Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka za ogrzewanie zaskoczyła miasto, spółdzielnie mieszkaniowe, mieszkańców. Jak sobie poradzić?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zdjęcia archiwalne - Elekrociepłownia Zielona Góra
Zdjęcia archiwalne - Elekrociepłownia Zielona Góra Leszek Kalinowski
Nie tylko mieszkańcy miasta łapią się za portfele i kalkulują, z czego zrezygnować, gdzie zaoszczędzić. Martwią się, bo od 17 stycznia o blisko 57 procent wzrosną opłaty za ogrzewanie. Wcześniej już zostały podniesione o 10 procent. Martwią się też samorządy…

Zaskoczenia sytuacją nie kryje prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Miasto przecież będzie musiało więcej wydać choćby na ogrzewanie żłobków, przedszkoli, szkół. A i tak w wydatkach pozycja oświata jest największa.

Zdjęcia archiwalne - Elekrociepłownia Zielona Góra

Podwyżka za ogrzewanie zaskoczyła miasto, spółdzielnie miesz...

Podwyżki za ogrzewanie, czyli miasto musi szukać pieniędzy

Prezydent mówi o tym, że trzeba będzie płacić dużo więcej niż zakładano. Bo początkowo mówiło się o 10-procentowej podwyżce. Ale jak widać, na tym się nie skończyło. Za samo ogrzewanie basenu w Centrum Rekreacyjno-Sportowym miasto będzie musiało dopłacić 1,5 mln zł.
W magistracie więc urzędnicy łamią głowy, szukając rozwiązań. Bo gdzieś te dodatkowe pieniądze trzeba będzie znaleźć. Prezydent Kubicki na razie jeszcze nie wie gdzie, bo sytuacja nie jest prosta. A przecież podwyżka za ciepło nie jest jedyną, która została wprowadzona.

Podwyżki za ogrzewanie - konieczna termomodernizacja szkół i przedszkoli

Radny Marcin Pabierowski uważa, że nie należy pogarszać komfortu w obiektach szkół czy przedszkoli. Przeciwnie trzeba zadbać o to, by w największej liczbie placówek przeprowadzić termomodernizację, by obniżyć koszty ogrzewania budynków. A niestety w wielu szkołach i przedszkolach takie remonty do tej pory nie zostały przeprowadzone. Konieczna jest też w miarę możliwości szybka wymiana oświetlenia na energooszczędne ledowe.
- To zmniejszy koszty o około 70 procent- podkreśla radny Pabierowski. – Trzeba też dobrze wyceniać inwestycję, nie w formie zaprojektuj – wybuduj, tylko osobno projekt, kosztorys i dopiero później przetarg na roboty budowlane.

Podwyżki za ogrzewanie - wzrosną czynsze za mieszkanie

Także spółdzielnie mieszkaniowe szukają rozwiązań w związku z podwyżką za ogrzewanie. Jak mówi Tomasz Kasprzyszak - wiceprezes największej w mieście – Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdzono nowe, wyższe ceny za ciepło oraz stawki opłat w zakresie przesyłania i dystrybucji ciepła. Dla taryfy A2 - ta taryfa opłat jest główną taryfą stosowaną w zasobach ZSM - podniesiono ceny o ok 57 %. Nowe ceny wprowadzone przez EC Zielona Góra będą obowiązywać od 17 stycznia, a to przełoży się bezpośrednio na wysokość prognoz, jakie mieszkańcy mają indywidualnie wyliczone dla rozliczenia rocznego zużycia energii cieplnej . Zmiany prognoz zostaną przedstawione mieszkańcom od 1 lutego, więc będziemy musieli jeszcze uwzględnić 15 dni stycznia, w których będzie obowiązywać nowa cena. Zgodnie z decyzją URE , w/w podwyżka będzie obowiązywać do 30 kwietnia 2023 r i od 1 maja br. nastąpi obniżka opłat o ok 22 % i znowu będziemy na nowo zmieniali prognozy dla mieszkańców tym razem w drugą stronę. Można jeszcze dodać, że od 1 stycznia ponownie obowiązuje stawka 23 % VAT na sprzedaż energii cieplnej ( z 5% na 23% ). Obniżona stawka VAT została wprowadzona w ubiegłym roku w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Niestety teraz rządowa pomoc w tym zakresie nie pomoże przy tak wysokiej , szokującej podwyżce.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska