Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpowiedz policji, gdzie czujesz zagrożenie

Redakcja
Od piątku działa w Lubuskiem Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. - Zgłoszenia możemy wysłać komputerem, nie wychodząc nawet z domu - mówi Zbigniew Pytka, naczelnik wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.
Od piątku działa w Lubuskiem Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. - Zgłoszenia możemy wysłać komputerem, nie wychodząc nawet z domu - mówi Zbigniew Pytka, naczelnik wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. Jarosław Miłkowski
Od piątku działa w Lubuskiem Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zgłoszenia możemy wysłać komputerem, nie wychodząc nawet z domu

- Dziś nie ma skutecznej policji bez współpracy ze społeczeństwem - mówił nam piątek po południu Krzysztof Sidorowicz, zastępca komendanta lubuskiej policji. Opowiadał, na czym polega Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy z nas może ją zobaczyć i stworzyć w internecie. Możemy to zrobić gdziekolwiek jesteśmy. Nawet tam, gdzie do najbliższego posterunku policji jest kawał drogi. Wystarczy wejść na stronę naszej policji (lubuskie.policja.gov.pl).

- To nie jest platforma do zgłaszania interwencji w czasie rzeczywistym, ale to jest platforma do wymiany informacji o zdarzeniach, które nie niosą, tu i teraz, zagrożenia dla życia i zdrowia. Bieżące interwencje wciąż należy zgłaszać na numery 112 lub 997 - mówi Zbigniew Pytka, naczelnik wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. Platforma idealnie nadaje się dla tych, którzy np. widzą w pobliżu swojego domu, że jakaś grupa notorycznie pije alkohol, a przy okazji rozwala przystanek. Można przez nią wskazać też np. drogę, na której widzimy kierowców przekraczających prędkość. Do wyboru jest aż 25 różnych kategorii, na które składają się kategorie typowych zgłoszeń interwencyjnych. Są wśród nich m.in. akty wandalizmu, dzikie wysypiska, przekraczanie prędkości czy zła organizacja ruchu drogowego.

Każdy, kto chce zgłosić takie zagrożenie, wystarczy, że wejdzie w menu mapy zagrożeń i na dole strony naciśnie plus znajdujący się w różowym kółku. Sami wczoraj sprawdzaliśmy, jak ta mapa działa. Jest prosta, a poruszanie się po niej łatwe i intuicyjne. A później można obserwować, co dzieje się ze zgłoszeniem (zielony kolor naszego wpisu oznacza, że jest przyjęte przez system, żółty informuje, że policjanci właśnie go weryfikują, a czerwony jest potwierdzeniem wpisania zagrożenia na mapę).
Sama mapa nie powstaje jednak dla statystyk.

Mapa zagrożeń to projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Lubuskie jest kolejnym województwem, które ją wprowadza. Mają ją już: Pomorskie, Podlaskie i Warszawa. Pierwsze zgłoszenie - przekroczenie prędkości na Alei Wolności w Strzelcach Kraj. - zostało wpisane w piątek o 7.20, ledwie parę minut po uruchomieniu programu.

- Ta mapa ułatwia zgłoszenie. Pewnie się nam przyda - oceniał go na gorąco gorzowianin Artur Nowacki.

Czytaj także: W Lubuskiem ruszyła krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska