Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podaruj innym cząstkę siebie! Krew ratuje życie i daje szansę na zdrowie

Paula Goszczyńska
Bezinteresowne oddanie swojej krwi komuś, kto tego potrzebuje, jest wspaniałym uczynkiem
Bezinteresowne oddanie swojej krwi komuś, kto tego potrzebuje, jest wspaniałym uczynkiem 123RF
Żeby uratować komuś życie, czasem wystarczy naprawdę niewiele. W naszych żyłach płynie drogocenny lek, którym możemy się dzielić i tym samym dawać nadzieję. Tak po prostu. Co roku, 14 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To idealna okazja do tego, by podziękować tym, którzy bezinteresownie oddają innym krew, a tym samym cząstkę siebie. To również szansa, aby zasilić szeregi honorowych dawców.

Dobrowolnie i z dobrego serca

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce obowiązuje zasada honorowego krwiodawstwa. Krwiodawcy oddają krew dobrowolnie i bezpłatnie na potrzeby publicznej służby krwi.

System zaopatrzenia w krew i jej składniki działa dzięki dobrej woli, altruizmowi, chęci niesienia pomocy innym oraz poświęceniu około 600 tysięcy ludzi. Są to zarówno dawcy wielokrotni, jak i pierwszorazowi. Ideę honorowego krwiodawstwa propagują organy państwowe - między innymi minister zdrowia i jednostki podległe oraz władze samorządowe. To bardzo ważne, ponieważ krwi nie można „wyprodukować”. Jej jedynym źródłem jest inny człowiek.

W każdym roku na całym świecie pobiera się około 108 milionów donacji. Prawie 50 procent tych jednostek pobieranych jest w krajach o wysokich dochodach, których społeczeństwo stanowi mniej niż 20 procent ludności świata. Średni wskaźnik oddawania krwi jest więcej niż 9 razy większy w krajach o wysokich dochodach niż w krajach o niskich dochodach.

Postaw się na miejscu potrzebującego

Transfuzje krwi co roku ratują życie milionom ludzi. Dzięki temu można pomóc pacjentom cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie życia. Krew i produkty krwiopochodne są niezbędne do wsparcia złożonych procedur medycznych i chirurgicznych.

Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, podkreśla, że najistotniejsze w tym dniu jest podziękowanie honorowych krwiodawcom za ich zaangażowanie i chęć niesienia pomocy. - Chodzi o ideę łączenia się w potrzebie z drugim człowiekiem. Bezinteresowne oddanie swojej krwi komuś, kto bardzo tego potrzebuje, jest wspaniałym uczynkiem - mówi. Jerzy Stalmasiński zwraca również uwagę na fakt, że krew potrzebna jest zawsze. - Są okresy, kiedy dawców jest mniej, bo na przykład wyjeżdżają na wakacje, a zapotrzebowanie na krew jest wtedy tak samo duże. Na szczęście dokonaliśmy istotnej zmiany mentalności u ludzi, również u honorowych dawców krwi. Zauważamy, że coraz większą rzeszę stanowią osoby, które oddają krew więcej niż tylko raz w roku. Przyczynia się to również do podniesienia ogólnej higieny życia, ponieważ sam dawca ma świadomość, że musi o siebie bardziej zadbać - informuje dyrektor.

Jak zostać krwiodawcą?

Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłość. Możesz to zrobić, jeśli: ukończyłeś 18. rok życia, a nie przekroczyłeś 65. roku życia; jesteś zdrowy, bo tylko wtedy oddana krew nie spowoduje uszczerbku na twoim zdrowiu, a pomoże biorcy; taka jest twoja decyzja.

Zgłoś się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub jego oddziału z jednym z dokumentów tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport). W rejestracji otrzymasz kwestionariusz, który należy wypełnić.

Podczas obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy w wielu miejscach w Polsce organizowane będą mobilne stacje krwiodawstwa, ale nie zabraknie również wielu atrakcji, konkursów oraz poczęstunku. Aby dowiedzieć się, gdzie i w jakich godzinach w naszym mieście możemy wziąć udział w akcji, należy zasięgnąć informacji w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa.

Każdego roku w trasę wyrusza również Czerwona Nitka. Kampania organizuje pikinki rodzinne oraz koncerty, podczas których można dobrowolnie oddać krew oraz dowiedzieć się nieco więcej o idei honorowego krwiodawstwa. Informacje o trasie kampanii dostępne są na stronie internetowej krwiodawcy.org.

Tak naprawdę niepotrzebny jest specjalny dzień, by podarować komuś krew, a tym samym szansę na życie. Jeśli jednak wciąż się wahamy, warto potraktować to jako dodatkową mobilizację.

Podzielisz się cennym lekiem?

Co roku 14 czerwca na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Krwiodawcy.Ta tradycja trwa już od 2004 roku. Ustanowiła ją Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, austriackiego lekarza immunologa. W 1901 roku odkrył on grupy krwi, a w 1930 r. otrzymał za toNagrodę Nobla.

W Polsce w dniach 22-26 listopada obchodzone są także Dni Honorowego Krwiodawstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podaruj innym cząstkę siebie! Krew ratuje życie i daje szansę na zdrowie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska