reklama

Podanie o podwyżkę: wzór. Argumenty, jakich warto użyć, aby szef podwyższył nasze wynagrodzenie. POBIERZ podanie o podwyżkę doc

red.Zaktualizowano 
Po złożeniu podania o podwyżkę szef może poprosić cię na rozmowę. pixabay.com
Podanie o podwyżkę to dokument, z którym niejeden z nas miał problemy. Jak uzasadnić i argumentować podanie o podwyżkę, żeby szef go zatwierdził? Podpowiadamy, jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia i co powinno się w nim znaleźć. Jak uzasadnić swoją prośbę o zwiększenie wynagrodzenia i jakich argumentów użyć, aby podanie zostało rozpatrzone pozytywnie? Poniżej znajdziesz także wzór podania o podwyżkę w formacie doc, do wydrukowania.

Któż z nas nie chciałby zarabiać więcej? Często zastanawiamy się, jak zasugerować szefowi, żeby pomyślał o podwyższeniu pensji dla nas. Jednym z takich sposobów jest napisanie podania o podwyżkę. Jest to jednak krok, który należy wykonać z wyczuciem, po namyśle i dobrym zorientowaniu się w aktualnej sytuacji firmy. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby po pierwsze nie zaszkodzić sobie, a po drugie mieć szansę na pozytywną odpowiedź. Kiedy i jak napisać podanie o podwyżkę, jakich argumentów użyć i o czym nie lepiej w piśmie nie wspominać?

Podanie o podwyżkę zacznij od „rachunku sumienia”

Zanim zaczniesz upominać się o podwyżkę, zrób „rachunek sumienia”, czy na pewno podwyżka ci się należy.

Szef spojrzy na twoje podanie o podwyżkę łaskawszym okiem, gdy:

 • swoje obowiązki wykonujesz sumiennie, często lepiej niż współpracownicy
 • masz wysokie kwalifikacje i zawsze jesteś skłonny do ich podnoszenia
 • można na ciebie liczyć w sytuacjach kryzysowych (np. nagły wyjazd służbowy, konieczność zostania po godzinach, zastępstwo chorego współpracownika itp.)
 • identyfikujesz się z firmą, wykazujesz się inicjatywą, masz pomysły racjonalizatorskie, zależy ci na tym, aby firma rozwijała się
 • inne osoby na podobnym stanowisku zarabiają więcej
 • jesteś w firmie lubiany przez współpracowników, szanujesz ich, nie wywołujesz konfliktów
 • dbasz o mienie firmowe
 • dzięki twoim działaniom firmie udało się podpisać korzystny kontrakt, wzrosła sprzedaż, marka zyskała na popularności
 • twój wynalazek lub patent został wdrożony w firmie i przynosi wymierne efekty
 • zwiększył się zakres twoich obowiązków
 • masz nowe obowiązki, które wiążą się z większą odpowiedzialnością
 • pracujesz w firmie od wielu lat i do tej pory nie dostałeś podwyżki.
Pamiętaj, aby podanie o podwyżkę własnoręcznie podpisać
Pamiętaj, aby podanie o podwyżkę własnoręcznie podpisać pixabay.com

Podanie o podwyżkę: szansa, ale też zagrożenie

Utrzymujący się najniższy w ostatnich dekadach poziomy bezrobocia sprawia, że pracownicy czują się coraz pewniej i mają coraz wyższe oczekiwania. Dlatego z większą odwagą upominają się o podwyżki. Zdają sobie sprawę z tego, że na rynku brakuje fachowców i wielu pracodawców ma problemy z ich znalezieniem, czy utrzymaniem kadry. Trzeba to jednak robić z wyczuciem.

Nigdy nie pisz, że podwyżka ci się należy, bo osoba pracująca na podobnym stanowisku zarabia więcej

Warto jednak zastanowić się, czy podanie o podwyżkę to dobry sposób upominania się o wyższe wynagrodzenie. Taka formalna droga może zostać źle przyjęta, sprawi, że być może będziesz postrzegany jako osoba roszczeniowa, z którą mogą być problemy i na lojalność której nie można liczyć. Możesz zostać zaszufladkowany jako pracownik, który dla lepszej płacy może w każdej chwili zmienić pracodawcę, a nawet znaleźć się na liście osób do ewentualnego zwolnienia. To jednak czarny scenariusz, który wcale nie musi być regułą. Warto jednak się zastanowić, czy nie ma innych sposobów. Czasami lepsza bywa rozmowa na neutralnym terenie, w której podwyżka jest tylko delikatną sugestią i w żadnym wypadku szantażem. Do tej ostatniej metody nie warto się uciekać nawet wtedy, gdy mamy na oku inną pracę. Palenie wszystkich mostów za sobą to ostatnia rzecz, jaką powinniśmy robić zmieniając pracodawcę.

Podanie o podwyżkę najlepiej napisać na komputerze
Podanie o podwyżkę najlepiej napisać na komputerze pixabay.com

Kiedy prosić szefa o podwyżkę?

Zanim poprosisz przełożonego o podwyżkę, zorientuj się w jakiej sytuacji finansowej jest firma. Jeżeli ma przejściowe kłopoty, np. mniejszą ilość zleceń, zatory płatnicze itp. zrezygnuj z rozmowy i poczekaj na lepsze czasy. Nigdy nie składaj podania o podwyżkę, gdy w przedsiębiorstwie są cięcia kosztów, zwolnienia lub gdy zamykana jest filia zakładu. Może zdarzyć się też, że firma dużo inwestuje, buduje nowy zakład, kupuje nową linię produkcyjną. Wtedy nie zawsze ma środki na podwyżki dla pracowników.

Nie wszyscy szefowie informują pracowników o kondycji firmy, dlatego dobrze jest samemu zrobić taki wywiad. Można spróbować dowiedzieć się czegoś od współpracowników lub poszperać w internecie.

Gdy upewnisz się, że firma dobrze sobie radzi na rynku możesz poprosić o podwyżkę i jeśli Twoje argumenty będą słuszne, podanie o podwyżkę może być rozpatrzone pozytywnie.

CZYTAJ TAKŻE: Kto może odmówić pracy podczas upałów? Sprawdź, jakie masz prawa

Jak napisać podanie o podwyżkę?

Podanie o podwyżkę powinno być uprzejme i rzeczowe. Powinny w nim znaleźć się wszystkie argumenty przemawiające na naszą korzyść. Warto więc podkreślić:

 • staż pracy,
 • osiągnięcia,
 • umiejętności,
 • wkład w rozwój firmy.

Dobrze też jest przypomnieć, ile wynosi nasze obecne wynagrodzenie. Przy złożeniu podania o podwyżkę zawsze trzeba liczyć się z odmową, dlatego podkreśl, że nie wpłynie ona w żaden sposób na twój stosunek do pracy.

Podanie o pracę: czego nie robić?

Nigdy nie pisz, że podwyżka ci się należy, bo osoba pracująca na podobnym stanowisku zarabia więcej. Nie wspominaj też o trudnej sytuacji w rodzinie, zaciągniętych kredytach, budowie domu, starym samochodzie, który ledwo jeździ i tym podobnych rzeczach.

Nie stosuj też szantażu wobec pracodawcy i nie groź zwolnieniem, gdy spotka cię odmowa. Nie rób tego nawet wtedy, gdy planujesz zmianę pracy. Zawsze lepiej odejść z klasą i w dobrych stosunkach z byłym szefem i współpracownikami.

Wzór podania o podwyżkę DO POBRANIA

Nie ma jednego wzoru podania o podwyżkę. Pismo powinno mieć jednak charakter urzędowy.

Podanie o podwyżkę na pewno musi zawierać:

 • nazwę miejscowości,
 • datę,
 • nasze imię, nazwisko,
 • stanowisko pracy,
 • imię, nazwisko i stanowisko osoby do której się zwracamy
 • prośbę o podwyżkę wraz z uzasadnieniem
 • podpis.

W tytule pisma powinien znaleźć się zwrot typu: „Podanie o podwyżkę”, „Prośba o podwyżkę”, „Podanie o podwyższenie wynagrodzenia”. Treść podania zależy od nas. Powinna być jednak wyczerpująca, ale przy tym dość zwięzła. Najlepiej, gdy całe podanie mieściło się na jednej stronie papieru formatu A4.

Zawsze podziękuj za odpowiedż na twoją prośbę
Zawsze podziękuj za odpowiedż na twoją prośbę pixabay.com

Ważna nie tylko treść, ale też forma podania o podwyższenie wynagrodzenia

Pismo możesz napisać ręcznie, ale lepiej będzie wyglądało przygotowane na komputerze. Nie wysyłaj go mailem, tylko wydrukuj i własnoręcznie podpisz. Podanie o podwyżkę wzór w formacie doc do wypełnienia i wydruku znajdziesz poniżej.

Zanim złożysz podanie do sekretariatu przeczytaj je jeszcze raz, albo pokaż zaufanej osobie. W ten sposób unikniesz ewentualnych błędów. Wniosek włóż do teczki, aby papier nie pogniótł się. Nie składaj go jak listu.

Nie używaj kolorowego papieru, podpisz się czarnym lub niebieskim długopisem. Nie eksperymentuj też z formatem papieru. Najlepszy jest A4. Jeżeli pismo przygotowujesz na komputerze, wybierz standardową, prostą czcionkę. Nie używaj innych kolorów czcionek poza czarnym. Wyrównaj treść pisma. Całość treści podziel na czytelne akapity.

CZYTAJ TAKŻE: Praca dla młodocianych. Jakie są zasady?

Wzór podania o podwyżkę

Pamiętaj, że poniższy wzór podania o podwyżkę to tylko przykład. Treść możesz dowolnie zmienić i dopasować do swojej sytuacji.

Wniosek o podwyżkę

Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie mojego wniosku od podwyżkę. W firmie pracuję od 15 lat. Lubię swoją pracę i czuję się mocno związany z firmą. Swoje obowiązki staram się wykonywać jak najlepiej, jestem dyspozycyjny i do tej pory nie byłem zmuszony do korzystania ze zwolnień lekarskich. Przez cały czas podnoszę swoje kwalifikacje. Ostatnio byłem odpowiedzialny za cztery duże projekty, które udało się zrealizować przed terminem. Jeden z nich został zgłoszony do prestiżowej nagrody.
Moje wynagrodzenie równe jest pensji minimalnej. Nie ukrywam, że ucieszy mnie każda podwyżka.
Mam nadzieję, że moje podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie. Jednocześnie zapewniam, że ewentualna odmowa nie wpłynie na jakość mojej pracy.
Z poważaniem
……………………
czytelny podpis

POBIERZ wzór podania o podwyżkę

Załączone pliki:

Odpowiedź na podanie o podwyżkę: co dalej?

Gdy dostaniesz odpowiedź na podanie o podwyżkę zawsze podziękuj, niezależnie od tego, czy jest pozytywna, czy wręcz przeciwnie.

Gdy dostaniesz odmowę nie traktuj tego jako osobistej porażki. Podkreśl, że rozumiesz sytuację firmy i stanowisko szefa, że nadal z zaangażowaniem będziesz wypełniał swoje obowiązki. Poproś, aby w przyszłości raz jeszcze rozważył twoją prośbę.

Po otrzymaniu upragnionej podwyżki możesz zapewnić, że dodała ci ona skrzydeł i silnej motywacji do jeszcze lepszej pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Pensja minimalna 2019. Kto na tym skorzysta? Wszystko, co musisz wiedzieć o pensji minimalnej 2019

VIDEO:Jak napisać dobre CV?

W tych zawodach potrzebują pracowników! Zobacz, gdzie możesz zarobić

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
ghosia

Wskazówki dotyczące treści podania o podwyżkę bardzo marne.Co to ma być : "Nie ukrywam, że ucieszy mnie każda podwyżka". Śmiech na sali, porady przedszkolaka.

b
bu

Trzeba było jeszcze dodać, że trzeba wejść na kolanach i wyjść bijąc pokłony. To nie jest do cholery prośba o ułaskawienie ! Żenujące porady

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3