Warto zobaczyć w Nowej Soli. Park Fizyki
Park Fizyki, czyli „Centrum Matematyczno – Informatyczno – Przyrodnicze – OdraN” podczas wakacji cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców z Nowej Soli i okolicy. Miejsce, w którym można atrakcyjnie spędzić dużo czasu, podoba się już od sześciu lat. Wielu młodych gości wraca, a wciąż wiele osób przyjeżdża pierwszy raz.
– U nas odbywa się nauka przez zabawę – zachęcają pracownicy parku, ubrani w zielone koszulki, chętnie pomagają i wyjaśniają, jak korzystać z niemal pięćdziesięciu przyrządów. Służą one do przeprowadzania eksperymentów i doświadczeń.
Co robić z dziećmi? Ciekawe miejsce w Nowej Soli
Park podzielony został na działy pt: mechanika, akustyka, optyka, haptyka, hydrostatyka i olfaktologia. W dziale haptyka używamy zmysłu dotyku, a olfaktologia umożliwia bliższe poznanie zmysłu węchu.
Urządzenia z zakresu mechaniki:
to duża platforma równowagowa, szalone piłki, duża platforma obrotowa, wózki na szynach wraz z torowiskiem do zabudowy w terenie, równoważnia indywidualna – walcowa, równoważnia indywidualna – sferyczna, pchanie i ciągnienie skrzyni, mała platforma obrotowa (piruet), dwie sprzężone huśtawki, wielobloczek.
Urządzenia z zakresu akustyki:
dudnienia, dzwony rurowe, kamienne cymbały (litofon), ogniskowanie dźwięku, echo – komora, cymbały (ksylofon), rakieta gongów, gong wietrzny płaski, fletnia pana, trójkąty, gong tam-tam, platforma grająca.
Urządzenia z zakresu hydrostatyki: wir wodny, nurek Kartezjusza, woda w wirującej kuli, woda w obracanym cylindrze, pompa czerpakowa, waga hydrauliczna.
Urządzenia z zakresu optyki:
lustro walcowe o zmiennej krzywiźnie, kalejdoskop, dwa polaryzatory, dysk Benhama, wirujący krater, spirala, tarcza Newtona, składanie twarzy, peryskop, siatka dyfrakcyjna, stopnie szarości, oddychający prostokąt, wirująca gwiazda, dwa zwierciadła – efekt nieskończoności, pryzmat glicerynowy, kalejdoskop gigant.
Haptyka: ścieżka fakturalna.
Olfaktologia: ścianka zapachowa.
– Bardzo nam się tutaj podoba i polecamy to miejsce innym – zgodnie potwierdzają koledzy Aleks i Alan. Bardzo chcieli zobaczyć ten park.
– Nowosolski Park Fizyki to miejsce, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i młodzieży. Byliśmy wcześniej ze starszym, szesnastoletnim synem i też chwalił to miejsce. Teren jest piękny, zadbany. Można wykonywać różne doświadczenia – zachwala pani Joanna, która razem z synem, jego kolegą i swoją koleżanką przyjechała z Witnicy. – Wybraliśmy się do Nowej Soli na całodniową wycieczkę pociągiem. Podoba nam się miasto. Jest ładnie ukwiecone – dodaje.
Berenika i Laura zajęły miejsca w skrzyni, którą ciągnie po specjalnej nawierzchni dziadek dziewczynek. To dział mechaniki. Dzieci jeszcze o tym nie wiedzą, ale cieszą je możliwości zabawy. Kilkuletnie zielonogórzanki są zachwycone miejscem.
Rodziny z dziećmi utrwalają chwile na zdjęciach. Młodzież chętnie zajmuje platformę obrotową i sprzężone huśtawki. Pan Dariusz z synem przychodzi do Parku Fizyki regularnie. – Jest co robić. Jest dużo cienia, a bilety są tanie – wymienia zalety.
Park Fizyki. Kiedy czynny?
Park powstał na zalesionym terenie. Urządzenia wkomponowane są w otoczenie. Wysokie drzewa dają dużo cienia. Kiedy pada deszcz, można się skryć w drewnianych wiatach.
Sezon w Parku Fizyki trwa od kwietnia do października. Podczas wakacji jest czynny od poniedziałku do niedzieli, w godz. 12–18. W pozostałych miesiącach w sezonie od poniedziałku do piątku,w godz. 10–18, a w soboty i niedziele, w godz. 12–18.
Park Fizyki. Po ile bilety?
Bilety: normalny to 6 zł, a ulgowy 4 zł. Warsztaty tematyczne są dodatkowo biletowane. Wydarzenia organizowane w parku można śledzić w mediach społecznościowych. Miejscem opiekuje się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Soli. Z danych MOSiR-u wynika, że park odwiedziło w ubiegłym roku ponad 17 tysięcy osób.
Zobacz to miejsce na mapie:
Czytaj też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?