Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podczas remontu w centrum odkryto piwnice sprzed lat. Kiedyś stały tutaj przecież budynki [ZDJĘCIA]

Tomasz Rusek
Dawne piwnice są pod ul. Herberta, blisko magistratu
Dawne piwnice są pod ul. Herberta, blisko magistratu Tomasz Rusek
O tym, że podczas remontu ul. Sikorskiego odkryto ślady sprzed lat, wiemy od Stanisława Sinkowskiego z muzeum. Gdy na wysokości Starego Domu Towarowego wykopano niedawno resztki naczyń sprzed setek lat, mówił, że wcześniej dokopano się też do starych piwnic.

Co ciekawe, piwnic jeszcze nie zasypano. Udało się nam je odnaleźć przy ul. Herberta. To ulica odchodząca od remontowanej ul. Sikorskiego. Jednak fachowcy ją też - na niewielkim odcinku - rozkopali. I wtedy właśnie ukazały się resztki murów i piwnic. To pozostałości po budynkach, które były w tym miejscu.

Odsłonięte dziury są spore, bez trudu wślizgnąłby się w nie człowiek. Na to jednak zgody nie dostaliśmy. Pozwolono nam jednak wejść na plac budowy i zrobić kilka zdjęć z bliska. Można dostrzec, że wnętrza piwnic są nieco zasypane. Wiele więcej nie widać. Cegła jest ładna, zdrowa, spoiny też. Widać, że była to solidna robota.

Przypomnijmy: takich znalezisk będzie bardzo dużo. Mówił nam o tym - jeszcze przed startem przebudowy ul. Sikorskiego - regionalista i miłośnik historii Robert Piotrowski.

- Gdy patrzy się na stare zdjęcia miasta, widać, że dawna zabudowa była w miejscu obecnej ulicy. Jeśli staniemy na wysepce tramwajowej koło katedry, to można powiedzieć, że jej krawędź, w dużym uproszczeniu, wyznacza linię dawnych kamienic - wyjaśnia R. Piotrowski. Mówiąc wprost: nitka głównej ulicy miasta w kierunku głównego skrzyżowania i położony przy niej chodnik są w miejscu dawnych zabudowań! Podobnie ma się to z dalszym odcinkiem ul. Sikorskiego (przy Rossmannie aż do Parku 111).

Budynki, które kiedyś tam stały, zostały wyburzone, ale ich piwnice po prostu zasypano i na nich powstał nowy układ komunikacyjny. Były już przykłady. Przekonali się o tym budowniczy banku przy ul. Hawelańskiej, którzy przed laty odkryli całe piwnice. A przy stawianiu toalety na Wełnianym Rynku maszyny trafiły na fundamenty.

Z kolei 20 lat temu, przy remoncie fontanny, pod ziemią znaleziono... rurę gazową, która zasilała dawny neon. Ale strachu narobiła!

Modernizacja ul. Sikorskiego oznacza także wymianę torowisk, podkładów pod szynami, chodników, a w okolicy pomnika Adama Mickiewicza (który zostanie nieco przesunięty) powstanie rondo. W ramach tej inwestycji na odcinku od ul. Pionierów do ul. Chrobrego stworzony zostanie deptak. To najbardziej kontrowersyjny element inwestycji za ponad 55 mln zł. Część mieszkańców i radnych jest zdania, że wyłączenie ruchu samochodów przy Starym Rynku zatka centrum miasta. Inwestycja powinna się zakończyć w 2019 r.

WIDEO: Remont ul. Sikorskiego w Gorzowie (maj 2018)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto