Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podawanie Komunii Świętej na rękę jest niebezpieczne? Ruszyła akcja „STOP Komunii Świętej na rękę!”

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
1 października br. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi rozpoczęło akcję informacyjną „STOP Komunii Świętej na rękę!”, która jest wyrazem troski świeckich środowisk katolickich o oddawanie należnej czci Najświętszemu Sakramentowi Ciała i Krwi Pańskiej.
1 października br. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi rozpoczęło akcję informacyjną „STOP Komunii Świętej na rękę!”, która jest wyrazem troski świeckich środowisk katolickich o oddawanie należnej czci Najświętszemu Sakramentowi Ciała i Krwi Pańskiej. fot. unsplash.com
1 października 2020 r. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi rozpoczęło akcję informacyjną „STOP Komunii Świętej na rękę!”, adresowaną do wiernych Kościoła katolickiego. W tej sposób chce wyrazić zaniepokojenie świeckich środowisk katolickich praktyką udzielania Wiernym Kościoła katolickiego Komunii Świętej na rękę.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, akcja skierowana do sumień i umysłów wiernych została zainicjowana z troski świeckich środowisk katolickich o oddawanie należnej czci Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie.

SKCh: Podawanie Komunii Świętej na rękę jest niebezpieczne i nieuzasadnione

„Liczne głosy sympatyków i przyjaciół Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi skłoniły nasze Stowarzyszenie do umieszczenia w wybranych dużych miastach naszego kraju banerów „STOP Komunii Świętej na rękę!” oraz do przygotowania broszury pt. „W tej Hostyi jest Bóg żywy”, zawierającej dokładne wyjaśnienia powodów, dla których podawanie Komunii Świętej na rękę jest niebezpieczne i nieuzasadnione ze względów religijnych oraz sanitarnych – czytamy w komunikacie.

Ochrona przed profanacją

Jak tłumaczy Stowarzyszenie, udzielanie wiernym Komunii Świętej w Najświętszej Postaci Eucharystycznej Ciała Chrystusa na rękę miało wprawdzie miejsce w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, ale dochowywano wszelkich zasad, które pozwalały na ochronę każdego okrucha Hostii przed zgubieniem i profanacją. Wówczas zarówno wierni, jak i kapłani dokonywali puryfikacji (obmycia) dłoni przed oraz po dotknięciu Komunii Świętej. Takie postępowanie miało na celu ustrzeżenie każdego okrucha, będącego Ciałem Chrystusa, przed niezamierzoną oraz zamierzoną profanacją.

Zobacz też: Policja ws. profanacji hostii w Jaśle: Przekazaliśmy sprawę gimnazjalistów do sądu

Rozwój świętej liturgii, a także pogłębiająca się cześć do Najświętszego Sakramentu w ciągu wieków sprawiły, iż wypracowano i przyjęto w Kościele Katolickim praktykę, która w sposób dotychczas najpełniejszy łączy w sobie najwyższą cześć do Najświętszego Sakramentu, wyrażającą się w postawie klęczącej (przyjmowanej podczas adoracji), z troską o każdą najmniejszą nawet cząstkę Ciała Pańskiego przyjmowanego do ust w asyście ministranta trzymającego patenę.

Masowa utrata wiary w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie

Przeciwnie zaś do tej praktyki, rozwinęła się w ostatnich dziesięcioleciach - zwłaszcza na Zachodzie - praktyka udzielania Komunii Świętej na rękę, która stopniowo z formy warunkowo dopuszczonej w niektórych miejscach, stała się w ostatnim czasie w wielu miejscach obligatoryjną. Forma ta, jak pokazuje wieloletnie już doświadczenie krajów zachodnich, przyczynia się do masowej już utraty wiary w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz licznych nadużyć i profanacji.

- O przypadkach niegodnego traktowania Hostii oraz o profanacji Ciała Chrystusa piszemy w broszurze „W tej Hostyi jest Bóg żywy”. W tej publikacji opisujemy również znane z ostatnich lat Cuda Eucharystyczne, potwierdzające, że w każdym okruchu Najświętszego Sakramentu jest obecny sam Pan Jezus – informuje Stowarzyszenie.

Podawanie Komunii Świętej do ust jest bezpieczniejsze?

- Odnosząc się do praktyki podawania ze względów sanitarnych Komunii Świętej na rękę uważamy, że Hostia podawana przez Kapłana bezpośrednio do ust jest mniej narażona na zetknięcie się z ewentualnymi zanieczyszczeniami, ponieważ nie dochodzi do styczności z ręką wiernego przyjmującego Najświętszy Sakrament. Sposób podawania Komunii Świętej do ust jako bezpieczniejszy dla wiernych uznała m.in. grupa 21 lekarzy z Austrii oraz Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich we Włoszech. 27 lekarzy różnych specjalizacji z Niemiec wskazuje również, że udzielanie Komunii Świętej na rękę wcale nie jest żadną bezpieczniejszą alternatywą dla Komunii Świętej udzielanej do ust.

Oddanie należytej czci Najświętszemu Sakramentowi

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, kierując się troską o oddawanie należytej czci Najświętszemu Sakramentowi, zachęca wiernych do włączenia się w akcję „STOP Komunii Świętej na rękę!” i zapoznanie się z szerszymi informacjami, które można znaleźć na specjalnie dedykowanej akcji „STOP Komunii Świętej na rękę!” stronie internetowej „Ciało Chrystusa”

Ks. Adam Sapieha: Dwie formy są właściwe

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do rzecznika prasowego Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, ks. Andrzeja Sapiehy.

- W Polsce już od kilku lat obowiązują dwie formy przyjmowania Komunii Świętej – bezpośrednio do ust i na rękę. Wierny sam decyduje, w jaki sposób chciałby ją przyjąć. Obecnie, w czasie pandemii koronawirusa, ze względów bezpieczeństwa, władze kościelne zalecają przyjmowanie Komunii Świętej na rękę. Ale ostateczna decyzja należy do wiernego - mówi ks. Andrzej Sapieha.

źródło: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi

Zobacz też: Cud eucharystyczny w Legnicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska