Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpowiadamy, jak dobrze wybrać drewno do kominka

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Jakim drewnem palić w kominku, aby szybko i na długo cieszyć się ciepłem w domu? Gdzie nabyć drewno opałowe? O tym w dzisiejszym artykule!

Barwna jesień zagościła u nas na dobre. Jednak jej atutami są nie tylko piękne, wielokolorowe korony drzew i ujmujące pejzaże. Wiatr, opady deszczu i coraz niższe temperatury to także aspekty tej urokliwej, choć kapryśnej pory roku. Aby jesiennym wieczorom nadać więcej ciepła, pijemy gorącą czekoladę, ubieramy się na przysłowiową „cebulkę”, a w domu coraz częściej palimy w kominku. No właśnie… A czy wiecie, jakim drewnem najlepiej palić w kominku i gdzie je nabyć?

Aby jesienno-zimowe wieczory przy kominku były przyjemne i naprawdę ciepłe, użyjcie drewna z drzew liściastych. Spala się ono równomiernie i nie wytwarza przy tym dymu, co jest niezwykle ważne przy czyszczeniu przewodu kominowego lub szyby kominkowej. Oczywiście pamiętajcie, by drewno było suche. Aby tak się stało, musicie zapewnić mu odpowiednie przechowanie oraz składowanie przez ok. 15 miesięcy. Wilgotne drewno gorzej się rozpala i daje mniej ciepła. A jakie drewno drzew liściastych nada się na kominkowy opał? Dąb, jesion, grab, buk, klon i brzoza dają najwięcej ciepła, jednak drewno tego ostatniego drzewa lepiej stosować tylko jako podpałkę, bo daje ono bardzo dużo dymu i zanieczyszcza kominek. Wspomniane grab, jesion i buk są natomiast najbardziej kaloryczne.

Niezależnie od tego jak długo sezonowane, do palenia w kominku nie bardzo nadaje się drewno z drzew iglastych. Zawiera ono bowiem żywicę, która parując osadza się na szybie oraz wewnątrz komina, tworząc trudną do usunięcia, tłustą warstwę. Co więcej, żywica pod wpływem wysokiej temperatury może strzelać, co w przypadku kominka otwartego jest niebezpieczne.

Warto podkreślić, że drewno jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna.

Skąd pozyskać ten cenny, ekologiczny surowiec? Sprzedaż drewna odbywa się w nadleśnictwach oraz w siedzibach leśnictw. W celu zakupu drewna opałowego należy skontaktować się bezpośrednio z leśniczym danego leśnictwa.

- W Nadleśnictwie Nowa Sól sprzedaż drewna opałowego prowadzona jest bezpośrednio przez leśniczych - mówi Artur Tararuj, Nadleśniczy z Nadleśnictwa Nowa Sól, po czym dodaje: - Sprzedaż dokonywana jest poprzez urządzenie elektroniczne zwane Rejestratorem. Jednostką sprzedaży jest 1 m3. Nadleśnictwo oferuje do sprzedaży drewno, które zostało pozyskane własnym kosztem, a także drewno, które może być pozyskane kosztem i staraniem przyszłego nabywcy. Warunkiem przystąpienia do tzw. „samowyrobu” jest spełnienie wymogów określonych przez Nadleśnictwo w stosownym oświadczeniu. Decydując się na zakup drewna w nadleśnictwie, nabywca otrzymuje surowiec przygotowany zgodnie z normami i pozyskany zgodnie zasadami prawidłowej gospodarki leśnej, co potwierdzają certyfikaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska