Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podniebny Gorzów odc. 6: Osiedle Dolinki

Aleksandra Bulaczek
Wideo
od 16 lat
Witamy Was w kolejnym odcinku o „Podniebnym Gorzowie”, w którym opisujemy dla Was miejsca i obiekty, z których słynie to dostojne, lubuskie miasto. Jednak nie tylko piszemy dla Was o grodzie nad Wartą. Przede wszystkim bowiem macie niepowtarzalną okazję przyjrzeć się miastu z zupełnie innej perspektywy. I to jakiej! Podniebnej!

A jakie obiekty obejrzymy w tym odcinku? Będzie ich sporo, ale my opiszemy dla Was trzy, mianowicie Filharmonię Gorzowską, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta oraz Cmentarz Świętokrzyski.

Zacznijmy od Filharmonii, która zawsze serwuje mieszkańcom wyjątkowe repertuary symfoniczne. Orkiestra, która raczy mieszkańców wspaniałymi koncertami jest pierwszą gorzowską orkiestrą złożoną z etatowych muzyków. Jej założycielem i dyrektorem był dyrygent, Piotr Borkowski.

Jednak nie tylko kunszt muzyków porywa serca Gorzowian. Już sam obiekt Filharmonii robi nie lada wrażenie. Zaczęto go wznosić w roku 2009, a budowę ukończono dwa lata później. Fundusze na tak wspaniałą inwestycję, którą dziś może szczycić się miasto, pozyskano z funduszy unijnych oraz ze środków finansowych budżetu Miasta.

Wnętrze obiektu to nie tylko zapierająca dech w piersi sala koncertowa główna z 598 miejscami. To także sala kameralna na 150 osób, sale prób dla sekcji smyczkowej i dętej oraz otwarty dziedziniec, foyer górne i dolne oraz gustowny bufet.

Jeśli już mieliście okazję delektować się koncertami w Filharmonii Gorzowskiej, skierujcie swoje kroki w kolejne miejsce. Jest nim Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta. Czy wiecie, że jest to najstarsze Muzeum w naszym regionie? Istnieje od 8 września 1945 roku i już sam ten fakt zasługuje na Wasze zainteresowanie. A jakie „skarby” i tajemnice skrywa? Przede wszystkim zacznijmy od tego, że w jego struktury wchodzą cztery oddziały: Muzeum Sztuk Dawnych, oddział „Spichlerz”, Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej oraz Muzeum Grodu Santok.

Muzeum Sztuk Dawnych (zespół willowo-parkowy), to przede wszystkim wystawy stałe, takie jak: gabinet rycin, dawna sztuka zdobnicza czy wnętrza w stylu biedermaier.

Warto wspomnieć, że pod koniec sierpnia 2017 roku, do Muzeum Sztuk Dawnych trafił krucyfiks datowany na ok. 1500 rok, który przekazała parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przed feralnym dla gorzowskiej katedry 1 lipca, krucyfiks trafił do konserwacji, dzięki czemu uniknął zniszczenia podczas pożaru.

Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej to natomiast oddział Muzeum im. Dekerta, w którym goście mogą zobaczyć środki transportu wiejskiego, rozmaite maszyny i sprzęty rolnicze, a także wiejskie warsztaty, jak na przykład kuźnię czy maglarnię. To znakomita okazja ku temu, by przenieść się w czasie do sielskich krain i zobaczyć, jak niegdyś w pocie czoła pracowali nasi pradziadkowie oraz nasze babcie.

Zobacz film w jakości fullHD

Kolejną historyczną odsłoną Muzeum jest oddział Gród Santocki. Można tu podziwiać ekspozycję archeologiczną w całości poświęconą znaleziskom odkrytym w tej urokliwej wsi, której krajobrazy obejmują zlewiska Warty oraz Noteci.

I jeszcze oddział „Spichlerz”. To najstarszy, a zarazem największy obiekt Muzeum im. Dekerta. Budynek jest zabytkiem sztuki ciesielskiej, w którego wnętrzu można podziwiać między innymi wystawy stałe poświęcone dziejom Gorzowa oraz bogatą galerię obrazów Jana Korcza.

Kolejną odsłoną dostojnego Gorzowa będzie miejsce pełne ciszy i zadumy. Mowa o Cmentarzu Świętokrzyskim. Nekropolia ta została założona ok. 1890 roku. Znajduje się na niej około 7 tysięcy mogił, które zawsze, a w szczególności 1 listopada – jednoczą wokół siebie pełnych refleksji mieszkańców.

Głodni dalszych, miejskich ciekawostek? Zapraszamy Was do śledzenia „Podniebnego Gorzowa”, w którym będziemy opisywać dla Was kolejne obiekty i miejsca związane z północnym miastem naszego województwa.

---> OGLĄDAJ WSZYSTKIE ODCINKI PODNIEBNEGO GORZOWA

Sponsorzy odcinka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska