę? Jakich argumentów należy użyć? pixabay.com
Podanie o podwyżkę to dokument, z którym niejeden z nas miał problemy. Jak uzasadnić i argumentować podanie o podwyżkę, żeby szef go zatwierdził? Podpowiadamy, jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia i co powinno się w nim znaleźć. Jak uzasadnić swoją prośbę o zwiększenie wynagrodzenia i jakich argumentów użyć, aby podanie zostało rozpatrzone pozytywnie? Poniżej znajdziesz także wzór podania o podwyżkę w formacie doc, do wydrukowania.

Któż z nas nie chciałby zarabiać więcej? Często zastanawiamy się, jak zasugerować szefowi, żeby pomyślał o podwyższeniu pensji dla nas. Jednym z takich sposobów jest napisanie podania o podwyżkę. Jest to jednak krok, który należy wykonać z wyczuciem, po namyśle i dobrym zorientowaniu się w aktualnej sytuacji firmy. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby po pierwsze nie zaszkodzić sobie, a po drugie mieć szansę na pozytywną odpowiedź. Kiedy i jak napisać podanie o podwyżkę, jakich argumentów użyć i o czym nie lepiej w piśmie nie wspominać?

Podanie o podwyżkę zacznij od „rachunku sumienia”

Zanim zaczniesz upominać się o podwyżkę, zrób „rachunek sumienia”, czy na pewno podwyżka ci się należy.

Szef spojrzy na twoje podanie o podwyżkę łaskawszym okiem, gdy:

  • swoje obowiązki wykonujesz sumiennie, często lepiej niż współpracownicy
  • masz wysokie kwalifikacje i zawsze jesteś skłonny do ich podnoszenia
  • można na ciebie liczyć w sytuacjach kryzysowych (np. nagły wyjazd służbowy, konieczność zostania po godzinach, zastępstwo chorego współpracownika itp.)
  • identyfikujesz się z firmą, wykazujesz się inicjatywą, masz pomysły racjonalizatorskie, zależy ci na tym, aby firma rozwijała się
  • inne osoby na podobnym stanowisku zarabiają więcej
  • jesteś w firmie lubiany przez współpracowników, szanujesz ich, nie wywołujesz konfliktów
  • dbasz o mienie firmowe
  • dzięki twoim działaniom firmie udało się podpisać korzystny kontrakt, wzrosła sprzedaż, marka zyskała na popularności
  • twój wynalazek lub patent został wdrożony w firmie i przynosi wymierne efekty
  • zwiększył się zakres twoich obowiązków
  • masz nowe obowiązki, które wiążą się z większą odpowiedzialnością
  • pracujesz w firmie od wielu lat i do tej pory nie dostałeś podwyżki.
Podanie o podwyżkę: wzór. Argumenty, jakich warto użyć, aby szef podwyższył nasze pensje. POBIERZ podanie o podwyżkę doc
Pamiętaj, aby podanie o podwyżkę własnoręcznie podpisać pixabay.com

Podanie o podwyżkę: szansa, ale też zagrożenie

Utrzymujący się najniższy w ostatnich dekadach poziomy bezrobocia sprawia, że pracownicy czują się coraz pewniej i mają coraz wyższe oczekiwania. Dlatego z większą odwagą upominają się o podwyżki. Zdają sobie sprawę z tego, że na rynku brakuje fachowców i wielu pracodawców ma problemy z ich znalezieniem, czy utrzymaniem kadry. Trzeba to jednak robić z wyczuciem.

Nigdy nie pisz, że podwyżka ci się należy, bo osoba pracująca na podobnym stanowisku zarabia więcej

Warto jednak zastanowić się, czy podanie o podwyżkę to dobry sposób upominania się o wyższe wynagrodzenie. Taka formalna droga może zostać źle przyjęta, sprawi, że być może będziesz postrzegany jako osoba roszczeniowa, z którą mogą być problemy i na lojalność której nie można liczyć. Możesz zostać zaszufladkowany jako pracownik, który dla lepszej płacy może w każdej chwili zmienić pracodawcę, a nawet znaleźć się na liście osób do ewentualnego zwolnienia. To jednak czarny scenariusz, który wcale nie musi być regułą. Warto jednak się zastanowić, czy nie ma innych sposobów. Czasami lepsza bywa rozmowa na neutralnym terenie, w której podwyżka jest tylko delikatną sugestią i w żadnym wypadku szantażem. Do tej ostatniej metody nie warto się uciekać nawet wtedy, gdy mamy na oku inną pracę. Palenie wszystkich mostów za sobą to ostatnia rzecz, jaką powinniśmy robić zmieniając pracodawcę.

Podanie o podwyżkę: wzór. Argumenty, jakich warto użyć, aby szef podwyższył nasze pensje. POBIERZ podanie o podwyżkę doc
Podanie o podwyżkę najlepiej napisać na komputerze pixabay.com

Kiedy prosić szefa o podwyżkę?

Zanim poprosisz przełożonego o podwyżkę, zorientuj się w jakiej sytuacji finansowej jest firma. Jeżeli ma przejściowe kłopoty, np. mniejszą ilość zleceń, zatory płatnicze itp. zrezygnuj z rozmowy i poczekaj na lepsze czasy. Nigdy nie składaj podania o podwyżkę, gdy w przedsiębiorstwie są cięcia kosztów, zwolnienia lub gdy zamykana jest filia zakładu. Może zdarzyć się też, że firma dużo inwestuje, buduje nowy zakład, kupuje nową linię produkcyjną. Wtedy nie zawsze ma środki na podwyżki dla pracowników.

Nie wszyscy szefowie informują pracowników o kondycji firmy, dlatego dobrze jest samemu zrobić taki wywiad. Można spróbować dowiedzieć się czegoś od współpracowników lub poszperać w internecie.

Gdy upewnisz się, że firma dobrze sobie radzi na rynku możesz poprosić o podwyżkę i jeśli Twoje argumenty będą słuszne, podanie o podwyżkę może być rozpatrzone pozytywnie.

Czytaj także: Kto może odmówić pracy podczas upałów? Sprawdź, jakie masz prawa

Jak napisać podanie o podwyżkę?

Podanie o podwyżkę powinno być uprzejme i rzeczowe. Powinny w nim znaleźć się wszystkie argumenty przemawiające na naszą korzyść. Warto więc podkreślić:

  • staż pracy,
  • osiągnięcia,
  • umiejętności,
  • wkład w rozwój firmy.

Dobrze też jest przypomnieć, ile wynosi nasze obecne wynagrodzenie. Przy złożeniu podania o podwyżkę zawsze trzeba liczyć się z odmową, dlatego podkreśl, że nie wpłynie ona w żaden sposób na twój stosunek do pracy.

Podanie o pracę: czego nie robić?

Nigdy nie pisz, że podwyżka ci się należy, bo osoba pracująca na podobnym stanowisku zarabia więcej. Nie wspominaj też o trudnej sytuacji w rodzinie, zaciągniętych kredytach, budowie domu, s

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska