Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas świąt zadbaj o serce: jedz dużo ryb, a do potraw używaj głównie ziół

(oprac.dam)
Święta to czas, kiedy zwykle rezygnujemy ze zdrowego żywienia i obarczamy serce nadmiernymi ilościami tłuszczu i cholesterolu. A oto kilka rad, jak przygotować zdrowe świąteczne menu. Podajemy też przepis na zupę według Karola Okrasy.

Świąteczne potrawy często bazują na szkodliwych tłuszczach zwierzęcych, a słodkie desery dostarczają pustych kalorii. Tymczasem serce wymaga diety bogatej w tłuszcze nienasycone i błonnik, które redukują poziom "złego" cholesterolu.

Przygotowując świąteczne menu zastąpmy niezdrowe składniki potraw ich wartościowymi odpowiednikami. A oto kilka rad jak takie zdrowe menu przyrządzić.

- Przyrządzając sosy do świątecznych sałatek używajmy jogurtu. Jest zdrowszy od śmietany, ponieważ zawiera mniejsze ilości tłuszczu. Zastosujmy jogurt także do zagęszczenia sosów do potraw mięsnych.

- Do smażenia świątecznego karpia, wykorzystajmy oliwę z oliwek. W przeciwieństwie do zwykłych olejów, jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają redukować ilość "złego" cholesterolu bez jednoczesnego obniżania poziomu "dobrego" cholesterolu

- Świąteczne dania główne urozmaićmy zdrowymi dodatkami. Zastąpmy tradycyjne ziemniaki kaszą lub brązowym ryżem. Produkty te są bogate
w błonnik, który wspomaga pracę jelit oraz obniża poziom "złego" cholesterolu.

- Święta kojarzą się nam z aromatycznymi zapachami. Do przyprawienia sałatek i mięs używajmy ziół: bazylii, tymianku, kolendry. W przeciwieństwie do soli, zioła nie podnoszą ciśnienia krwi. Dzięki nim zyskamy zdrowe i pełne smaku potrawy.

Świąteczne menu to także ryby. Wzbogaćmy je o ryby morskie. Są one cennym źródłem kwasów omega 3, które obniżają poziom trójglicerydów i podwyższają frakcję korzystnego cholesterolu. Dzięki temu redukują ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Jak podkreśla prof. Zbigniew Gaciong, ekspert programu "Serce na nowo", cholesterol razem z trójglicerydami i kwasami tłuszczowymi tworzy tak zwane lipidy, które stanowią część składową komórek.

- Należy pamiętać, że dieta sprzyjająca profilaktyce miażdżycy powinna cechować się niskim spożyciem nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i soli, a wysokim spożyciem błonnika pokarmowego i witamin - mówi profesor Z. Gaciong. - Zdrowymi świątecznymi przekąskami są orzechy i migdały. Regularne spożywanie migdałów obniża ryzyko choroby niedokrwiennej serca.( więcej o programie "serce na nowo" na www.sercenanowo.pl)

Starajmy się, aby spożywanie posiłków nie stanowiło głównego punktu świąt, a było jedynie miłym i zdrowym dodatkiem. Spędzanie świąt w pozycji siedzącej powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej, oraz podwyższa poziom cholesterolu.

Największym sprzymierzeńcem zdrowego serca jest ruch. Nawet półgodzinny spacer poprawia trawienie i obniża ciśnienie krwi. Wysiłek fizyczny pomaga także redukować "zły" cholesterol. Rodzinny spacer będzie nie tylko miłą, ale także zdrową formą spędzania świąt.

Świąteczna zupa z karpia według Karola Okrasy:

Składniki: 1,5 l wywaru rybnego z karpia, 180 g filetów z karpia bez skóry, 3 pędy selera naciowego, 2 marchewki, 1 cukinia, 4 cebule dymki, 1 mała młoda kapusta, 1 cytryna, 2 liście laurowe, 1 g szafranu, 4 obrane pomidory, 150 ml białego wytrawnego wina, 1 pęczek świeżej kolendry, sól, pieprz, oliwa z oliwek.

Sposób wykonania

- wszystkie warzywa kroimy w drobną kostkę

- na gorącej oliwie podsmażamy najpierw marchewkę, następnie dodajemy cebulę, bakłażana, cukinię, seler naciowy i listki laurowe- podsmażamy bardzo delikatnie bez koloru, dodajemy szafran i zalewamy wszystko białym winem

- kiedy wino odparuje, dodajemy pomidory, a kiedy się podduszą - młodą kapustę

- podduszone warzywa zalewamy przecedzonym przez sito wywarem rybnym; gotujemy na małym ogniu 10-15 minut, doprawiając solą i pieprzem

- filety z karpia marynujemy w soku z cytryny i układamy delikatnie w gotującej się zupie. Wszystko jeszcze raz zagotowujemy i podajemy posypane świeżą kolendrą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska