Podatki bez tajemnic i… ryzyka. Zaufaj doświadczeniu doradców podatkowych

Artykuł sponsorowany
Prawo podatkowe jest jedną z najdynamiczniej zmieniających się gałęzi prawa. Dowodem na to stwierdzenie są chociażby tegoroczne liczne zmiany, które obejmują niemalże wszystkich podatników. W gąszczu informacji, nowych usług, modyfikacji i zawiłości prawnych, warto więc zaufać doświadczeniu specjalistów i polegać na wiedzy wykwalifikowanych doradców podatkowych.

Rok 2020 przyniósł mnóstwo zmian podatkowych. Wiele z wprowadzonych rozwiązań było bardzo wyczekiwanych zarówno przez przedsiębiorców, jak i przez osoby fizyczne. Które zmiany są najważniejsze dla podatników? Z pewnością dalszy rozwój usługi Twój e-PIT, która pojawiła się już w tamtym roku i spotkała się z dużą przychylnością społeczeństwa. – Bardzo dużo osób rozlicza się elektronicznie, a usługa ta polega właśnie na tym, że mamy coraz więcej formularzy rocznych rozliczeń podatkowych udostępnionych na portalu podatkowym i coraz większa grupa osób może się rozliczać za pośrednictwem portalu Twój e-PIT – wyjaśnia Ewa Markowicz – rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze, która zaznacza, że w ubiegłym roku z tej możliwości mogły skorzystać osoby rozliczające się na formularzach PIT 37 oraz 38, natomiast w tym roku Ministerstwo Finansów rozszerzyło usługę o osoby rozliczające się na formularzach PIT 36 oraz 28.

Rozliczenie się za pośrednictwem usługi Twój e-PIT jest niezwykle proste. Wystarczy wejść na stronę internetową www.podatki.gov.pl, przejść do zakładki Twój e-PIT, wpisać dane weryfikacyjne i otworzyć swoje zeznanie podatkowe. – Które jest edytowalne, więc w każdej chwili możemy modyfikować dowolną rubrykę, np. dodając ulgę czy nazwę OPP, której chcemy przekazać swój 1% – podkreśla E. Markowicz. System jest intuicyjny, dlatego poruszanie się po portalu nie powinno nikomu sprawić większego problemu.

Z uwagi na tegoroczne zmiany, powinniśmy również zaznajomić się z pojęciami białej listy podatników VAT, mikrorachunku czy mechanizmu podzielonej płatności. Na białej liście odnajdziemy informacje o zarejestrowanych podatnikach VAT (ale też podmiotach wykreślonych z rejestru), które mają być podstawą bezpieczeństwa prowadzonych przez przedsiębiorców transakcji. Rejestr ten pozwala zweryfikować kontrahenta, za jego pomocą można sprawdzić chociażby czy w momencie płatności faktury, płatność dokonywana jest na rachunek bankowy zgłoszony do urzędu skarbowego.

Mikrorachunek z kolei jest ukłonem w stronę obywateli rozliczających się w trzech grupach podatku: PIT, CIT i VAT. Na stronie internetowej ministerstwa finansów w kilku krokach możemy wygenerować indywidualny rachunek, który jest wielkim ułatwieniem w momencie, gdy musimy zapłacić podatek. Dzięki temu udogodnieniu, podatku nie wpłacamy już na konto urzędu skarbowego, a na osobisty mikrorachunek, z którego system automatycznie pobiera kwotę do zapłaty za wskazaną należność podatkową.

Bez wątpienia kolejną kwestią, która interesuje wielu podatników są przysługujące ulgi podatkowe. – Ten wachlarz jest bardzo duży: ulga na dzieci i rehabilitacyjna są najbardziej popularne, jednak w tym roku nowością jest też ulga termomodernizacyjna, z której mogą skorzystać osoby, które modernizują swoje budynki mieszkalne, ocieplając je – wyjaśnia E. Markowicz.

Jak zaznacza doradca podatkowy Michał Rogoziński, zastępca przewodniczącej zarządu lubuskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, pozytywnie należy ocenić również tzw. zerowy PIT dla młodych. – W tym roku ustawodawca wprowadził ulgę dla osób, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia. Takie osoby, pracujące na etacie lub umowie zlecenie, są całkowicie zwolnione z podatku dochodowego – podkreśla.

Roczne rozliczenie podatkowe do tej pory kojarzyło się ze skomplikowanym i zawiłym procesem. Dzięki dostępności wielu usług online, formalności załatwimy w szybki i prosty sposób, do tego bez wychodzenia z domu. – Chcemy zaoferować obywatelom jak najwięcej usług elektronicznych, ponieważ do tego w tej chwili dąży cały świat. Niemal wszystko funkcjonuje w Internecie, w związku z czym wiele osób za rezygnuje z wizyt w urzędzie skarbowym, jednak jeśli ktoś woli załatwić swoje sprawy osobiście, oczywiście jesteśmy dostępni – dodaje rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze.

Świat Internetu idzie do przodu, dlatego w sieci pojawiają się profesjonalne portale podatkowe, które mają pomóc podatnikom zrozumieć – niekiedy skomplikowane – przepisy. Niezwykle przydatną witryną jest także nowy portal Krajowej Izby Doradców Podatkowych www.podatkibezryzyka.pl, w którym odnajdziemy specjalistyczne porady i merytoryczne odpowiedzi na nurtujące nas pytania. – Na tym portalu odnajdziemy także wszelkie dane o doradcach podatkowych, którzy działają na danym obszarze. Odnajdziemy tam informacje na temat zawodu doradcy podatkowego, który jest gwarantem prawidłowości rozliczeń z urzędem skarbowym – podkreśla Michał Rogoziński.

Zmiany podatkowe dotyczą praktycznie wszystkich: zarówno osób fizycznych, podmiotów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i osoby prawnych. Nowe regulacje nie dla wszystkich są zrozumiałe, ale mimo to należy wiedzieć, co oznaczają dla każdego z nas. Jakie są udogodnienia? Jakie przyniosą konsekwencje? Jakie ewentualne dodatkowe czynności powinniśmy wykonać? Właśnie w takich sytuacjach nieoceniona jest pomoc doradców podatkowych. Kto korzysta z wiedzy specjalistów? – Najczęściej przedsiębiorcy. Rzadziej osoby fizyczne, chociaż osoby fizyczne również mają problemy z organami podatkowymi, natomiast przepisy dotyczące przedsiębiorców są zdecydowanie bardziej skomplikowane i dynamiczne, dlatego jest to najliczniejsza grupa – odpowiada M. Rogoziński.

Doradca podatkowy gwarantuje bezpieczny rozwój przedsiębiorstwa: to właśnie on – przy nieustannych nowelizacjach i zmianach prawnych – pozwoli zachować stabilność i mocną pozycję na rynku, a przy tym będzie też ogniwem łączącym przedsiębiorcę i administrację skarbową. Jego wiedza, to nie tylko gwarancja prawidłowości rozliczeń, ale również fachowe doradztwo przy trudnych decyzjach biznesowych.

Doradca podatkowy to osoba zaufania publicznego. By zasłużyć na takie miano, doradca musi posiadać wysokie kwalifikacje – wyższe wykształcenie, specjalistyczną wiedzę, a także bogate doświadczenie z zakresu szeroko rozumianego prawa finansowego oraz innych dziedzin prawa. Coraz częściej przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że nie wystarczy podjąć współpracy z kimś, kto zna się na podatkach, a coraz ważniejsze staje się podjecie współpracy z profesjonalnym doradcą i to nie tylko w przypadku dużych przedsiębiorstw. Doradca podatkowy staje się niezbędny nie tylko w relacjach przedsiębiorca – administracja skarbowa, ale też podatnik nieprowadzący działalności gospodarczej – administracja skarbowa. Warto podkreślić, że doradca podatkowy nie tylko musi posiadać wysokie kwalifikacje potwierdzone zdanym egzaminem państwowym, ale też musi być bezwzględnie członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych, która czuwa nad prawidłowym wykonywaniem zawodu. Właśnie dlatego stając przed wyborem doradcy, który będzie naszym partnerem w biznesie, powinniśmy rzetelnie zweryfikować daną osobę, może w tym pomóc chociażby portal KIDP www.podatkibezryzyka.pl.

Poznaj nas na Facebook'u: www.facebook.com/lubuski.KIDP/?epa=SEARCH_BOX

Dodaj ogłoszenie