Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlegasz pod związek Eko-Przyszłość? Przeczytaj koniecznie!

(cs)
Na Państwa pytania odpowiadał Krzysztof Karpiński, kierownik referatu ochrony środowiska w Związku Międzygminnym Eko-Przyszłość.
Na Państwa pytania odpowiadał Krzysztof Karpiński, kierownik referatu ochrony środowiska w Związku Międzygminnym Eko-Przyszłość. Filip Pobihuszka
Co zrobić ze starą pralką, skoszoną trawą, przeterminowanymi lekami, przepalonymi żarówkami, wyczerpanymi bateriami, starymi klejami, farbami? Na takie właśnie pytania odpowiadał wczoraj fachowiec przy naszym redakcyjnym telefonie.

- Co zrobić z popiołem. Do którego pojemnika mam go wrzucić?
- Jeżeli to jest popiół tzw. drzewny, wrzucamy go do pojemnika na odpady biodegradowalne. Można go też wykorzystać jako naturalny nawóz, np. w ogródku. Popiół, który powstał po spaleniu węgla, wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.

- Mam domek w Jodłowie, z którego korzystam tylko latem. Ile będę płacił za śmieci?
- Zgodnie z przyjętym regulaminem, właściciele domków letniskowych będą płacić za odpady od maja do końca września. Jest to opłata obligatoryjna. Można też zgłosić chęć posiadania pojemnika np. od kwietnia. Wtedy wystarczy złożyć deklarację w odpowiednim urzędzie gminy lub Związku Międzygminnym ,,Eko-Przyszłość".

- Mieszkam w domku jednorodzinnym w Siedlisku. Jak będzie u nas wyglądała ,,rewolucja" śmieciowa?
- Właściciele domków jednorodzinnych, którzy zgłoszą chęć segregowania śmieci, będą korzystać z dwóch pojemników (na odpady biodegradowalne i zmieszane) oraz z trzech worków (na papier, tworzywa sztuczne i szkło).

- Jak będzie wyglądał odbiór śmieci w budynku wielolokalowym?
- Niedaleko takiego budynku będą stały pojemniki na każdą frakcję odpadów (najczęściej w tych samych miejscach, co do tej pory). W tym przypadku, śmieci będą wywożone częściej - odpady biodegradowalne i zmieszane - minimum raz w tygodniu, a papier, tworzywa sztuczne i szkło - dwa razy w miesiącu.

- Mieszkam w domku jednorodzinnym, czy będę sam musiał kupić worki i pojemniki?
- Nie. Operator, który wygrał przetarg ma obowiązek dostarczyć do wszystkich mieszkańców odpowiednie pojemniki, i to za darmo!

- Co będzie się działo ze śmieciami po naszej selekcji. Chciałbym usłyszeć na ten temat prawdziwą odpowiedź.
- Zapewniam, że na pewno nikt tych posegregowanych śmieci nie zmiesza. Jednego dnia operator wywiezie odpady zmieszane, drugiego - biodegradowalne, trzeciego pozostałe, te zebrane selektywnie.

- Czy mam myć plastikowe pojemniki po śmietanie, oleju, puszki po sardynkach?
- Nie. Natomiast dobrze jest z grubsza usunąć zawartość takiego opakowania. Nie wrzucajmy np. plastikowego pojemnika z przeterminowanym w środku jogurtem!

- Co zrobić z pojemnikiem po mleku w kartonie lub soku?
- To są tzw. opakowania wielomateriałowe, wrzucamy je więc do pojemnika razem z plastikiem.

- Gdzie najlepiej wyrzucić skoszoną trawą?
- To jest odpad biodegradowalny.

- Mam w ogródku kompostownik. Co mam w takiej sytuacji zrobić?
- Najlepiej zarejestrować go. Na stronie internetowej Związku Międzygminnego można pobrać odpowiedni druk. Wtedy operator nie dostarczy już pojemnika na odpady biodegradowalne.

- Co mam zrobić z obierkami po ziemniakach?
- To jest typowy odpad biodegradowalny.

- Od czego zależy wysokość opłaty za wywóz śmieci?
- Po pierwsze od ilości osób zgłoszonych w deklaracji (niezameldowanych!), po drugie od chęci segregowania śmieci.

- Moja córka studiuje w Poznaniu. I praktycznie nie ma jej w domu. Czy mam wykazywać ją w deklaracji?
- Oczywiście, że nie. Pańska córka najprawdopodobniej będzie płacić za śmieci w miejscowości gdzie studiuje.

- Mam starą zepsutą pralkę. Czy mogę ją wystawić przed domem?
- Dwa razy w roku będzie organizowany wywóz tzw. odpadów wielkogabarytowych (wiosną i jesienią). Można też samemu ją zawieźć (za darmo!) do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). W przypadku Nowej Soli punkt taki będzie się znajdować się przy oczyszczalni ścieków przy ul. Polnej (dni powszednie będzie otwarty od godz. 11.00 do 19.00, w soboty od godz. 9.00 do 14.00).

- Do którego pojemnika wrzucamy metalowe opakowania, np. puszki po napojach, konserwy?
- Do pojemnika na odpady plastikowe.

- Mam małe dzieci. Co począć z zużytymi pampersami?
- Pampersy wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.

- W domowej szufladzie uzbierałam już poro leków przeterminowanych. Żal mi je wyrzucać do zwykłych śmieci. Co z tym zrobić?
- Są dwa wyjścia. Można je oddać w PSZOK-u (do 10 kg rocznie na jednego mieszkańca) albo w aptece lub punkcie aptecznym. U nas takich punktów jest 33.

- Prowadzę działalność gospodarczą. Czy powinienem złożyć deklarację?
- Tak, gdyż zgodnie z wolą zgromadzenia związku, objęliśmy również systemem gospodarowania odpadami nieruchomości niezamieszkałe.

- Jestem właścicielem domu, w którym nikt nie mieszka. Czy mam złożyć deklarację?
- Tak, ale w deklaracji, w miejscu gdzie wykazujemy ilość osób zamieszkałych, proszę wpisać cyfrę ,,zero".

- Prowadzę kiosk Ruchu. Ile będę miesięcznie płacił za śmieci?
- W przypadku selekcji odpadów - 18 zł, w przypadku jej braku - 30 zł.

- Jak będzie wyglądała akcja wyjaśniająca zasady ,,rewolucji" śmieciowej?
- Do wszystkich mieszkańców powinny już dotrzeć ulotki pokazujące, jak będzie u nas wyglądała segregacja śmieci. Lada dzień w mieście pojawią się też plakaty.

- Czy ze szklanych butelek trzeba przed wyrzuceniem usuwać papierową etykietę, metalową nakrętkę czy plastikowy dozownik?
- Starajmy się, żeby z przyczyn technologicznych tzw. odpady opakowaniowe były jednorodne (bez nakrętek metalowych i dozowników). To bardzo zanieczyszcza tzw. stłuczkę szklaną.

- Jakie najczęściej popełniamy błędy podczas segregowania śmieci?
Jest ich wiele. Nie zgniatamy opakowań, mieszamy frakcje, wrzucamy do pojemników lub worków odpady, których nie należy segregować, wrzucamy opakowania z zawartością.

- Jak będzie wyglądała segregacja śmieci w 10-piętrowym wieżowcu, w którym jest np. 66 mieszkań? Co się stanie, jeżeli ktoś się w tym budynku ,,wyłamie"?
W budynkach wielorodzinnych decyzję, czy mieszkańcy chcą czy nie chcą segregować, podejmuje zarządca po konsultacji z nimi. Decydują oni wtedy o rodzaju zbiórki i solidarnie przestrzegają tych zasad. W przypadku zadeklarowania selektywnej zbiórki, a później nieprzestrzegania tego, trzeba się liczyć, że zostanie wszczęte postępowanie administracyjne i podniesiona opłata za brak segregacji.

- Jakie sankcje czekają osobę, która zadeklarowała segregację i z tego tytułu mniej płaci, a nie potrafi tego robić lub robi to źle?
25 kwietnia związek rozpoczął kampanię informacyjno-edukacyjną, żeby takich błędów unikać. Każdy właściciel otrzyma też materiały informacyjne. Są organizowane spotkania z właścicielami nieruchomości na terenie 13 gmin, publikowane będą artykuły w prasie i spoty informacyjne w radiu. Jeżeli to nie pomoże, związek podejmie decyzję administracyjną o podwyższonej opłacie za odbiór odpadów komunalnych.

- Co zrobić np. z zakrętkami od słoików, celofanem, fusami po kawie, torebkami po herbacie, przepalonymi żarówkami, wyczerpanymi bateriami, starymi klejami, farbami, itd.
- Wszystko zależy od rodzaju materiału, z którego odpad został wykonany. Metalowe zakrętki, celofan wrzucamy do żółtego worka z tworzywami i metalami. Fusy po kawie, torebki po herbacie do worka z odpadami biodegradowalnymi. Żarówki, baterie, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawozimy do PSZOK (punktu stałego zbierania odpadów komunalnych) lub można je wystawić przed posesją (dwa razy w roku).

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska