Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpowiadamy, jak czytać metki, żeby nie uszkodzić ubrania

Anna Niedzielska [email protected]
fot. Piotr Jędzura
Znaki na metkach wszytych w ubrania są ważne nie tylko ze względu na pranie, ale również gdy suszymy i prasujemy czyste już rzeczy.

ŻYCIE CODZIENNE

Szczególnie przy delikatnych tkaninach trzeba na nie zwracać uwagę. Dziś Podpowiadamy, jak czytać metki, żeby nie uszkodzić ubrania.

Metki często odcinamy, bo nas drapią, defasonują ubranie czy przeszkadzają w inny sposób. Jeśli mamy jednak zanim to zrobimy warto poznać wszystkie symbole na nich się znajdujące. To pomoże nam uniknąć zniszczenia ubrania.

Przed rozpoczęciem prania ubrań należy przede wszystkim upewnić się, czy dana tkanina nie jest przeznaczona do czyszczenia chemicznego - wówczas na metce nie ma symbolu przedstawiającego miedniczkę z temperaturą. Nie warto ryzykować i prać samodzielnie tego typu odzieży, lepiej przekazać ją do pralni chemicznej.

TEMPERATURA

Podczas segregowania odzieży, którą możemy prać w domu, najbardziej istotne są oznaczenia związane z odpowiednią temperaturą prania -na metce wskazana jest zawsze najwyższa zalecana. Jeżeli zostanie ona przekroczona materiał może się zbiec lub odbarwić.

Należy pamiętać, że jeżeli ubrania są lekko zabrudzone, mogą być prane w niższej temperaturze niż określona na metce. Można także trzymać się generalnej zasady: tkaniny delikatne pierzemy w temperaturze do 30 stopni Celsjusza i wpłynie, kolorowe - do 60 stopni Celsjusza w proszkach do koloru, jasne z naturalnych tkanin - w wyższej, z proszkiem do białych tkanin.

Wyjątkowo delikatne ubrania, oprócz maksymalnej temperatury prania, oznaczone są podkreślnikiem, który sugeruje, że należy ustawić na pralce automatycznej program "pranie delikatne".

TYLKO RĘCZNIE

Na niektórych metkach widnieje symbol "ręki". Oznacza on, że odzież nie jest przeznaczona do prania w pralce. Należy prać ją wyłącznie ręcznie - dodając proszek, który łatwo rozpuszcza się w wodzie.
Nie należy bagatelizować takiego oznaczenia. Skład materiału, delikatny fason czy szczególne wykonanie, jak fiszbiny, które podczas prania mechanicznego mogłyby ulec zniszczeniu, uszkadzając ubranie, a nawet w najgorszym przypadku pralkę.

Jeśli ubranie oznaczone jest na metce przekreślonym trójkątem, wówczas nie możemy używać do prania dostępnych na rynku odplamiaczy oraz wybielaczy zawierających chlor, nawet jeśli tkanina jest mocno zabrudzona.

Szczególną ostrożność należy zachować podczas prania ubrań i wielorazowych pieluszek najmłodszych dzieci, gdyż substancje zawarte w wybielaczach pozostają na wypranej tkaninie i mogą wywoływać bardzo silne reakcje alergiczne.

SUSZENIE

Odzież suszona w domu lub na balkonie musi być równomiernie rozłożona, aby ubrania nie były nadmiernie pogniecione. Pomieszczenia, w których odzież jest suszona, muszą być odpowiednio wentylowane, tak aby zapobiegać gromadzeniu się wilgoci, która w krótkim czasie może spowodować wykwit pleśni.

Odzież suszona na świeżym powietrzu nie może być nadmiernie wystawiona na promienie słoneczne, gdyż może to skutkować wyblaknięciem kolorów. Warto również, zanim rozpoczniemy pranie przekręcić odzież na drugą stronę, co ochroni ją przed niszczeniem, a na etapie suszenia na świeżym powietrzu pozwoli zachować kolory.

Pozycja suszenia odzieży jest także bardzo istotna, szczególnie w przypadku tkanin, z których nie można dokładnie odwirowywać wody ze względu na wyjątkowe włókna lub sploty - tak jest na przykład z wełniane swetry lub szydełkowane obrusy. Muszą być one suszone w pozycji poziomej - oznaczenie na metce poprzez poziomą kreskę, dzięki czemu nie rozciągną się i nie zmienią kształtu.

PRASOWANIE

Na wszystkich metkach umieszczone są również wskazówki dotyczące prasowania odzieży. W przypadku tkanin bawełnianych dopuszczalne są zazwyczaj najwyższe temperatury prasowania.
Warto też pamiętać, że jedwab prasujemy na lewej stronie, zaczynamy zawsze od falbanek, koronek i haftów, jeżeli takie są. Gdy zależy nam na tym połysku, trzeba przejechać żelazkiem również prawą stronę. Wełny prasujemy po prawej stronie przez inny materiał, najlepiej przez lniane płótno.

Ciemne wełny można też prasować przez… zwykłą gazetę. Cienki batyst, etamina, pika bawełniana i ciemne bawełny prasuje się po lewej stronie. Jasne bawełny zarówno gładkie jak i wzorzyste prasujemy po prawej stronie. Aksamit zwilża się lekko po lewej stronie i prasuje w powietrzu mocno naciągnięty. Do tej czynności potrzebne są minimum dwie osoby. Tkaniny lniane prostujemy zawsze po prawej stronie, gdyż przyciskając żelazko po lewej stronie, uwypukla się wszystkie hafty lub aplikacje z innego materiału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska