Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podniebny Gorzów. Zabieramy Was na kolejną przygodę w przestworzach!

Aleksandra Bulaczek
Wideo
od 16 lat
Witajcie w kolejnym odcinku „Podniebnego Gorzowa”. Dziś zabierzemy Was w podróż po obrzeżach miastach, ale nie myślcie sobie, że będzie to eskapada bez ciekawostek! Nie tylko bowiem centrum miasta skrywa miejsca warte Waszej uwagi. Dziś przybliżymy Wam m.in. biznesowe serce Gorzowa, czyli Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Zapraszamy na kolejną przygodę w przestworzach!

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (K-SSSE) to jedna z czternastu specjalnych stref ekonomicznych zlokalizowanych na terenie zachodniej Polski z 29 podstrefami inwestycyjnymi w województwach: lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Została ustanowiona w 1997 r. przez rząd Włodzimierza Cimoszewicza i początkowo miała działać do roku 2017. Jednak w roku 2008 r. pierwszy rząd Donalda Tuska przedłużył działanie strefy o 3 lata, do końca 2020 r. Ostatecznie, w 2013 r. drugi rząd Donalda Tuska przedłużył działanie strefy o 6 lat, czyli do 2026.

Od momentu swojego powstania Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna sukcesywnie wspiera i obsługuje zarówno inwestorów krajowych, jak i zagranicznych. Na terenach inwestycyjnych powstają nowe fabryki, a tym samym nowe miejsca pracy nie tylko dla Gorzowian, ale i sporej rzeszy Lubuszan z różnych zakątków regionu.

Warto odnotować, że strefa jest najszybciej rozwijającą się polską specjalną strefą ekonomiczną zarówno pod względem finansowym, jak i terytorialnym. Oferuje przedsiębiorcom polskim oraz zagranicznym niezwykle bogaty wybór terenów w pełni przygotowanych do rozpoczęcia inwestycji od zaraz. Te i wiele innych zalet jakie płyną z rozpoczęcia współpracy z K-SSSE sprawia, że przedsiębiorcy chętnie umiejscawiają swoje fabryki i zakłady pracy właśnie w tym biznesowym centrum Gorzowa.

Zobacz film w jakości HD:

Czym jednak byłoby miasto i kwitnący w nim biznes bez odpowiedniej komunikacji drogowej? Koniecznie musimy więc wspomnieć o zachodniej obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego, czyli dwujezdniowej trasie zlokalizowanej w ciągu drogi ekspresowej S3.

Pierwszy odcinek wschodniej jezdni zachodniej obwodnicy Gorzowa Wlkp. wraz z jednym węzłem drogowym (Zakanale) oddano do użytku już w październiku 2003. Inwestorem tego ważnego przedsięwzięcia było miasto Gorzów. W tym samym roku podczas XXII sesji Rady Miasta, całemu odcinkowi obwodnicy w granicach administracyjnych Gorzowa nadano nazwę Trasa Zgody.

Od października 2017 roku północna stolica regionu ma już kompleksowo ukończoną budowę obwodnicy.

- To bardzo ważna inwestycja. Ma nas przecież połączyć z południem Europy. W Czechach rozpoczęła się już budowa autostrady D11, która przedłuży S3. To jest istotne, bo dostępność transportowa i drogi decydują o atrakcyjności regionu – mówił wojewoda Władysław Dajczak przecinając wstęgę symbolizującą pomyślne zakończenie budowy drugiej nitki obwodnicy Gorzowa, a tym samym całości inwestycji.

Partnerzy odcinka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska